Sněmovna navrhla Tichomira Mirkoviče na udělení státního vyznamenání

Jako dorůstající mladík zažil krutosti druhé světové války v Jugoslávii, při válečném běsnění přišel o rodiče i malou sestru. Do bojů proti nacistickému Německu se Tichomir Mirkovič zapojil v jugoslávských partyzánských jednotkách, za chrabrost si vysloužil medaili od jugoslávského vůdce Josipa Broze Tita.

Nyní ho Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi na udělení státního vyznamenání. Za války strach zažil, z nákazy koronavirem ale strach neměl, řekl v rozhovoru ČTK. Vládní opatření pro boj s novým koronavirem ale vítá a podporuje.

Mirkovič se narodil české matce a srbskému otci ve dvacátých letech minulého století v Československu. Od mala ale žil ve východní Bosně. Před válkou podle svých vzpomínek neměl s tamní muslimskou komunitou problémy. "My jsme s těmi tureckými dětmi, jak jsme jim říkali, pásli stáda," poznamenal. Po rozdělení Jugoslávie se ale někteří z muslimských sousedů přidali k chorvatským ustašovcům. Když mu bylo 15 let, hledali ho dva z ustašovských sousedů se zbraněmi. Matka poslala jeho sestru, aby ho varovala. Odešel proto do sousední vesnice a časem se přidal k partyzánům. V bojích byl raněn, zapojil se například do osvobozování Bělehradu či bojů u hranic s Maďarskem a Rumunskem.

Druhá světová válka v Jugoslávii byla obzvlášť krutá. Lidé umírali nejen v bojích mezi partyzány s Němci, ale i při "bratrovražedných" střetech mezi Chorvaty a Srby i při masovém vraždění civilistů.

"Nebyl jsem takový hrdina, ale nenáviděl jsem. Protože když jsem se dozvěděl, že jsem přišel o mámu, tříletou sestru, otce, tak jsem to nenáviděl," vzpomíná Mirkovič na své zapojení k partyzánům. Postupně se dostal do průzkumné roty první proletářské divize. "To byla elitní divize, Němci když slyšeli, že jde první proletářská, tak ustupovali. A průzkumná rota u štábu, tam byli skutečně lidi, kteří uměli vzít zbraň do ruky," zdůraznil.

Přiznává, že strach za války zažil. Například když při ústupu dostal za úkol přinést zapomenutý prapor jednotky. Přidělené vojáky rozdělil na tři trojice a vyrazili pro prapor. Po chvíli v dálce spatřili vojáka s kulometem. Protože padal sníh, nebyl schopen rozeznat detaily. Zakřičel proto na vojáka, který srbsky odpověděl, že je partyzán. Přiblížili se k němu, přes sníh ale stále špatně viděli. "Nedalo mi to, opět jsme zastavili. Která jste jednotka, ptal jsem se. Jakmile jsem řekl, která jste jednotka, to byl mžik. Zalehl na ten kulomet a rozpálil to na nás. Dva byli na místě mrtví," popsal Mirkovič.

Sám se skutálel do příkopu, ve kterém zůstal ležet. "A to jsem měl strach. Co teď, nevěděl jsem kam. Všude byl terén ničí," vzpomíná. Vydal se přes pole, na kterém ležela spousta mrtvých a raněných německých vojáků i partyzánů, kteří křičeli z horečky. Následoval zvuk střelby a náhodou narazil na partyzánskou jednotku. Té ale musel vysvětlovat, proč má u sebe německý kulomet. Ten si cestou vzal od jednoho z mrtvých německých vojáků, protože v jeho zbrani docházely náboje.

"Strach byl, ale větší bylo utrpení. Ani jste neměl čas na ten strach myslet," vzpomíná na válečná léta.

Po válce se stal jedním z několika tisíc mladých Jugoslávců, kterým Československo na svém území umožnilo vyučit se řemeslu. Po roztržce mezi Titem a sovětským vůdcem Josifem Stalinem se studenti vrátili, Mirkovič ale v Československu zůstal.

I když za války strach zažil, z nákazy koronavirem při začátku pandemie strach neměl. "Mám důkaz, že jsem neměl strach. Jsem naprosto neukázněný člověk - já ve svých letech jsem normálně chodil ven, jakoby se nechumelilo," poznamenal třiadevadesátiletý válečný veterán. Zdůraznil ale, že za zavedená opatření je rád a podporuje je. Na prvním místě je podle něj, aby byly zachráněny lidské životy, blahobyt se znovu vybuduje.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie Tichomir Mirkovič státní vyznamenání

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 6 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 7 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy