ROZHOVOR | Rozhovor na tělo: Cigarety skončí, tvrdí Philip Morris. Na čem tabákové firmy vydělají?

Tabáková firma Philip Morris se dvacet let věnuje vědeckému výzkumu, aby vyvinula tabákový výrobek, ve kterém se tabák nespaluje ale zahřívá. Ten výrobek představuje menší zdravotní riziko pro kuřáky, i když není nulové. Obsahuje totiž nikotin a různé škodliviny. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekl Petr Šebek z Philip Morris.

Tabáková firma Philip Morris se snaží nahradit klasické cigarety tabákovými výrobky bez kouře. Patří k nim produkty s nahřívaným tabákem a elektronické cigarety. Podle firmy představuje úplný přechod na jejich bezdýmné výrobky menší riziko pro zdraví než pokračování v kouření. "Naším cílem je jednoho dne skutečně přestat vyrábět cigarety a nahradit je bezdýmnými alternativami. Naše investice do vědy ukazují, že to myslíme zcela vážně," říká ředitel komunikace Philip Morris v České republice Petr Šebek.

Philip Morris se snaží přeorientovat tabákový trh na bezdýmné tabákové výrobky. Jaké to má důvody? 

To, že kouření škodí, je známá věc už od druhé poloviny minulého století. Když se cigareta zapálí, začíná uvolňovat škodlivé látky. Čím déle je člověk tomuto procesu vystaven, tím je pravděpodobnost vzniku chorob spojených s kouřením větší. Zároveň kuřáci kouří nejen proto, že tabák obsahuje nikotin, ale i pro rituál kouření samotný, který se pro ně stal součástí života. Firma si proto položila otázku, jestli je schopna kuřákům ten rituál poskytnout a zároveň zmenšit riziko chorob, které souvisí s uvolňováním škodlivých látek. Nejlepší možnost je samozřejmě zcela přestat kouřit, ale ne každý to dokáže. Do roku 2025 na světě bude miliarda kuřáků a jako poslání pro naši firmu vidíme investování do vědeckého výzkumu a vývoje technologií, abychom mohli těmto kuřákům nabídnout výrobek, který bude škodit jejich zdraví co nejméně.

Kdy jste si uvědomili, že klasické cigarety příliš škodí zdraví lidí?

Jeden z výrobků, se kterými teď na českém trhu pracujeme je IQOS. Nikotin se v něm uvolňuje zahříváním tabáku, nikoliv jeho spalováním. Nevzniká tedy kouř ale aerosol, který obsahuje nikotin. Díky tomu, že se tabák jen zahřívá, uvolňuje se mnohem méně škodlivých látek. Tento princip byl objeven už v osmdesátých letech, ale teprve vývoj a miniaturizace technologií jako jsou baterie či zahřívací čepele umožnily vytvořit životaschopný výrobek. Součástí je i vědecký výzkum, do kterého investujeme už zhruba dvacet let. Například v posledních jedenácti letech máme vědecké pracoviště ve Švýcarsku. Mimo jiné se tam porovnával vzorek dýmu z cigarety s aerosolem z IQOS a ukázalo se, že IQOS uvolňuje v průměru o 95 procent méně škodlivých látek než cigareta. 

Jaké negativní dopady na zdraví lidí může mít IQOS? 

Kuřákům, kteří přejdou na IQOS, říkáme, aby se zcela vzdali cigaret, vždyť jenom v tomto případě riziko onemocnění chorobami spojenými s kouřením, bude klesat. V případě duálního užívání snížení tohoto rizika není natolik výrazné. Zároveň IQOS obsahuje nikotin, což je návyková látka, a uvolňuje i určité množství škodlivin.

Prohlašujete, že vaším cílem je, aby lidé úplně přestali kouřit klasické cigarety. Neztratíte kvůli tomu zisky? 

Jsme obchodní společnost, máme své akcionáře a smyslem každé podnikatelské činnosti je samozřejmě vytvářet zisk. Je to ale spíše otázka z oblasti udržitelného podnikání. Tedy pokud můžeme vyrobit produkt, který má nižší dopady na společnost, cítíme povinnost se věnovat vývoji a komercionalizaci právě takovýchto výrobků. Pro lidi je těžké přestat kouřit a nemalý počet dospělých kuřáků bude ve světě i Česku neustále. Kdybychom neinvestovali do inovací, ti lidé by pravděpodobně pokračovali v kouření, a proto jim chceme nabídnout lepší alternativu vůči cigaretám. Kdybychom zavřeli byznys a přestali cigarety vyrábět ze dne na den, nedosáhli bychom žádného výsledku, protože by konkurence jednoduše zastoupila naše místo. Snažíme se proto mezi dospělými kuřáky vybudovat poptávku po výrobcích, které budou méně rizikové a škodlivé.

Nehýbou tedy firmou komerční zájmy? 

Udržitelný rozvoj a byznys by měly jít ruku v ruce. Když bude výrobek splňovat jen parametry udržitelnosti a nebude představovat obchodní příležitost, má horší vyhlídky do budoucnosti. Největší životaschopnost udržitelných opatření, výrobních postupů nebo produktů přichází tehdy, když mají původ v privátní sféře a umí generovat zisk. Podívejte se na elektromobilitu nebo jiné oblasti lidské činnosti, pokud nové výrobky dávají nějaký obchodní smysl, jsou podnikatelskou příležitostí, pak se ta řešení dostávají do praxe mnohem rychleji a mnohem rychleji dosahují potřebného efektu. 

V Česku na rakovinu plic ročně umírají tisíce lidí. V drtivé většině případů příčinou vzniku rakoviny plic je kouření. Jak byste z tohoto hlediska ohodnotil činnost tabákových firem? 

To je složitá věc, která vznikla ještě před námi. Tabák byl ve světě dávno před tabákovými firmami. Už od indiánů a po celá staletí mají lidé tendenci tabák užívat. To je minulost, kterou nezměníme. Otázkou je, jak se k tomu firmy při dnešním stavu technologií i vědeckého výzkumu postaví do budoucna. Jak rychle dokážou měnit poptávku, přesouvat ji od cigaret k něčemu, co je méně rizikové. Poptávka po tabákových výrobcích tady zřejmě stále bude a úlohou tabákového průmyslu je tedy najít řešení, která pomohou eliminovat rizika, jež s cigaretami souvisí. Primárním problémem není nikotin, i když by s ním určitě neměli experimentovat mladiství, dále je například nebezpečný pro lidi s kardiovaskulárními nemocemi a také je návykovou látkou. Hlavním zdrojem chorob spojených s kouřením je ale právě spalování, a to by se mělo odstranit 

Kdyby regulace a daně na klasické cigarety nebyly natolik přísné, i přesto byste se snažili uskutečnit přechod na bezdýmové kouření? 

Někdy se píše, že investice Philip Morris do alternativních výrobků jsou reakcí na zpřísňující se regulace. To není úplně fér, protože myšlenka, že se téhle oblasti budeme věnovat, žije ve firmě už zhruba dvacet let a těch dvacet let na tom pracujeme. Přitom se regulace zpřísňují jen v posledních několika letech. Dokonce i Světová zdravotnická organizace psala ve svém dokumentu, že by tabákové firmy měly vyvinout méně rizikové alternativy pro ty kuřáky, kteří nemohou přestat kouřit. Tedy po podobných výrobcích existuje poptávka  nejen od dospělých kuřáků, ale i ze strany kontrolních úřadů, veřejných organizací a politické sféry. My na ni chceme reagovat. Máme nejenom IQOS ale celkem čtyři produktové platformy, každá z nich je v jiném stádiu přípravy vědeckého výzkumu a komercionalizace. Jsme velmi přísní v tom, ve kterém momentu uvedeme výrobek na trh. Původní teoretický koncept, nebo prototyp, se musí ověřit v každém ze sedmi stádií vědeckého výzkumu. Kontroluje se, jestli ten výrobek skutečně bude mít parametry nižší rizikovosti. Když se ukáže, že ne, všechno se vrací k začátku. Proto vývoj trvá tak dlouho. 

Jak přimět kuřáky, aby přešli na bezdýmové tabákové výrobky? 

Není to snadné, vždyť zapálit si cigaretu je velmi jednoduchá věc. I když se ten rituál snažíme zachovat co nejvíce podobným, najednou ale místo zapalovače a krabičky přinášíme lidem elektroniku, která se musí dobíjet, čistit a ovládat. Navíc už tam není kouř ale aerosol, jeho intenzita  je jiná. Součástí chutě cigarety  jsou i škodliviny obsažené v kouří a když je odebereme,  změní to očekávaný zážitek. To rozhodnutí má být individuální. Každý se musí rozhodnout samostatně, jestli má vůli udělat tu změnu. Vždyť obvykle ještě týden nebo dva člověk má nedostatečné uspokojení z IQOSu a chce sáhnout po cigaretě.

Jak se mění firma kvůli tomu, že se přeorientovává z klasických cigaret na bezdýmové tabákové výrobky? 

Je to pro nás revoluce. Celá léta jsme dělali výrobek, který byl víceméně stejný a najednou se transformujeme do firmy, která je a bude čím dál tím více postavená na vědě. Dostáváme se do úplně jiné oblasti a prostředí podnikání. V minulosti to byl víceméně uzavřený proces. Měli jsme dodavatele  surovin a své odběratele. V případně IQOS už napřímo komunikujete se zákazníkem, s jedním konkrétním člověkem, který má nějaký příběh a potřeby. Navíc tempo vývoje výrobků je velmi rychlé. Najednou jsme ve mnohem rychlejším světě, který je velmi proměnlivý, a my jako firma na něj musíme umět reagovat. Dostáváme do pozice toho, kdo se učí sám na sobě za běhu. Vždyť musíme získat zkušenosti, jak tyto výrobky vyvíjet, vědecky je testovat a prezentovat zákazníkovi.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Philip Morris cigarety E-cigarety

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy