ROZHOVOR | Posun času stojí za podrážděností i nechutí. Psycholog Lašek radí, jak se s ním vypořádat

ROZHOVOR – Jednoznačně jako expert preferuje středoevropský čas, o němž se domnívá, že by měl trvale zůstat. Země však dvě hodiny po sobotní půlnoci přejde na letní čas, jenž je podle renomovaného psychologa Jana Laška pro lidský organismus více zátěžový. „Z pohledu psychologa i člověka pravidelně zjara pociťuji v okolí i na sobě nepříjemné vlivy, které způsobuje přechod na letní čas,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz docent Jan Lašek.

Čeká nás o hodinu kratší noc, a proto ráno může mít člověk sklon k podrážděnosti, anebo pociťovat nechuť k jídlu. Psycholog Jan Lašek proto lidem, kteří v minulosti s přechodem času na sobě zaznamenali nepříznivé vlivy, doporučuje, aby se několik dní na posun adaptovali. „Vhodný je i postupný posun nástupu spánku o onu hodinu dříve.“ Pedagog vyučující na Katedře pedagogiky a psychologie Fakulty Univerzity Hradec Králové radí, abychom se v neděli ráno po posunutí hodinových ručiček řídili biologickými hodinami. „Asi bude nejjednodušší nechat působit přírodu, a pokud je to možné, spát až do obvyklého probuzení, tedy nechat působit spíše biologické hodiny,“ míní odborník o změně času, která měla letos proběhnout naposledy. Koronavirová pandemie ale veškerá jednání v Evropském parlamentu o tom, podle jakého času se členské země budou řídit, odsunula na neurčito. Posun času je podle soudního znalce nejvíce patrný na řidičích. „V obecné rovině problémy s ranní koncentrací, především v první hodině po změně času bývají častější a u řidičů za volantem mohou mít i horší následky. Ve výše zmíněné době jsou řidiči na silnicích neklidnější, méně koncentrovaní, podrážděnější i agresivnější, a to dosti výrazně oproti jiným denním dobám,“ praví v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Lašek.

V NEDĚLI RÁNO VSTÁVEJME PODLE BIOLOGICKÝCH HODIN

Pane docente Lašku, jaký vliv má změna času na lidskou psychiku?

Měření času je sice lidským výtvorem, ale skutečnost, že lidský organismus, jako součást přírody, se řídí ve svých aktivitách i obdobími roku a především změnami mezi dnem a nocí-světlem a tmou, je dosti jednoznačné. Postupný návrat ranního světla „startuje“ i lidskou psychiku, násilný návrat zmíněného startu zpět do období tmy působí velmi neorganicky a u citlivějších jedinců může vyvolat i zřetelné problémy v psychických procesech a stavech, způsobovat psychickou nepohodu a dysbalance. 

Který přechod času snáší lidský organismus lépe, středoevropský, anebo letní?

Lidská psychika se lépe adaptuje na „ubývání“ světla s nástupem podzimu, protože přichází organicky v souladu s ročním cyklem. Proto je podzimní návrat ke středoevropskému času podstatně méně zátěžový. 

Co vše může posun času u člověka způsobit? Někteří odborníci varují před depresemi, nervozitou infarkty či dokonce potraty. Souhlasíte s nimi?

Pokud zůstaneme v rovině psychologie, objevují se jevy psychosomatického charakteru: jedná se o nespecifické ranní rozlady, často doprovázené nebo vyvolané somatickým dyskomfortem Mezi ně patří častá nechuť k jídlu, respektive narušení ranních snídacích rituálů, bolesti břicha, problémy s trávením i příjmem potravy obecně, ale i potíže s usínáním a spánkem. Zvyšuje se významně i podrážděnost, zvláště hned po ránu, která se pak velmi snadno přenese na sociální okolí jedince.

Část profesionálních řidičů si stěžuje, že po přeřízení hodin mají problémy s koncentrací. Zaregistroval jste jako psycholog, že by po změně času docházelo k více dopravním nehodám, anebo úrazům v zaměstnání ohledně absence ztráty soustředěnosti?

V obecné rovině problémy s ranní koncentrací, především v první hodině po změně času bývají častější a u řidičů za volantem mohou mít i horší následky. Ve výše zmíněné době jsou řidiči na silnicích neklidnější, méně koncentrovaní, podrážděnější i agresivnější, a to dosti výrazně oproti jiným denním dobám. 

Měli bychom se v tomto období vyvarovat cestování či si na inkriminovaný víkend nic neplánovat?

Asi nebude potřeba dramaticky omezit činnosti, ale spíše si uvědomit, že ke změně času došlo a počítat s tím i třeba posunem denního plánu o hodinu.

Doporučoval byste lidem, aby týden před změnou najeli na režim, který by je pozvolna připravil k posunu o jednu hodinu?

To je velmi individuální, kdo má jisté zkušenosti z minulých let a pozoroval na sobě nepříjemné změny, způsobené změnou času, měl by s tím i počítat a třeba se na  posun několik dní před změnou psychicky připravit.

Měli bychom v neděli spát podle biologických hodin či se řídit novým časem?

Asi bude nejjednodušší nechat působit přírodu, a pokud je to možné, spát až do obvyklého probuzení, tedy nechat působit spíše biologické hodiny. Vhodný je i postupný posun nástupu spánku o onu hodinu dříve.

ZVÍŘATA SE ŘÍDÍ PŘÍRODNÍMI CYKLY, NIKOLI LIDSKÝM ČASEM

Za jak dlouho se naše psychika srovná s posunem?

Jedná se obvykle o týden až čtrnáct dní.

Je například vhodné, aby si lidé v prvním týdnu dopřávali více odpočinku či spánku?

Jestli je to možné z hlediska jejich denních činností určitě, odpočinek si organismus často vynutí sám a to ve chvílích, kdy jsme do té doby obvykle neodpočívali. Je dobře poslechnout tělo.

I když nejste veterinářem, ale lidským psychologem, chci se zeptat, zda i někteří živočichové mají s přechodem problémy? Například, že hospodářská zvířata o hodinu dříve, anebo o hodinu později dostanou krmivo.

Zvířata se řídí instinktivně pravidelně se opakujícími denními a obecně přírodními cykly, nikoli lidským časem. Změny zvenčí na ně mohou působit, ostatně, jako i na jiné živé přírodniny, tedy nás.

Nepřeceňujeme někdy až moc změnu času o jednu hodinu? Vždyť když člověk letí do USA anebo do Austrálie, musí se vyrovnat s mnohem větším posunem?

Pomineme-li současná drastická omezení cestování jakkoli a kamkoli, pak, v normálních podmínkách až na výjimky, lidé nepřekračují časová pásma denně. Na druhé straně právě důsledky zmíněných přechodů (jet lag) na lidskou psychiku silně připomínají právě důsledky změny času.

Letos se měl čas měnit naposledy, ale koronavirová pandemie veškerá jednání v Evropském parlamentu o tom, podle jakého času se členské země budou  řídit, odsunula na neurčito. Byl byste pro zrušení střídání času, a pokud ano, pro jaký byste se z hlediska psychiky vyslovil?

Rozhodně jako psycholog i jako člověk, pravidelně zjara pociťující nepříjemně změnu času, bych byl pro okamžitý návrat ke středoevropskému času.

Související

Změna času

V noci na neděli začíná zimní čas. Noc se nám protáhne

Zejména děti jsou u vytržení, protože tradiční dvoudenní víkendové volno se jim tentokrát pořádně protáhne. Konkrétně o tři dny a ještě hodinu k tomu. Na víkend totiž navazuje státní svátek 28. října a dva dny podzimních prázdnin. V noci na zítra se navíc "příznivě" mění čas. Noc bude o hodinu delší. 

Více souvisejících

Změna času rozhovor Jan Lašek

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 42 minutami

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 1 hodinou

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 8 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy