Sněmovna navrhla Tichomira Mirkoviče na udělení státního vyznamenání

Jako dorůstající mladík zažil krutosti druhé světové války v Jugoslávii, při válečném běsnění přišel o rodiče i malou sestru. Do bojů proti nacistickému Německu se Tichomir Mirkovič zapojil v jugoslávských partyzánských jednotkách, za chrabrost si vysloužil medaili od jugoslávského vůdce Josipa Broze Tita.

Nyní ho Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi na udělení státního vyznamenání. Za války strach zažil, z nákazy koronavirem ale strach neměl, řekl v rozhovoru ČTK. Vládní opatření pro boj s novým koronavirem ale vítá a podporuje.

Mirkovič se narodil české matce a srbskému otci ve dvacátých letech minulého století v Československu. Od mala ale žil ve východní Bosně. Před válkou podle svých vzpomínek neměl s tamní muslimskou komunitou problémy. "My jsme s těmi tureckými dětmi, jak jsme jim říkali, pásli stáda," poznamenal. Po rozdělení Jugoslávie se ale někteří z muslimských sousedů přidali k chorvatským ustašovcům. Když mu bylo 15 let, hledali ho dva z ustašovských sousedů se zbraněmi. Matka poslala jeho sestru, aby ho varovala. Odešel proto do sousední vesnice a časem se přidal k partyzánům. V bojích byl raněn, zapojil se například do osvobozování Bělehradu či bojů u hranic s Maďarskem a Rumunskem.

Druhá světová válka v Jugoslávii byla obzvlášť krutá. Lidé umírali nejen v bojích mezi partyzány s Němci, ale i při "bratrovražedných" střetech mezi Chorvaty a Srby i při masovém vraždění civilistů.

"Nebyl jsem takový hrdina, ale nenáviděl jsem. Protože když jsem se dozvěděl, že jsem přišel o mámu, tříletou sestru, otce, tak jsem to nenáviděl," vzpomíná Mirkovič na své zapojení k partyzánům. Postupně se dostal do průzkumné roty první proletářské divize. "To byla elitní divize, Němci když slyšeli, že jde první proletářská, tak ustupovali. A průzkumná rota u štábu, tam byli skutečně lidi, kteří uměli vzít zbraň do ruky," zdůraznil.

Přiznává, že strach za války zažil. Například když při ústupu dostal za úkol přinést zapomenutý prapor jednotky. Přidělené vojáky rozdělil na tři trojice a vyrazili pro prapor. Po chvíli v dálce spatřili vojáka s kulometem. Protože padal sníh, nebyl schopen rozeznat detaily. Zakřičel proto na vojáka, který srbsky odpověděl, že je partyzán. Přiblížili se k němu, přes sníh ale stále špatně viděli. "Nedalo mi to, opět jsme zastavili. Která jste jednotka, ptal jsem se. Jakmile jsem řekl, která jste jednotka, to byl mžik. Zalehl na ten kulomet a rozpálil to na nás. Dva byli na místě mrtví," popsal Mirkovič.

Sám se skutálel do příkopu, ve kterém zůstal ležet. "A to jsem měl strach. Co teď, nevěděl jsem kam. Všude byl terén ničí," vzpomíná. Vydal se přes pole, na kterém ležela spousta mrtvých a raněných německých vojáků i partyzánů, kteří křičeli z horečky. Následoval zvuk střelby a náhodou narazil na partyzánskou jednotku. Té ale musel vysvětlovat, proč má u sebe německý kulomet. Ten si cestou vzal od jednoho z mrtvých německých vojáků, protože v jeho zbrani docházely náboje.

"Strach byl, ale větší bylo utrpení. Ani jste neměl čas na ten strach myslet," vzpomíná na válečná léta.

Po válce se stal jedním z několika tisíc mladých Jugoslávců, kterým Československo na svém území umožnilo vyučit se řemeslu. Po roztržce mezi Titem a sovětským vůdcem Josifem Stalinem se studenti vrátili, Mirkovič ale v Československu zůstal.

I když za války strach zažil, z nákazy koronavirem při začátku pandemie strach neměl. "Mám důkaz, že jsem neměl strach. Jsem naprosto neukázněný člověk - já ve svých letech jsem normálně chodil ven, jakoby se nechumelilo," poznamenal třiadevadesátiletý válečný veterán. Zdůraznil ale, že za zavedená opatření je rád a podporuje je. Na prvním místě je podle něj, aby byly zachráněny lidské životy, blahobyt se znovu vybuduje.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Tichomir Mirkovič státní vyznamenání

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy