Nešťastný osud Lidic a Ležáků je všeobecně známý. Během druhé světové války to ale nebyly jediné obce, které lehly popelem. Na jaro tehdy posledního válečného roku došlo k vypálení několika osad na Valašsku, kde žili takzvaní pasekáři. Za podporu partyzánů zde tragickou smrtí zemřelo na 50 obyvatelů Ploštiny, Prlova a Vařákových pasek.
Ve valašských osadách Ploština, Prlov a Vařákovy paseky se chvíli před koncem druhé světové války odehrála tragédie nevšedních rozměrů. Na přelomu dubna a května 1945 sem vtrhli nacisté, kteří místní obyvatele nařkli z podpory partyzánů, zabili je a vypálili jim domy.
Partyzánské jednotky se v oblastech ukrývaly už od konce roku 1944. Pasekáři jim údajně poskytovali stravu, zdravotní péči i přístřeší, několik z nich jim také pomáhalo při akcích. Dva z českých partyzánů ale měli jejich oddíl zradit a příslušníkům německé armády nahlásit jejich pozici.
Před 77 lety, 19. dubna 1945, proto na Ploštinu vyrazila speciální jednotka SS. „Po obědě k nám přiběhla spojka, Anastázie Kuníčková z Vysokého Pole, že jde na Ploštinu spousta vojáků. Všech 15 partyzánů odešlo, mysleli si, že je to běžná kontrola, a když nic nenajdou, odejdou, to se stávalo i předtím,“ popsala před třemi lety situaci pamětnice Božena Húšťová pro server Paměť národa.
Vojáci podle svědectví začali místo rabovat, stříleli po zvířatech a zapálili několik domů. Pasekáře při výsleších bili, jiné naháněli do hořících budov a ty, kteří se pokoušeli dostat ven, zastřelili. Ten den na Ploštině tragicky zahynulo 23 osob.
Podobný počet obětí si vyžádal zásah o čtyři dny později, kdy byla vypálena osada Prlov. 23. dubna zde o život přišlo 21 místních, nacisté vypálili osm domů.
Pouhé dva dny před osvobozením Zlínska, v noci na 3. května 1945, němečtí vojáci vypálili také osadu Vařákovy paseky. Skupinu místních poté vyhnali do nedaleké Valašské Polanky, kde ji vyslýchali, bili a odsoudili k popravě následující den. Tehdy se ale pasekářů zastal místní farář i jeho hospodyně a vojáci propustili alespoň matky s dětmi. Zemřely zde čtyři osoby a k zemi padlo osm budov z deseti.
Masakr na Valašsku vstoupil nejen do české historie, také do české kultury. V partyzánském oddílu na Ploštině byl později i spisovatel Ladislav Mňačko, který události věnoval román Smrt si říká Engelchen. Kniha byla v 60. letech zfilmována.
Na Ploštině vznikl v 70. letech minulého století památník, který tragickou událost připomíná. Na místě také v jednom z původních zachovalých stavení vznikla expozice věnovaná historii protifašistického odboje a také výstava dobových fotografií a předmětů. V letošním roce má být také dokončena rekonstrukce pasekářské osady s cílem ukázat, jak místo vypadalo před válkou a naplněním jeho tragického osudu.
Související

Senát chce uzákonit Den památky obcí vyhlazených nacisty, vláda je k návrhu neutrální

Nacistického kata z valašské Ploštiny léta kryla komunistická StB
vypálení osady Ploština , historie
Aktuálně se děje
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
včera

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
včera

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
včera

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
včera

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
včera

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
včera

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
29. března 2025 21:58

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
29. března 2025 21:19

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno 29. března 2025 21:00
Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích.
Zdroj: Lucie Podzimková