Na internetu se před necelým měsícem objevila petice proti povinnému nošení roušek. Poté, co ministerstvo zdravotnictví na počátku tohoto týdne oznámilo návrat roušek, se začala šířit mezi lidmi a nasbírala více než 20 tisíc podpisů. Petice se odkazuje na tři hlavní studie, z nichž ale ani jedna není k tématu relevantní.
"My, občané České republiky, požadujeme po Vládě České republiky, aby v souvislosti s údajným onemocněním COVID-19 na území ČR zrušila či v budoucnu nezavedla: povinné zakrývání obličeje maskou či rouškou, povinné dodržování rozestupů mezi lidmi, omezení počtu osob pro veřejné akce, pravidla pro shlukování osob," uvádí autoři petice.
Odkazují se přitom na několik studií, z nichž tři uvádí jako hlavní odůvodnění vzniku petice. Ta byla vytvořena na konci července, tisíce podpisů na ni ale přibyly až poté, co bylo tento týden částečně obnoveno nošení roušek.
Do uzávěrky článku čítala petice více než 20 tisíc podpisů od lidí, kteří nesouhlasí s opatřeními proti šíření nemoci covid-19, předně proti nošení roušek, jak stojí v názvu petice. Ve skutečnosti ale žádná ze tří zmíněných hlavních studií nošení roušek nepodporuje.
Jako první je zmíněna studie s názvem "Roušky nefungují", za níž stojí výzkumník z Ontario Civil Liberties Association Denis G. Rancourt. Studie byla původně zveřejněna na odborném portálu ResearchGate, odkud byla následně pro svou nerelevanci stažena.
"Vzhledem k pochybnému vědeckému základu a kontroverznímu tématu je obsah, který jste zveřejnil, porušením našich podmínek," stojí v prvním odůvodnění. V dalším odůvodnění, které si autor vyžádal, je uvedeno, že studie je v rozporu s všeobecně platnými doporučeními důvěryhodných agentur a vlád a neprošel kontrolou vědecké komunity.
Na internetu se přitom nachází řada studií, které prospěšnost roušek v případě pandemie covidu-19 potvrzují, mnoho z nich si navíc nechali vypracovat důvěryhodní zadavatelé, jednu i například Světová zdravotnická organizace (WHO).
Druhou studii, na níž se autoři petice odkazují, okomentovali slovy "přenositelnost "SARS-CoV-2" od asymptomatického jedince nebyla prokázána ani u jedné z 455 osob." To sice studie potvrdila, autoři petice už ale nezmínili, že vliv na to mají pravděpodobně i roušky.
Jak je totiž ve studii jasně uvedeno, testovaní lidé nosili po většinu času nějakou formu ochrany obličeje. "Účinná preventivní a kontrolní opatření jsou užitečná při prevenci šíření asymptomatických přenašečů covid-19," píší autoři studie v závěru.
Jako třetí zmiňují studii, kterou zveřejnil v roce 1919 Milton J. Rosenau v Journal of the American Medical Association. Ten skutečně v období španělské chřipky prováděl řadu experimentů, při kterých například odebral krev nakažených pacientů a naočkoval jí do těla zdravých lidí, z nichž nikdo neonemocněl.
Pomineme-li, že jde o studii k úplně odlišné nemoci, autoři petice vynechali fakt, že ve studii se autor rovněž zabývá otázkou, proč přenos nemoci neprokázal. "Myslím, že musíme být velmi opatrní, abychom z negativních výsledků nevyvodili žádné pozitivní závěry," uvedl.
Dodal, že je třeba zvážit mnoho faktorů. Dobrovolníci totiž mohli být imunní. A mohli také nemoc prodělat dříve. "Pokud jsme se něco naučili, tak to, že si nejsme jisti, co o nemoci víme," dodal autor.
Související

První překážka pro "nové" hlavní nádraží v Praze. Ministerstvo má halu za kulturní památku

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek
petice , Roušky a respirátory , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
před 2 hodinami

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
před 2 hodinami

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
před 3 hodinami

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
před 4 hodinami

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
před 6 hodinami

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
před 7 hodinami

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
před 8 hodinami

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
před 9 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
včera

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
včera

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
včera

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
včera

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
včera

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
včera

Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech
včera

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten
včera

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy
včera

Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu
včera

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty
včera
Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války
V noci na dnešek zažila ukrajinská metropole Kyjev jeden z největších leteckých útoků od počátku ruské invaze v únoru 2022. Podle ukrajinského letectva Rusko vypustilo celkem 250 dronů a 14 balistických raket, přičemž šest raket a 245 dronů se podařilo sestřelit. Útok způsobil rozsáhlé škody na obytných budovách, podnicích i civilních vozidlech a zanechal nejméně 14 zraněných.
Zdroj: Libor Novák