Je všeobecně známo, že statistická data o výkonnosti oboru stavebnictví jsou považovány nejen odbornou veřejností za jakýsi lakmusový papírek toho, jak se dál bude vyvíjet celá ekonomika. A když ještě na konce ledna letošního roku vydal Český statistický úřad (ČSÚ) průzkum, ze kterého vyplynulo, že v meziročním srovnání je letos v obor rozhodně vyšší důvěra, snad všichni se těšili, že po měsících restrikcí a zákazů se konečně začne průmyslu, stavebnictví v to rozhodně počítaje, dařit. A to bez ohledu na to, že už v té době si většina majitelů firem v oboru stěžovala na to, že jim chybí dostatek lidí.
Přiznejme si, nebyly to jen stavební firmy, kdo postrádal dostatek zaměstnanců. Jenže pak přišla nečekaně ruská krvavá agrese, která udělala pořádné škrty v rozvojových plánech firem.
Můžeme se ptát, kde vlastně české firmy vezmou nyní nové zaměstnance za ty ukrajinské, kteří ve většině odešli bránit svou zemi před ruskými barbarskými agresory. Vždyť i když snad většina zaměstnavatelů ráda otevírá brány fabrik právě pro uprchlíky, většina z nich jsou ženy a děti, které v některých fyzicky náročných oborech, nemusejí být zrovna lehce zaměstnatelní. Problém je to, že Česku stále chybí tisíce hlavně kvalifikovaných odborníků, navíc podobně na tom budou i okolní státy, takže kde brát a přitom nekrást, jak se říká.
Zaměstnanost v zemi není jen o uprchlících
Jenže tuzemská „lepší“ zaměstnanost ve firmách, jak se ukázalo ze šetření serveru EuroZprávy.cz, nestojí jen na uprchlících. „Problém ohledně zaměstnanosti u nás nestojí na uprchlících z Ukrajiny, kterých je v Česku momentálně okolo 317 tisíc, z toho je přibližně polovina dětí, z dospělé populace je pak osmdesát procent žen,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Luboš Rejchrt, provozní a personální ředitel a jednatel Plaček Pet Products. Podle něj se dříve nebo později v tuzemsku nevyhneme masivnímu otevření pracovního trhu pro zahraniční zaměstnance. „Dnes je zaměstnávání cizinců poměrně komplikované přes různé karty, zelené, modré, kvóty jednotlivých zemí apod.,“ doplnil Rejchrt.
K tomu totiž vede i podle dalších personálních šéfů jednoduchá úvaha, kterou popsal právě Luboš Rejchrt. „Jde o budoucnost. Když se totiž zamyslíme nad budoucností, tak drtivá většina stávajících uprchlíků, s jejichž pracovním nasazením a chutí pracovat jsou tuzemské firmy spokojeny, se bude chtít po ukončení války vrátit zpět. Zatím se ale moc nemluví o předpokladu, že se s nimi vrátí i ti pracovníci, kteří u nás byli už před začátkem války, protože celá země se bude dávat dohromady, budou se stavět poničená města, západní země budou investovat do obnovy infrastruktury na Ukrajině obrovské peníze. Dají se očekávat masivní investice do průmyslu, takže vznikne velké množství pracovních příležitostí přímo na Ukrajině. Tím vznikne poptávka po pracovní síle a logické bude, že se lidé, kteří u nás pracují, budou vracet domů, zvlášť když dostanou odpovídající výplatu,“ konstatoval Luboš Rejchrt, který s podobnými úvahami seznámil i členy nedávného zasedání Valné hromady Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Personalisté poukazují na to, že i přestože většina zaměstnavatelů se v posledních letech nevyhnula poměrně razantnímu zvyšování mezd či poskytování nejrůznějších benefitů, stejně jim pracovníci chybí. Jenom na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí je v těchto dnech volných 320 107 pracovních míst, počet nezaměstnaných hlášených na Úřadu práce ke konci března letošního roku byl 252 873, takže i kdyby všichni nezaměstnaní nastoupili do práce, tak to zaměstnavatelům stále nebude stačit, nehledě třeba na strukturu kvalifikací uchazečů o práci. „Jako jedno z řešení se tedy vrací stále dokola otevření pracovního trhu cizincům, dále pak zvýšení počtu částečných úvazků na pracovním trhu, které jsou u nás v porovnání se západní Evropou silně poddimenzovány a brání vstupu na trh matkám s dětmi a obecně lidem, kteří nemohou nebo nechtějí pracovat na plný úvazek,“ vypočetl možné nástroje k odstranění komplikací se zaměstnanci na tuzemském trhu práce Luboš Rejchrt. Podle něj také chybí větší provázanost zaměstnavatelů se školstvím, a to i přesto, že už jsou firmy, které si to řeší provozem vlastních škol, jako například Škoda Auto, ale takových firem moc není. Navíc má Česko podle Rejchrta stále poměrně vysokou míru zdanění práce a dalších překážek k odblokování pracovního trhu od různých nástrah by se prý dalo najít mnohem víc.
Zaměstnavatelé chtějí jasnou podporu státu
Největší zaměstnavatelský svaz v zemi ‒ Svaz průmyslu a dopravy České republiky, který je také ze zákona oprávněn zasedat v tripartitě, tedy institucionalizované platformě pro vedení tzv. sociálního dialogu mezi vládou, odbory a zaměstnavateli, vydal na konci prvního květnového týdne roku 2022 právě k této problematice speciální výstup. Zaměstnavatelé vidí kromě nutnosti jazykových kurzů (právě pro nové zaměstnance z Ukrajiny, pozn. red.) také potřebu pomoci od vlády v podobě podpory takových programů, které by zajistily příliv kvalifikované pracovní síly do České republiky. „Chápeme, že v současné uprchlické krizi není čas řešit další témata. Jakmile se ale situace jen trochu uklidní, bude nutno řešit i pracovní migraci z ostatních zemí. Víme, že kvalifikace uprchlíků nemůže uspokojit dlouhodobou poptávku firem,” popisuje Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Nejedná se ale pouze o nízko a středně kvalifikované zaměstnance, podniky mají velký zájem i o vysoce specializované odborníky např. z oblasti IT, kde je řada bariér pro jejich zapojení. Demografická křivka jasně ukazuje, že bez dalších zdrojů v podobě vyššího zapojení cizinců se dlouhodobě neobejdeme a s ohledem na proměnu ekonomiky by vysoce kvalifikovaní odborníci přinesli do Česka i cenné know-how. A i když si z aktuálních čísel nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny můžeme myslet, že tato migrační krize je u konce, nemusí to tak být. I tuzemská média proto kladou otázky, jako například: Kolik nás budou uprchlíci stát, a co nám vlastně přinesou? Podněty zaměstnavatelů ale ukazují na to, že otázku podpory firem a úpravy potřebných nařízení a paragrafů bude nutné udělat co nejdřív. Nejen proto, aby mohly české firmy vyrábět a poskytovat služby o poznání lépe než dosud, ale i kvůli tomu, aby problémů, které brzdí pracovní trh, nebylo víc, ale míň.
Související
Ekonomika stoupla o více než procento, odhadují statistici
Jurečka chce v posledním roce vlády realizovat velké změny na trhu práce
práce , firmy , zaměstnání , zaměstnavatelé , uprchlíci , svaz průmyslu a dopravy
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 4 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 6 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek