Před 77 lety byla vypálena Ploština, zemřelo téměř 50 obyvatel pasekářských osad na Valašsku

Nešťastný osud Lidic a Ležáků je všeobecně známý. Během druhé světové války to ale nebyly jediné obce, které lehly popelem. Na jaro tehdy posledního válečného roku došlo k vypálení několika osad na Valašsku, kde žili takzvaní pasekáři. Za podporu partyzánů zde tragickou smrtí zemřelo na 50 obyvatelů Ploštiny, Prlova a Vařákových pasek.

Ve valašských osadách Ploština, Prlov a Vařákovy paseky se chvíli před koncem druhé světové války odehrála tragédie nevšedních rozměrů. Na přelomu dubna a května 1945 sem vtrhli nacisté, kteří místní obyvatele nařkli z podpory partyzánů, zabili je a vypálili jim domy.

Partyzánské jednotky se v oblastech ukrývaly už od konce roku 1944. Pasekáři jim údajně poskytovali stravu, zdravotní péči i přístřeší, několik z nich jim také pomáhalo při akcích. Dva z českých partyzánů ale měli jejich oddíl zradit a příslušníkům německé armády nahlásit jejich pozici.

Před 77 lety, 19. dubna 1945, proto na Ploštinu vyrazila speciální jednotka SS. „Po obědě k nám přiběhla spojka, Anastázie Kuníčková z Vysokého Pole, že jde na Ploštinu spousta vojáků. Všech 15 partyzánů odešlo, mysleli si, že je to běžná kontrola, a když nic nenajdou, odejdou, to se stávalo i předtím,“ popsala před třemi lety situaci pamětnice Božena Húšťová pro server Paměť národa.

Vojáci podle svědectví začali místo rabovat, stříleli po zvířatech a zapálili několik domů. Pasekáře při výsleších bili, jiné naháněli do hořících budov a ty, kteří se pokoušeli dostat ven, zastřelili. Ten den na Ploštině tragicky zahynulo 23 osob.

Podobný počet obětí si vyžádal zásah o čtyři dny později, kdy byla vypálena osada Prlov. 23. dubna zde o život přišlo 21 místních, nacisté vypálili osm domů.

Pouhé dva dny před osvobozením Zlínska, v noci na 3. května 1945, němečtí vojáci vypálili také osadu Vařákovy paseky. Skupinu místních poté vyhnali do nedaleké Valašské Polanky, kde ji vyslýchali, bili a odsoudili k popravě následující den. Tehdy se ale pasekářů zastal místní farář i jeho hospodyně a vojáci propustili alespoň matky s dětmi. Zemřely zde čtyři osoby a k zemi padlo osm budov z deseti.

Masakr na Valašsku vstoupil nejen do české historie, také do české kultury. V partyzánském oddílu na Ploštině byl později i spisovatel Ladislav Mňačko, který události věnoval román Smrt si říká Engelchen. Kniha byla v 60. letech zfilmována.

Na Ploštině vznikl v 70. letech minulého století památník, který tragickou událost připomíná. Na místě také v jednom z původních zachovalých stavení vznikla expozice věnovaná historii protifašistického odboje a také výstava dobových fotografií a předmětů. V letošním roce má být také dokončena rekonstrukce pasekářské osady s cílem ukázat, jak místo vypadalo před válkou a naplněním jeho tragického osudu.

Související

vypálení osady Ploština

Nacistického kata z valašské Ploštiny léta kryla komunistická StB

Některé pasekářské osady na Valašsku se v posledních letech druhé světové války staly útočištěm partyzánského hnutí. Mezi partyzány u Vizovic se však přidali zrádci a konfidenti gestapa, kteří vše vyzradili. Nacisté se pak osadníkům krutě pomstili, když před 75 lety, 19. dubna 1945, zastřelili či zahnali do plamenů v osadě Ploština 24 lidí. Další tři osoby poté popravili, jeden člověk byl umučen při výslechu. Zapáleno bylo deset z celkem 12 domů osady.

Více souvisejících

vypálení osady Ploština historie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 18 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO cvičí poblíž ruských hranic. Připravují se na válku, soptí Kreml

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí, Marija Zacharovová, v sobotu označila čtyřměsíční vojenská cvičení NATO, známá jako Steadfast Defender, za důkaz toho, že Severoatlantická aliance se připravuje na potenciální konflikt s Ruskem.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy