Roušky na většině míst už nejsou povinné, někteří je nosí dál

Po třech a půl měsících mohli dnes obyvatelé a návštěvníci Prahy stejně jako ve většině republiky odložit roušky v tramvajích, autobusech a vlacích, v obchodech a provozovnách služeb či na úřadech. I přes uvolnění někteří lidé na veřejnosti roušky dobrovolně nosí dál, vyplývá ze zjištění zpravodajů ČTK.

Zakrývat si ústa a nos kvůli šíření nemoci covid-19 je v metropoli stále povinné v metru a na větších akcích uvnitř budov, stejně jako v nemocnicích či sociálních ústavech.

Chránit si nadále dýchací cesty doporučuje cestujícím Letiště Václava Havla, dopravní podnik, vlakoví či autobusoví dopravci i další instituce. Hygienici nabádají lidi, aby nezapomínali na důkladné mytí rukou, dodržování rozestupů a ohleduplnost vůči ostatním v případě známek respiračního onemocnění.

Dnes ČR, až na výjimky, odložila roušky. Krátká rekapitulace výjimek. Nadále je všichni nasadíme ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Pro Prahu platí povinnost roušek v metru a na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob.

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) July 1, 2020

Pražský dopravní podnik na svém webu uvádí, že zatímco ve všech prostorech metra jsou roušky dál povinné, v prostředcích povrchové dopravy, tedy v autobusech, tramvajích či na lanovce od 1. července už nikoliv. "Nicméně Dopravní podnik hlavního města Prahy je doporučuje nosit i nadále s ohledem na vzájemnou ohleduplnost a bezpečí cestujících i řidičů," napsal dopravce. K nošení roušek ve všech prostorech, dodržování bezpečných rozestupů a dodržování hygieny rukou vyzývá cestující i mezinárodní letiště v Ruzyni.

Ve vlacích a autobusech už dopravci roušky dál nevyžadují, jejich užívání budou cestujícím jen doporučovat. U některých dopravců si je ponechá personál, postupovat tak chce například Leo Express. Výjimkou i po rozvolnění pravidel nošení roušek zůstávají oblasti na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, které patří mezi rizikové. Roušky tam jsou ve veřejné dopravě stále povinné, cestující si je tak budou muset při odjezdu ze stanice, která bude poslední před vjezdem do rizikových okresů, znovu nasadit. České dráhy kvůli tomu aktualizovali informační letáky. Povinné jsou roušky také v některých okolních státech, při cestách třeba přes Slovensko je tak budou dopravci dál vyžadovat.

V jednom z ranních vlaků z Berouna do Prahy měli zakrytá ústa a nos už jen jednotlivci, roušku odložila i průvodčí. Před vstupem do podzemní dráhy na Smíchově si však lidé v souladu s platnými pravidly ústenky nasazovali. V tramvajích či autobusech MHD už je ale měli jen někteří.

Ani v obchodních centrech už povinnost zakrytých úst a nosu ode dneška neplatí, přesto ráno například v Centru Černý Most si několik lidí při vchodu do pasáže roušku nasadilo. Ze vstupů do obchodního centra Westfield Chodov ráno sice zmizely nálepky vyzývající k nošení roušek, řada lidí, mladších i starších, ale nadále ochranu nosu a úst měla.

Do stavu před koronavirovou pandemií se ode dneška vrací také pražské restaurace, kavárny nebo bary, které mohou mít otevřeno i po 23:00. Lidé mohou už také konzumovat občerstvení například v hledištích kin.

V Moravskoslezském kraji musí mít roušky účastníci vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí nebo kadeřníci a maséři. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, kde se poslední týdny šíří koronavirus nejvíc, jsou povinné roušky i ve všech budovách mimo bydliště a ve veřejné dopravě. V uvedených okresech jsou kvůli epidemiologické situaci dál zakázány návštěvy v domovech důchodců a zdravotnických zařízeních a noví klienti musí mít negativní test. Tamní restaurace musí mít zavřeno od 23:00 do 08:00, prodávat ale mohou přes okénko.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory život Praha Moravskoslezský kraj Metro MHD Praha Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

před 8 hodinami

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 13 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

před 13 hodinami

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy