Tisíce lidí podepisují petici proti rouškám. Odkazuje se na studii, která jejich nošení podporuje

Na internetu se před necelým měsícem objevila petice proti povinnému nošení roušek. Poté, co ministerstvo zdravotnictví na počátku tohoto týdne oznámilo návrat roušek, se začala šířit mezi lidmi a nasbírala více než 20 tisíc podpisů. Petice se odkazuje na tři hlavní studie, z nichž ale ani jedna není k tématu relevantní.

"My, občané České republiky, požadujeme po Vládě České republiky, aby v souvislosti s údajným onemocněním COVID-19 na území ČR zrušila či v budoucnu nezavedla: povinné zakrývání obličeje maskou či rouškou, povinné dodržování rozestupů mezi lidmi, omezení počtu osob pro veřejné akce, pravidla pro shlukování osob," uvádí autoři petice.

Odkazují se přitom na několik studií, z nichž tři uvádí jako hlavní odůvodnění vzniku petice. Ta byla vytvořena na konci července, tisíce podpisů na ni ale přibyly až poté, co bylo tento týden částečně obnoveno nošení roušek.

Do uzávěrky článku čítala petice více než 20 tisíc podpisů od lidí, kteří nesouhlasí s opatřeními proti šíření nemoci covid-19, předně proti nošení roušek, jak stojí v názvu petice. Ve skutečnosti ale žádná ze tří zmíněných hlavních studií nošení roušek nepodporuje.

Jako první je zmíněna studie s názvem "Roušky nefungují", za níž stojí výzkumník z Ontario Civil Liberties Association Denis G. Rancourt. Studie byla původně zveřejněna na odborném portálu ResearchGate, odkud byla následně pro svou nerelevanci stažena.

"Vzhledem k pochybnému vědeckému základu a kontroverznímu tématu je obsah, který jste zveřejnil, porušením našich podmínek," stojí v prvním odůvodnění. V dalším odůvodnění, které si autor vyžádal, je uvedeno, že studie je v rozporu s všeobecně platnými doporučeními důvěryhodných agentur a vlád a neprošel kontrolou vědecké komunity.

Na internetu se přitom nachází řada studií, které prospěšnost roušek v případě pandemie covidu-19 potvrzují, mnoho z nich si navíc nechali vypracovat důvěryhodní zadavatelé, jednu i například Světová zdravotnická organizace (WHO).

Druhou studii, na níž se autoři petice odkazují, okomentovali slovy "přenositelnost "SARS-CoV-2" od asymptomatického jedince nebyla prokázána ani u jedné z 455 osob." To sice studie potvrdila, autoři petice už ale nezmínili, že vliv na to mají pravděpodobně i roušky.

Jak je totiž ve studii jasně uvedeno, testovaní lidé nosili po většinu času nějakou formu ochrany obličeje. "Účinná preventivní a kontrolní opatření jsou užitečná při prevenci šíření asymptomatických přenašečů covid-19," píší autoři studie v závěru.  

Jako třetí zmiňují studii, kterou zveřejnil v roce 1919 Milton J. Rosenau v Journal of the American Medical Association. Ten skutečně v období španělské chřipky prováděl řadu experimentů, při kterých například odebral krev nakažených pacientů a naočkoval jí do těla zdravých lidí, z nichž nikdo neonemocněl.

Pomineme-li, že jde o studii k úplně odlišné nemoci, autoři petice vynechali fakt, že ve studii se autor rovněž zabývá otázkou, proč přenos nemoci neprokázal. "Myslím, že musíme být velmi opatrní, abychom z negativních výsledků nevyvodili žádné pozitivní závěry," uvedl.

Dodal, že je třeba zvážit mnoho faktorů. Dobrovolníci totiž mohli být imunní. A mohli také nemoc prodělat dříve. "Pokud jsme se něco naučili, tak to, že si nejsme jisti, co o nemoci víme," dodal autor.

Související

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

Více souvisejících

petice Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

včera

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

včera

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

včera

včera

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

včera

včera

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína

Americký prezident Donald Trump na republikánské večeři včera večer znovu hájil svá celní opatření a prohlásil, že cla „budou legendární – v pozitivním smyslu“. Podle něj si Spojené státy nechaly roky „líbit drancování ze všech stran“, ale teď je prý „řada na nich, aby to vrátily“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy