Restrikce se na tržbách projeví, podnikům budou chybět vánoční večírky, říká restauratér Hanzlík

Na chvíli u výdejních okének přestali pracovat. Majitel sítě pražských restaurací Šenkýrna Luděk Hanzlík se svým personálem dopoledne sledovali televizi a na ní tiskovou konferenci vlády, která oznámila, že od čtvrtka rozvolní proti koronavirová opatření. Obchody, provozovny i hospody tedy otevřou. „Ze strany vlády se jedná o nejrozumnější řešení, jaké mohla v současné chvíli udělat, protože kdyby se otevřelo od pondělí, tak by vše bylo hodně narychlo. Podnikům budou letos hodně chybět vánoční večírky,“ říká pro EuroZprávy.cz Luděk Hanzlík.

Jeho hlas zněl ustaraně, i když verdikt vlády ohledně znovuotevření restaurací jej potěšil. Vlastníka pěti pražských Šenkýren Luďka Hanzlíka totiž trápí, že jen padesátiprocentní povolená kapacita je pro provozovny velmi limitující. „Právě proto rozjezd restaurací bude pozvolnější. Na tržbách se taková restrikce bohužel projeví.“

Odborník na gastronomii jako příklad uvádí Šenkýrnu na Jižním Městě Pražanka. „Když si uvědomíme, že v ní můžeme přivítat až devadesát hostů najednou, pak pětačtyřicet lidí, což je polovina, bude na tržbě patrná. Je to strašně málo. Navíc se bojím, že lidé těsně před Vánocemi půjdou raději do obchodních center nakupovat dárky, než aby zašli do restaurací.“

Hanzlík upozorňuje, že podniky letos nemohou vůbec počítat s firemními vánočními večírky, z nichž provozovny mívají vždy velký ekonomický profit. „Nedá se nic dělat, ale jistě by nám nyní moc pomohly. Proto například nemám vůbec důvod otvírat Hlubinu na Lidické, v centru na Smíchově. Tradičně je díky firmám zarezervována od konce listopadu až do Vánoc. Má kapacitu až pro 180 osob a společnosti ji každý večer dovedly zaplnit i sto lidmi. A tak i výpadek za vánoční večírky bude viditelně znát.“

Restauratér, který je v oboru už třicátým rokem, přesto zprávu o rozvolnění uvítal. „Ze strany vlády se jedná o nejrozumnější řešení, jaké mohla v současné chvíli udělat, protože kdyby se opatření rozvolnila od pondělí, tak by vše bylo hodně na rychlo a zbytečně bychom se dostali do stresu.“ Rozhodující chvíle, kdy dojde k otevření, sledoval s personálem v televizi. „A pak jsme si na internetu přečetli nejdůležitější opatření, která musíme splnit, pokud chceme otevřít.“

Jednou z restrikcí je, že u stolu mohou sedět jen čtyři hosté, a provozovna, jak už odborník zmínil, může mít naplněnou kapacitu jen z padesáti procent. „Musíme ubrat nějaké židle, aby si lidé neměli kam sednout, a to nejlepší kritérium, jak opatření dodržet a nevystavovat se hrozbě sankcí.“

Hospodskému vadí, jak vláda chaoticky informuje

Šéf pěti Šenkýren, které tvoří Pražanka na Jižním Městě, smíchovská Hlubina, kamýcký Obzor, Na Ledárnách na Zeleném pruhu a hostivařský podnik U Milionu, přiznává, že na pondělní otevření nebyli úplně připraveni. „Z osmdesáti procent jsme počítali, že vláda od pondělí nerozvolní. Pečlivě jsme totiž v posledních dnech sledovali indicie kabinetu a odhadli jsme je docela dobře,“ usmívá se.

Právě na nedělním napínání vlády, zda se obchody a restaurace otevřou už v pondělí, argumentuje hospodský zmatečnost kabinetu. „Od začátku mně vadí chaotická komunikace a informovanost. A ta bohužel stále pokračuje, čehož je současnost důkazem. Přece pokud chci otevřít obchody anebo gastroprovozy, které neměly výdejní okénka, tak prostě během dvaceti hodin není možné připravit restauraci z nuly na plný rozjezd. Zaráží mě, že to nikoho z vlády nenapadne, a v neděli řeší, zda se v pondělí otevře. Tomu nerozumím,“ čílí se pro EuroZprávy.cz Hanzlík. Nyní už stoprocentně věří, že ve čtvrtek ve svých interiérech poprvé od 14. října přivítá první zákazníky. „Věřím tomu, protože si už vláda nedovolí dělat dále z lidí blázny.“

Žádné zásoby, když v pondělí neotevře, vyhazovat nemusí, na rozdíl od kolegů, kteří nemají výdejní okénka a počítali se zahájením provozu. „Jelikož provozujeme po celou dobu restrikcí výdejová okénka, tak s objednáváním surovin problém nemáme. Jedeme totiž pořád,“ vysvětluje a dodává, že ještě hůře než hospodští jsou na tom díky pandemii dodavatelé. „Ti, kteří nám vozí suroviny a zboží, si mně stěžují, že letošní podzim je pro ně hodně krušný a mají velké starosti, aby vše ustáli.“

Muž, který už dvacet let podniká, nemusel při jarní ani podzimní koronavirové vlně ze svého personálu nikoho propustit. „Podařilo se mně udržet téměř všechny zaměstnance, akorát čtyři lidi mám po brigádách. Podřízeným dávám pouze to, co dostávám od státu, jedná se tedy o kurzarbeit,“ poodhaluje zákulisí.

Do konce roku počítá s fungováním v omezeném provozu. Dvě restaurace Pražanka a Obzor pojedou naplno, dva podniky Na Ledárnách a U Milionu budou mít otevřeno jen pondělí až pátek. „A Hlubinu na Smíchově nechám zavřenou až do Vánoc. Jelikož je v centru, tak se mně nevyplatí u ní zahajovat provoz, protože plno lidí bude stále stejně doma na home office, a tak by zela prázdnotou,“ míní.

Luděk Hanzlík nesouhlasí s kolegy, kteří navzdory zákazům už své podniky otevřeli. A to restaurace Šeberák v pražských Kunraticích a bar Restart v Uherském Brodě. „Nemám pro ně pochopení, protože vládní restrikce by se měly dodržovat. Zbytečně si oba majitelé přidělali problémy s úřady.“

Související

Luděk Hanzlík

Nemáme ke kontrolám pravomoci, v jiných provozech zákazníci také nic nepředkládají, říká restauratér

Majitel sítě pražských restaurací Šenkýrna Luděk Hanzlík ve svých podnicích nevyžaduje po hostech doklad o bezinfekčnosti ohledně onemocnění na covid-19, ačkoli tak má podle vládního nařízení ode dneška činit. Restauratér tvrdí, že opatření postrádá logiku, když zákazníci při návštěvách v potravinách, oděvech či na benzinových stanicích žádný dokument o svém zdravotním stavu nemusí předkládat. „Nejsem žádný rebel, ani odpírač vakcinace, kterou mimochodem plně schvaluji, ale dané restrikce mně musejí dávat konkrétní smysl. Odmítám být za pokrytce, který něco kritizuje v soukromí a jinak se chová na place. Nebudu si hrát na policistu, nemám k tomu žádné pravomoci. Také je nutné zdůraznit, že řada lidí bude potvrzení o očkování ve velkém falšovat,“ říká pro EuroZprávy.cz Luděk Hanzlík.
Opatření obchodů proti covid-19, ilustrační foto

REPORTÁŽ: Dvě tváře rozvolnění: Mám plný diář, říká kadeřnice. V lednu jdu na pracovní úřad, tvrdí prodejce keramiky

Před ještě zavřeným kadeřnictvím podupává v čerstvě napadaném sněhu noblesní seniorka. Je první zákaznicí, která po čtvrtečním rozvolnění vstoupí do salónu v ulici V Jezírkách, který měl stejně jako všechny služby, obchody i restaurace šest týdnů kvůli koronavirové pandemii zavřeno. „Už si připadám jako strašidlo, potřebuji ostříhat a nabarvit,“ říká paní Eva. Někteří obchodníci, které EuroZprávy.cz obešly, si ale stěžovali, že otevření přišlo pozdě. „Živnost mně to už nezachrání, v lednu musím na pracovní úřad,“ posteskne si prodejce keramiky Karel Šebesta.

Více souvisejících

Luděk Hanzlík Restaurace podnikatelé živnostníci Vláda ČR Praha

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy