Střídání času by mohlo do roku 2030 skončit. Pokud se jednání o něm obnoví

O víkendu se změnil čas ze zimního na letní, ručičky na hodinách ukazují o hodinu více. Změna času dvakrát za rok byla poprvé zavedena více než před sto lety, aby lidé lépe využívali denní světlo. Podle některých odborníků je ale změna v současnosti už zbytečná a lidem komplikuje život nejen zdravotními problémy. V posledních letech se proto uvažovalo o jejím zrušení, řešení je ale v nedohlednu.

Ze soboty na neděli přibylo na hodinách o hodinu více. Změna času, kterou vůbec poprvé zavedlo Německo a Rakousko-Uhersko při první světové válce v roce 1916, sloužila původně k lepšímu využití denního světla a úsporám elektřiny potřebné k večernímu osvětlení. V současné době ale podle odborníků už postrádá smysl.

Názory na střídání letního a zimního času se přitom různí. Podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2018 uvedly dvě třetiny dotázaných, že jim změna času nevyhovuje, sedm lidí z deseti by bylo pro její zrušení.

Ve stejném roce přitom vznikla první iniciativa střídání času zrušit a ponechat pouze jeden z nich. V únoru 2018 se o ni pokusila skupina poslanců Evropského parlamentu. Ten ale nakonec schválil pouze výzvu, která Evropské komisi uložila prozkoumání výhod a nevýhod střídání času a návrh řešení.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského si lidé v Evropské unii zrušení střídání času stále přejí. „Bohužel však nepanuje shoda napříč státy na tom, který čas by měl být ponechán. Převládá názor, že ten standardní, tedy zimní,“ uvedl v rozhovoru pro EuroZprávy.cz a dodal, že změna času je v současné době už zbytečná. „Řada studií dokládá, že úspory energie jsou minimální. Ekonomové z České spořitelny spočítali, že se úspora rovná pouhé jedné minutě práce průměrného Čecha,“ tvrdí Zdechovský.

Ministerstvo práce a sociálních věcí podalo Návrh nařízení vlády o zavedení jednotného času v letech 2022 až 2026. Podle něj je ale Česká republika v otázce úpravy střídání času vázána Evropskou legislativou, poslední jednání navíc proběhlo v prosinci 2019 a od té doby se situace neřešila. „Z dosavadního vývoje nelze ani předvídat, kdy a zda vůbec budou jednání obnovena,“ uvedla pro server EuroZprávy.cz Jaroslava Sladká z tiskového oddělení.

Česká republika na dosavadních jednáních Rady Evropské unie návrh na zrušení střídání letního a zimního času během roku podpořila. „Zároveň ale uvedla svůj postoj, že v rámci unie by měla být nastavena jednotná pravidla v používání času, například celoroční letní, zimní, popřípadě jinak stanovený, a to kvůli bezproblémovému fungování dopravy nebo vnitřního trhu Evropské unie,“ dodala Sladká.

Europoslanec Tomáš Zdechovský se zrušením střídání času souhlasí. „Věřím, že i přes aktuální průtahy ze strany některých členských státu k tomuto kroku do konce roku 2030 dojde," uvedl. Zda střídání letního a zimní času zůstane zachované, nebo se zruší, zatím však nelze určit.

Čas se mění dvakrát do roka. Ve státech Evropské unie byl v roce 1996 sjednocen začátek letního času, ten začíná vždy v noci na neděli o posledním březnovém víkendu a končí v noci na poslední říjnovou neděli. Lidé si tedy na hodinách letos posunou ručičku zase o hodinu zpět 30. října.

Související

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

Více souvisejících

Změna času Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Konvoj jednotek U.S. Army

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny

Plánovaná oslava 250. výročí americké armády by se letos mohla proměnit v jednu z největších vojenských přehlídek v moderní historii Spojených států – a to právě na počest prezidentových 79. narozenin. Podle dokumentů získaných agenturou Associated Press se jedná o operaci zahrnující více než 6 600 vojáků, 150 vozidel, 50 vrtulníků, sedm armádních orchestrů a tisíce civilistů.

včera

Donald Trump

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

včera

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

včera

včera

včera

1. května 2025 21:24

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

1. května 2025 20:58

1. května 2025 20:03

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují

Americké firmy McDonald’s a General Motors upozorňují, že současná nejistota kolem celní politiky prezidenta Donalda Trumpa výrazně poškozuje jejich podnikání. Obě společnosti hlásí poklesy tržeb a varují před dopady na zisky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy