Ratifikuje Česko Istanbulskou úmluvu? Neziskovky rozjely kampaň a tlačí na politiky

Koalice nevládních organizací Hlas proti násilí vyzvala politiky a političky k ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy. Přijetí této mezinárodní dohody proti domácímu a sexuálnímu násilí, která má zajistit pomoc obětem i práci s pachateli, chce iniciativa podpořit kampaní s příběhy týraných či znásilněných žen. Její začátek stanovila na dnešní Den lidských práv.

ČTK o tom informoval koordinátor iniciativy Erik Bartoš.

Istanbulská úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli. V Česku úmluva vyvolává silné emoce. Podle kritiků, k nimž patří konzervativci či katolická církev, není dokument potřeba a postavil by muže a ženy proti sobě. Podle zastánců by naopak zdůraznil nepřijatelnost násilí a ukotvil poskytnutí pomoci.

Koalici tvoří organizace na pomoc obětem násilí proFem, Acorus, Rosa, Konsent, Amnesty International a Česká ženská lobby, která zastřešuje víc než tři desítky spolků a iniciativ. Podle koalice by se úmluva dotkla v ČR čtyř věcí - stíhání pachatelů, prevence násilí, jeho monitorování a péče o oběti.

Organizace uvádějí, že rozsudkem končí jen malá část případů, zákony by se tedy měly lépe využít a zabránit je třeba traumatizování obětí. Prevence by měla zahrnovat osvětu, boj proti stereotypům i práci s násilnými osobami, aby zvládaly agresi. Chybět by neměly azylové domy pro oběti a specializované poradenství. Sbírat by se měly také údaje o rozsahu násilí, přiblížila koalice.

ČR úmluvu podepsala v květnu 2016. Aby začala platit, má ji ještě ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. "V Česku chybí politická vůle k prosazení úmluvy. Koalice Hlas proti násilí proto vyzývá, aby se politici a političky přidali ke 34 státům Rady Evropy, které již Úmluvu ratifikovaly, a tím vyslali jasný signál, že je Česko odhodláno násilí na ženách řešit," uvedly organizace.

Podle nich by po celém Česku měla existovat asi tisícovka míst v azylových domech pro oběti a jejich děti. Je jich ale zhruba 90, a to jen v Praze a Brně. V každém kraji by mělo fungovat také centrum pro oběti sexuálního násilí, zatím nevzniklo žádné, uvedla iniciativa Hlas proti násilí. Podle ní právě kvůli nedostatku odborné péče řada obětí pomoc nikdy nevyhledá. Koalice uvedla, že ve státech, které úmluvu přijaly, přibylo například míst v azylových zařízeních, zvedl se počet nahlášených případů, zavedla se bezplatná krizová linka.

Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové (ANO), která původně nepatřila k zastáncům dokumentu, je ratifikace v ČR potřeba. Válková před nedávnem řekla, že věří, že by se úmluvu mohlo podařit přijmout do konce příštího roku. Uvedla, že ročně policie z domova kvůli násilí vykazuje kolem 1500 osob a ohlásí se asi 600 případů znásilnění, desítky žen pak připravili o život jejich partneři.

Související

Více souvisejících

Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách lidská práva ženy Česká republika domácí násilí

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy