Příbuzní Masaryka si v Hodoníně připomněli výročí jeho narození

Zhruba dvě desítky příbuzných po prvním československém prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi se dnes sešly v Hodoníně u příležitosti 170. výročí Masarykova narození. ČTK o počtu řekl starosta Hodonína Libor Střecha. V rodišti Masaryka nechyběl mezi hosty ani předseda Senátu Miloš Vystrčil, podle kterého dal Hodonín Československu člověka, který měl zásadní podíl na vzniku samostatného státu a také byl nespornou morální autoritou.

U vzpomínkové akce se sešli kromě Vystrčila i zástupci obou parlamentních komor, kraje, amerického velvyslanectví, partnerských měst i hodonínské radnice. Jednou z příbuzných byla i Masarykova prapraneteř Beata Končošová. "Chci poděkovat, že zástupci města a muzea udržují živou vzpomínku na velikána naší historie, který byl naším příbuzným. Je nutné si ho připomínat. Pokud si člověk přečte jeho díla a citace, tak jsou stále aktuální i dnes," uvedla Končošová.

Prozradila i to, co jí říkal její dědeček Josef Masaryk, který byl synem prezidentova synovce. "Tvrdil, že se narodil v Kopčanech ve stejné posteli a ve stejné místnosti jako prezident. O pravdivosti tvrzení ale nemám žádný doklad, mám to jen zprostředkovaně," řekla Končošová.

Podle starosty Střechy byli příbuzní po Masarykovi z různých koutů, ať už z Rohatce, od Mělníka nebo z Lučence. "Dnes je 170 let od narození Masaryka. Je to významné výročí. Jeho myšlenky jako čestnost, pracovitost a poctivost se nám trošku z našeho života vytrácí. Přitom je to odkaz Masaryka a měli bychom se toho držet," řekl hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Před 170 lety, 7. března 1850 se narodil muž, známý pod zkratkou TGM. Před 100 lety, 7. března 1920, již byl rok a čtvrt československým prezidentem a připravoval se na další prezidentskou volbu v květnu 1920. pic.twitter.com/DmOOGOCXYh

— Jan Zahradil (@ZahradilJan) March 7, 2020

Obdobně mluvil i předseda Senátu Vystrčil. "Dnes si připomínáme výročí narození jednoho z nejvýznamnějších Čechů, který stál u zrodu samostatného Československa. Svými ideály a chováním může být příkladem. Je potřeba si to připomínat a navazovat na to, protože dnes máme ve společnosti některé deficity, které by se mu nelíbily," řekl Vystrčil. Podle něj měl Masaryk přesvědčení, že pravda vždy zvítězí. "Není možné, aby tady dlouhodobě vládla lež nebo aby se lidem říkaly věci, které nemůžeme splnit," dodal Vystrčil.

Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně. Zemřel 14. září 1937 v Lánech. Prezidentem byl v letech 1918 až 1935.

Související

V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 
Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

Více souvisejících

Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.) hodonín Miloš Vystrčil (ODS) Bohumil Šimek (ANO)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

Počet případů opičích neštovic rapidně přibývá. Afrika hlásí 500% nárůst

Na africkém kontinentu vzrostl počet případů opičích neštovic (mpox) od loňského roku o více než 500 %. Podle údajů Afrického centra pro kontrolu nemocí (CDC) je situace nadále alarmující, přičemž onemocnění zasahuje zejména oblast střední Afriky. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy