O víkendu se změnil čas ze zimního na letní, ručičky na hodinách ukazují o hodinu více. Změna času dvakrát za rok byla poprvé zavedena více než před sto lety, aby lidé lépe využívali denní světlo. Podle některých odborníků je ale změna v současnosti už zbytečná a lidem komplikuje život nejen zdravotními problémy. V posledních letech se proto uvažovalo o jejím zrušení, řešení je ale v nedohlednu.
Ze soboty na neděli přibylo na hodinách o hodinu více. Změna času, kterou vůbec poprvé zavedlo Německo a Rakousko-Uhersko při první světové válce v roce 1916, sloužila původně k lepšímu využití denního světla a úsporám elektřiny potřebné k večernímu osvětlení. V současné době ale podle odborníků už postrádá smysl.
Názory na střídání letního a zimního času se přitom různí. Podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2018 uvedly dvě třetiny dotázaných, že jim změna času nevyhovuje, sedm lidí z deseti by bylo pro její zrušení.
Ve stejném roce přitom vznikla první iniciativa střídání času zrušit a ponechat pouze jeden z nich. V únoru 2018 se o ni pokusila skupina poslanců Evropského parlamentu. Ten ale nakonec schválil pouze výzvu, která Evropské komisi uložila prozkoumání výhod a nevýhod střídání času a návrh řešení.
Podle europoslance Tomáše Zdechovského si lidé v Evropské unii zrušení střídání času stále přejí. „Bohužel však nepanuje shoda napříč státy na tom, který čas by měl být ponechán. Převládá názor, že ten standardní, tedy zimní,“ uvedl v rozhovoru pro EuroZprávy.cz a dodal, že změna času je v současné době už zbytečná. „Řada studií dokládá, že úspory energie jsou minimální. Ekonomové z České spořitelny spočítali, že se úspora rovná pouhé jedné minutě práce průměrného Čecha,“ tvrdí Zdechovský.
Ministerstvo práce a sociálních věcí podalo Návrh nařízení vlády o zavedení jednotného času v letech 2022 až 2026. Podle něj je ale Česká republika v otázce úpravy střídání času vázána Evropskou legislativou, poslední jednání navíc proběhlo v prosinci 2019 a od té doby se situace neřešila. „Z dosavadního vývoje nelze ani předvídat, kdy a zda vůbec budou jednání obnovena,“ uvedla pro server EuroZprávy.cz Jaroslava Sladká z tiskového oddělení.
Česká republika na dosavadních jednáních Rady Evropské unie návrh na zrušení střídání letního a zimního času během roku podpořila. „Zároveň ale uvedla svůj postoj, že v rámci unie by měla být nastavena jednotná pravidla v používání času, například celoroční letní, zimní, popřípadě jinak stanovený, a to kvůli bezproblémovému fungování dopravy nebo vnitřního trhu Evropské unie,“ dodala Sladká.
Europoslanec Tomáš Zdechovský se zrušením střídání času souhlasí. „Věřím, že i přes aktuální průtahy ze strany některých členských státu k tomuto kroku do konce roku 2030 dojde," uvedl. Zda střídání letního a zimní času zůstane zachované, nebo se zruší, zatím však nelze určit.
Čas se mění dvakrát do roka. Ve státech Evropské unie byl v roce 1996 sjednocen začátek letního času, ten začíná vždy v noci na neděli o posledním březnovém víkendu a končí v noci na poslední říjnovou neděli. Lidé si tedy na hodinách letos posunou ručičku zase o hodinu zpět 30. října.
1. května 2025 10:01
Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
Související

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
Změna času , Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí přinese o víkendu do Česka bouřky, déšť a silný vítr
včera

Blackout může nastat kdekoliv a kdykoliv. Jak se mohou zhroutit energetické systémy po celém světě?
včera

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny
včera

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
včera

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?
včera

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
včera

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
včera

Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
včera

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
včera

Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
včera

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
včera

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
včera

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
včera

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
včera

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
včera

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
včera

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
1. května 2025 21:24

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
1. května 2025 20:58

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
1. května 2025 20:03
Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
Americké firmy McDonald’s a General Motors upozorňují, že současná nejistota kolem celní politiky prezidenta Donalda Trumpa výrazně poškozuje jejich podnikání. Obě společnosti hlásí poklesy tržeb a varují před dopady na zisky.
Zdroj: Libor Novák