Průzkum: Cizinci by se měli přizpůsobit zdejším zvyklostem, říká většina Čechů

Většina Čechů je přesvědčena, že cizinci, kteří chtějí žít v ČR, by se měli co nejvíce přizpůsobit zdejším zvyklostem. Za nejdůležitější okolnost jejich přijetí v místě bydliště považují zvládnutí češtiny a práci v Česku. Naopak nejméně důležité je podle občanů manželství s Čechem, Češkou a vlastnictvím domu nebo bytu v zemi.

Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z přelomu února a března. V porovnání s loňským rokem se postoj české veřejnosti k cizincům nezměnil.

V dlouhodobém časovém srovnání se však názory na okolnosti přijetí cizinců v místě jejich bydliště změnily. Nejstabilnější je podle CVVM od roku 2009 počet lidí, podle kterých je důležité, aby cizinci mluvili česky a pracovali v ČR. Smýšlí tak více než čtyři pětiny veřejnosti. Stabilní je i názor, že by cizinci, kteří se stěhují do ČR, měli mít státní občanství ČR. Jsou o tom přesvědčeny tři pětiny Čechů.

Naopak nejvýrazněji se změnil názor na to, zda by si cizinci kvůli začlenění do společnosti měli v ČR pořídit dům nebo byt. Nyní to považuje za důležitou okolnost jejich přijetí 33 procent občanů, před 11 lety to bylo 42 procent dotázaných. Naopak o devět, respektive osm procentních bodů od té doby přibylo lidí, podle který je důležitá světlá barva pleti a znalost české historie a kultury. Barvě pleti přisuzuje nyní důležitost 41 procent dotázaných a znalosti české historie 65 procent lidí.

V uplynulých letech doznaly změn i názory Čechů na to, zda by se cizinci dlouhodobě nebo trvale žijící v ČR měli nebo neměli přizpůsobit místním zvyklostem. V letech 2003 až 2006 byly zhruba tři pětiny občanů přesvědčeny, že se mají co nejvíce přizpůsobit. V roce 2007 jejich podíl klesl na 53 procent, o rok později zastánců tohoto názoru přibylo na 63 procent. Poté se jejich počet držel kolem tří pětin. Před čtyřmi lety pak stoupl na 80 procent, což je proti aktuálnímu průzkumu o sedm procentních bodů více.

Související

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda připravuje od listopadu úpravu kvót pro zaměstnávání cizinců

Vláda se chystá upravit od listopadu kvóty pro zaměstnávání cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Kvůli válce na Ukrajině nemohou přijíždět kvalifikovaní pracovníci z Ukrajiny, pracovní víza by tak mohlo získat víc zájemců z Arménie, Moldavska, Filipín, Severní Makedonie a Gruzie. Počítá s tím návrh nařízení, které má kabinet ve středu projednávat.

Více souvisejících

Cizinci průzkumy češi Česká republika

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 58 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy