O víkendu se změnil čas ze zimního na letní, ručičky na hodinách ukazují o hodinu více. Změna času dvakrát za rok byla poprvé zavedena více než před sto lety, aby lidé lépe využívali denní světlo. Podle některých odborníků je ale změna v současnosti už zbytečná a lidem komplikuje život nejen zdravotními problémy. V posledních letech se proto uvažovalo o jejím zrušení, řešení je ale v nedohlednu.
Ze soboty na neděli přibylo na hodinách o hodinu více. Změna času, kterou vůbec poprvé zavedlo Německo a Rakousko-Uhersko při první světové válce v roce 1916, sloužila původně k lepšímu využití denního světla a úsporám elektřiny potřebné k večernímu osvětlení. V současné době ale podle odborníků už postrádá smysl.
Názory na střídání letního a zimního času se přitom různí. Podle výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2018 uvedly dvě třetiny dotázaných, že jim změna času nevyhovuje, sedm lidí z deseti by bylo pro její zrušení.
Ve stejném roce přitom vznikla první iniciativa střídání času zrušit a ponechat pouze jeden z nich. V únoru 2018 se o ni pokusila skupina poslanců Evropského parlamentu. Ten ale nakonec schválil pouze výzvu, která Evropské komisi uložila prozkoumání výhod a nevýhod střídání času a návrh řešení.
Podle europoslance Tomáše Zdechovského si lidé v Evropské unii zrušení střídání času stále přejí. „Bohužel však nepanuje shoda napříč státy na tom, který čas by měl být ponechán. Převládá názor, že ten standardní, tedy zimní,“ uvedl v rozhovoru pro EuroZprávy.cz a dodal, že změna času je v současné době už zbytečná. „Řada studií dokládá, že úspory energie jsou minimální. Ekonomové z České spořitelny spočítali, že se úspora rovná pouhé jedné minutě práce průměrného Čecha,“ tvrdí Zdechovský.
Ministerstvo práce a sociálních věcí podalo Návrh nařízení vlády o zavedení jednotného času v letech 2022 až 2026. Podle něj je ale Česká republika v otázce úpravy střídání času vázána Evropskou legislativou, poslední jednání navíc proběhlo v prosinci 2019 a od té doby se situace neřešila. „Z dosavadního vývoje nelze ani předvídat, kdy a zda vůbec budou jednání obnovena,“ uvedla pro server EuroZprávy.cz Jaroslava Sladká z tiskového oddělení.
Česká republika na dosavadních jednáních Rady Evropské unie návrh na zrušení střídání letního a zimního času během roku podpořila. „Zároveň ale uvedla svůj postoj, že v rámci unie by měla být nastavena jednotná pravidla v používání času, například celoroční letní, zimní, popřípadě jinak stanovený, a to kvůli bezproblémovému fungování dopravy nebo vnitřního trhu Evropské unie,“ dodala Sladká.
Europoslanec Tomáš Zdechovský se zrušením střídání času souhlasí. „Věřím, že i přes aktuální průtahy ze strany některých členských státu k tomuto kroku do konce roku 2030 dojde," uvedl. Zda střídání letního a zimní času zůstane zachované, nebo se zruší, zatím však nelze určit.
Čas se mění dvakrát do roka. Ve státech Evropské unie byl v roce 1996 sjednocen začátek letního času, ten začíná vždy v noci na neděli o posledním březnovém víkendu a končí v noci na poslední říjnovou neděli. Lidé si tedy na hodinách letos posunou ručičku zase o hodinu zpět 30. října.
Související
V noci na neděli začíná zimní čas. Noc se nám protáhne
První letošní změna času je za námi. Kdy se vrátíme na zimní čas?
Změna času , Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 34 minutami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 1 hodinou
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 1 hodinou
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 1 hodinou
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 2 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 2 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 3 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 3 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 3 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 3 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 4 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 4 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 5 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 5 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 6 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 7 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 7 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 9 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.
Zdroj: Jan Hrabě