U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav Otřísal, jehož firma v roce 2008 prováděla audit pro společnost Farma Čapí hnízdo. Uvedl, že vlastnickou strukturu společnosti neznal, akcionáři byli anonymní.
Obžalobě v případu čelí předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, který se z dnešního jednání omluvil, a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Hlavní líčení bude pokračovat od 12:30, kdy budou vypovídat další svědci.
"Víme, že bylo vydáno 20 kusů jmenovitých akcií v listinné podobě v hodnotě 100.000 korun. Akcionáři byli anonymní, my jsme jména neznali," popsal Otřísal. Uvedl také, že od roku 1995 jeho auditorská společnost spolupracovala s Agrofertem, v Agrofertu se podle něj také uskutečnila jednání o auditech. O vztahu mezi Agrofertem a Čapím hnízdem mu ale nebylo nic známo. "Bylo nám řečeno, že Farma Čapí hnízdo je nová společnost, která bude budovat multifunkční areál u Semtína," řekl Otřísal.
Auditor také uvedl, že se z vlastního popudu ptal na středočeském Regionálním operačním programu, zda bylo vše ohledně dotace v pořádku. Neměl ale žádné konkrétní podezření, chtěl prý mít pouze jistotu, že je vše v pořádku. "Bylo mi řečeno, proč se o to zajímám, že kdyby to nebylo v pořádku, tak dotace není vydána," řekl Otřísal. Dodal však, že si již nepamatuje, s kým hovořil.
Babiš podle obžaloby zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Státní zástupce tvrdí, že to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová, která nyní za ANO kandiduje v Jihlavě v senátních volbách, podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.
Bývalá účetní Farmy Čapí hnízdo Věra Knobová soudu také řekla, že o tom, kdo akcie vlastnil, nic nevěděla. Účetnictví pro společnost vykonávala po dobu investiční výstavby, tedy zhruba mezi lety 2008 a 2010. S finanční ředitelkou Agrofertu Petrou Procházkovou podle svých slov jednala v souvislosti s tím, že Agrofert Farmě Čapí hnízdo ručil za úvěr.
"Myslím si, že lidi říkají jen to, co se dělo a to, co si pamatují. Opravdu je to 15 let zpátky," reagovala na výpovědi o přestávce Nagyová. Obhájce Eduard Bruna zase uvedl, že výpovědi dnes vyslechnutých svědků dokreslují situaci.
Soud dnes předvolal také právníky Gabrielu Knapovou a Václava Knotka, oba ale odmítli vypovídat s odkazem na povinnost advokátní mlčenlivosti. Knotek pouze řekl, že může potvrdit, že během února 2008 na dotaz Nagyové sdělil, že akcionáři společnosti Farma Čapí hnízdo jsou fyzické podnikající osoby a tím pádem se nejedná o subjekty ovládané společností Agrofert. Oba také na otázku předsedy trestního senátu Jana Šotta uvedli, že nikdy nebyli skutečnými ekonomickými vlastníky společnosti Farma Čapí hnízdo. Knotek Babiše zastupoval například ve sporu kvůli střetu zájmů.
V žádosti o dotaci pro Čapí hnízdo byla podle posuzovatelky řada nesrovnalostí
V žádosti o dotaci pro Čapí hnízdo byla řada nesrovnalostí a nejasností, řekla dnes u pražského městského soudu Ivana Havlíková, která pro Regionální operačním program (ROP) Střední Čechy žádost posuzovala. Kvůli padesátimilionové dotaci na stavbu areálu čelí obžalobě expremiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová.
Cílem expertních posudků podle Havlíkové nebylo projekt vyloučit z procesu udělení dotace, nýbrž mu pomoci nedostatky napravit. Nestandardní v případu Čapího hnízda podle Havlíkové bylo například to, že firma Imoba, která Farmě Čapí hnízdo pronajímala pozemky pro stavbu areálu, byla nositelem stavebního povolení.
Obvyklé podle Havlíkové nebylo ani to, že se připomínky z posudku řešily i s vedením úřadu. O spojitosti Farmy Čapí hnízdo s Agrofertem se podle Havlíkové vědělo. Žena soudu řekla, že ještě před žádostí například viděla v médiích rozhovor o Čapím hnízdě s Babišovou nynější manželkou Monikou, údajně šlo o plán objekt využívat jako chalupu. V rámci projektu byl podle ní naplánován i objekt pro soukromé bydlení.
Podle Nagyové expertka v posudku rozporovala i věci, které už měla s ROP "vykomunikované". Řekla také, že o obsahu posudku se dozvěděla až poté, co byla obviněna.
Karel Mojžišík, který zpracovával posudek na ekonomickou část projektu, ve výpovědi uvedl, že udělení dotace nedoporučil. Mojžišík před soudem vypověděl, že na poradě zpracovatelů bylo expertům řečeno, aby na tento konkrétní projekt "byli hodní". Nevzpomněl si však, od koho požadavek zazněl. Jinak žádný nátlak nezaznamenal a požadavkem se podle svých slov neřídil. Na dotaz, zda situaci zpětně hodnotí tak, že byl zájem, aby projekt prošel, odpověděl Mojžišík, že ano.
Obžaloba tvrdí, že někdejší předseda vlády svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o dotaci na stavbu kongresového areálu podala místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Nagyová.
Související
Reklamní větev Čapího hnízda končí. Mimořádná kontrola v případu nebude
Český soud se bude obracet na Evropský parlament, aby vydal Nagyovou
Čapí hnízdo , soudy , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
včera
Po povodních je pod vodou 35 obcí. Rakušan jim slíbil pomoc s volbami
včera
Obnova oblastí zasažených ničivými povodněmi potrvá roky, prohlásil Pavel
včera
Rusko už překročilo všechny červené linie. Jde o všechno, nemá smysl se bát eskalace, tvrdí estonský prezident
včera
Zastavili jsme ruský pokus o osvobození Kurské oblasti, tvrdí Kyjev
včera
Písečná na Jesenicku je zdevastovaná. Podle starosty se škody mohou vyšplhat na stovky milionů
včera
Stáhněte se z Palestiny, vyzvala OSN Izrael. Jsme teprve na začátku nové fáze války, tvrdí Jeruzalém
včera
Tálibán si zahrává se zdravím dětí. Bez důvodu zastavil očkování
včera
Hizballáh je po útoku na pagery ponížený. Je to jako meč zabodnutý hluboko do těla, řekl expert
včera
Talentovaný klavírista kritizoval před pěti sledujícími Rusko. Je po smrti
včera
Důchody se od příštího roku zvýší. Poroste i minimální mzda, zavede se jedna superdávka
včera
Meta zakázala ruským médiím přístup na své sociální sítě. Kreml promptně zareagoval
včera
Hizballáhu pomůže s vyšetřováním Moskva. Rusové koordinovaný útok odsoudili
včera
Lékaři bez hranic v Rusku definitivně skončili. Důvod neznají
včera
Má být ekologická kriminalita trestná? Studie odhalila názor valné většiny lidí
včera
Superbakterie mohou do roku 2050 zabít až 40 milionů lidí, spočítali vědci
včera
Izrael stanovil nový cíl válečného tažení v Pásmu Gazy
včera
Rusko se opět snaží ovlivnit americké volby, varuje Microsoft. Čína a Írán mu sekundují
včera
Ukrajina pozvala OSN a Červený kříž do obsazené ruské oblasti. Kreml zuří
včera
Jak pomoct zasaženým oblastem? Kromě materiálu a financí pomůžou i šikovné ruce nebo sdílení
včera
Putin nařídil armádě, aby byla druhou největší na světě
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nařídil navýšení počtu vojáků v ruských ozbrojených silách o 180 000, čímž jejich celkový počet dosáhne 1,5 milionu. Příslušný dekret, zveřejněný na oficiálních stránkách, vstoupí v platnost 1. prosince. Uvedla to agentura Reuters s tím, že Putin chce mít po Číně druhou největší armádu na světě.
Zdroj: Libor Novák