S týdnem dovolené navíc Češi nejraději zamíří k moři nebo si dny nového volna nechají na případné nemoci, ošetřování či jiné mimořádné příležitosti. Vyplývá to z průzkumu, který společnost Edenred uskutečnila v březnu mezi 520 zaměstnanci a téměř stovkou firem v souvislosti s projednávaným zákonem, který má zvýšit státem garantovanou dovolenou na pět týdnů. O prodloužení dovolené ze čtyř týdnů o pět dní jednají poslanci.
Již nyní přitom pět týdnů dovolené nabízí podle průzkumu téměř 62 procent zaměstnavatelů. Dalších osm procent pak dokonce přidává ještě nějaké dny navíc.
Pokud zákonná změna bude schválena, pak se na delší dovolenou než doposud mohou těšit zaměstnanci nejméně 35 procent českých firem. K třiceti procentům společností, kde by změnu zařídili zákonodárci, by totiž přibyly ještě další, které zaměstnancům chtějí přidávat nové dny navíc formou benefitu.
Pevně rozhodnuto takto pracovníkům přilepšit je nyní pět procent společností, 43 procent žádané dny přidávat nebude a zbylá nadpoloviční většina (52 procent) to bude řešit až bude otázka aktuální.
Pokud zákonodárci novelu schválí, největší radost z ní budou mít zřejmě cestovní kanceláře. Češi budou chtít cestovat a za novou dovolenou jsou ochotni si připlatit, 60 procent lidí by za ni dalo 5000 korun a více (na osobu), každý pátý pak dokonce přes 10.000 korun.
Na dovolenou může zaměstnavatel přispět až 20.000 Kč ročně. Tento benefit nyní podle průzkumu používá 18 procent firem. Dalších více než 20 procent pak dává zaměstnancům možnost vybrat si benefit ve firemní cafeterií a záleží jen na nich, zda peníze použijí na cestování, sport, zdravotní potřeby a léky nebo třeba kulturu.
Zajímavostí jsou i rozdílné představy trávení případné přidané dovolené. Ženy by o poznání raději než muži (46 procent, ve srovnání s 31 procenty) jely k moři, muži zase více fandí turistice. Mnoho lidí by ale také volilo možnost nechat si dny nového volna pro případ náhlých událostí, nebo by se rozhodovalo dle aktuální situace a možností.
Většina firem tvrdí, že by novou situaci po zavedení pětitýdenní zákonné dovolené zvládly bez nutnosti dělat nějaká opatření. Na 28 procent jich by ale pravděpodobně muselo sáhnout k nějakým personálním opatřením, například najmout další zaměstnance nebo agenturní pracovníky (15 procent), nebo přijmout brigádníky (13 procent).
Související

Americký fenomén „pomstychtivého cestování“ skončil. Nejistota a strach brzdí zájem o dovolené

Jak nejlépe spořit a dosáhnout svých finančních cílů? Máme pro vás 5 tipů
Aktuálně se děje
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
včera

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
včera

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
včera
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek