Dostali jsme pravý hák na solar plexus, stěžoval si u Jílkové Pohlreich

Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové byl, jak se ostatně dalo očekávat, opět koronavirus. Zatímco minulý týden se s ministryní práce Janou Maláčovou řešily sociální otázky, nyní se probírala ekonomika, respektive vládní podpora zaměstnanců a živnostníků. Je finanční pomoc od státu spravedlivá a dostatečná? Hrozí krach statisíců firem a vysoká nezaměstnanost?

Vzhledem k vládním nařízení o zákazu hromadných akcí se pořad musel opět obejít bez diváků z řad veřejnosti, jejichž otázky musela hlavním hostům zprostředkovat sama Jílková. Mezi vystupujícími byli Karel Havlíček, vicepremiér a ministr průmyslu (ANO), Jan Skopeček, poslanec ODS, Libor Musil, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Irena Bartoňová Pálková, viceprezidentka Hospodářské komory ČR, Zdeněk Pohlreich, šéfkuchař a spolumajitel 3 restaurací se 105 zaměstnanci a Karel Helan, živnostník z Libeře s jedním zaměstnancem servisující kompresory.

Moderátorka Jílková se zeptala Pohlreicha, proč se domnívá, jak uvedl, že se kastuje na "vyvolené" a "nevyvolené". Ten jí odpověděl, že největším problémům čelí zejména zaměstnanci v soukromých firmách. Vzhledem k tomu, že se poskytované informace rychle mění, tak on sám ji nemůže s jistotou říci, jak se bude situace nadále vyvíjet, zda dostanou či nedostanou mzdu atd. Antivirus se například schválil teprve nedávno, a přitom tato situace už trvá tři týdny.

Ministr Havlíček na to reagoval omluvou, ale vysvětlil, že tyto vládní kroky mají své opodstatnění, a že jsme v situaci, kdy jsme zvládli epidemii. Z tohoto důvodu můžeme začít velmi extenzivně podporovat ekonomiku. Pohlreich dostane díky antiviru 80 % ze superhrubé mzdy, tedy včetně sociálního a zdravotního, na všechny své zaměstnance. Pohlreicha nicméně oponoval, že se mu nelíbil styl, jakým byla jednotlivá opatření přijímána. Například, že ze dne na den musely restaurace zavřít. Dále se mu nezamlouvala nekoordinovanost. 

Havlíček apeloval na veřejnost, aby se nezaměřovala výhradně na informace z médií. Jílková mu do toho skočila a interpretovala dotazy občanů. Například sro jsou naštvané, že se podporují pouze OSVČ. "Co mají ti lidé dělat?," zeptala se. Bylo jí odpovězeno, že jednatelé sro jsou zároveň i zaměstnanci, a mohou sami sebe dát do programu antivirus. Poslanec Skopeček oponoval, že se skutečně mělo začít drobnými podnikateli, protože velké firmy jsou méně zranitelné. Na to reagoval Havlíček s argumentem, že ten systém je potřeba nastavit tak, aby se nepodvádělo. Německo, které kvůli falešným žádostem, muselo tento program přerušit, dal jako odstrašující příklad. Uznal nicméně, že vláda dělá spoustu chyb.

Podnikatelé nevidí světlo na konci tunelu

Viceprezidentka Bartoňová Pálková řekla, že je potřeba vidět pomyslné světlo na konci tunelu, a že podnikatelé by rádi věděli, jak a za jakých podmínek se bude oživovat byznys. Jílková připomněla, že by také mnozí rádi znali termíny, aby si například Pohlreich stihl nakoupit suroviny. Kdyby se ze dne na den otevřely restaurace, nebylo by z čeho vařit. Havlíček opět vyjádřil pochopení a zároveň řekl, že jsme zřejmě jedna ze zemí, která srovnala rekord s epidemií, leč nad ní nevyhrála. "Hrajeme dvě hry. Jedna o zdraví a druhá o ekonomiku. Nicméně vzhledem k tomu, kam jsme se dostali, můžeme začít s procesem postupného uvolňování. Nelze ale pustit všechno," dopověděl. 

"Proč nejsou ale například otevřená kadeřnictví? Lidé se tam objednávají, takže se nemohou potkat. Navíc jsou od sebe křesla vzdálená. Přijde vám normální se téměř dva měsíce nestříhat a neholit?," citovala Jílková dotaz z řad veřejnosti. Havlíček odpověděl, že situaci musí vyhodnotit především epidemiolog, a že spousta kadeřnic má strach z potenciální infekce. "Je normální, aby lidé umírali na chodbách a ulicích, jako se to děje například ve Španělsku?! Proto jsme přeci přijali tato opatření!," apeloval. 

Helan se do toho vložil a připomněl, že by vláda neměla střílet od boku. Byl by raději, kdyby několik dní raději mlčela, a pak teprve vznesla finální verdikt. Postěžoval si také na složitou administrativu při vyplňování žádostí o podporu státu. Jílková mu dala za pravdu a opět Havlíčkovi sdělovala problémy, s nimiž se občané setkávají. Lidé na infolinkách jim nejsou schopní poradit a politici nereagují na jejich dotazy. Bartoňová Pálková reagovala, že si Hospodářské komoře podnikatelé často stěžují na automatické odpovědi a problémy při žádostech o úvěr. Těžko dokládají bezdlužnost. 

Všichni jsme dostali pravý hák na solar plexus

Musil oponoval, že jeden měsíc snad žádného podnikatele nezabije, a připomněl, že v dřívějších krizích vlády nikoho nepodpořily. Nervozita by měla opadnout. Pohlreich na to reagoval, že jsme léta letoucí žili v představě "nám se nic nemůže stát". Nikdo o ničem nepochyboval a teď jsme všichni dostali pravý hák na solar plexus. Diskuze se náhle stočila k rouškám. Bartoňová Pálková řekla, že dostala spousty naštvaných emailů od českých firem, které chtěly dodávat nemocnicím roušky a respirátory, a byly odmítnuty. Havlíček odpověděl, že vše záleží na ceně a kvalitě. Kritizovalo se také nakupování zdravotního materiálu za těžké peníze z Číny.

Skopeček také připomněl, že opozice nepožadovala po vládě jasný plán jen tak pro nic za nic. Podnikatelé jsou v nejistotě a potřebují vědět, zda má smysl dál existovat. Některým, kteří mají otevřeno, navíc klesly tržby. Navíc kromě mezd mají také fixní náklady. Musí platit za energie, nájem atd. Musil apeloval na podnikatele, aby byli k sobě navzájem solidární, a aby nespoléhali jenom na vládu. S blížícím se koncem debaty se mluvilo ještě také o umělcích. Musil opět apeloval na lidi, aby zatáhli za pomyslnou brzdu, a zklidnili se, protože státní pokladna není bezedná. Jílková oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž bude hojně diskutované téma uvolňování opatření, a řízená imunizace.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Ekonomika Daně nezaměstnanost / nezaměstnaní Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 10 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Přepadení benzinky na Plzeňsku. Pachatel si lup dlouho neužil

Policie od úterního večera vyšetřuje loupežné přepadení benzinky nedaleko Plzně, kdy si pachatel odnesl blíže nespecifikovaný finanční obnos. Dlouho si ho ale neužil. Přibližně po dvou hodinách od trestného činu byl totiž zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy