V Praze lidé vytvořili živý řetěz na podporu protestů v Bělorusku

Asi dvě stovky lidí dnes večer na pražském Karlově mostě vytvořily symbolický lidský řetěz, pomocí kterého chtěli vyjádřit podporu lidských práv a svobodných voleb v Bělorusku. Podobné akce se dnes podle organizátorů konaly také v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Polsku, Gruzii, Moldávii a dalších zemích.

Lidé se na Karlově mostě v Praze sešli okolo 18:00. Většina z nich byla oblečená v bílých a červených oděvech, měli s sebou květiny a také tradiční červeno-bílé běloruské vlajky, které byly státním symbolem mezi lety 1991 a 1995. Na rozdíl od předchozích akcí na podporu lidí v Bělorusku s sebou neměli transparenty ani neskandovali žádná hesla. Řada lidí, která kolem řetězu procházela, vyjadřovala Bělorusku také podporu. Akce oficiálně skončila zhruba po půl hodině, někteří z účastníků na závěr zazpívali běloruskou a také českou hymnu. Někteří lidé ale v živém řetězu setrvali i po skončení akce.

Lidský řetěz pro Bělorusko, Praha fotogalerie na @RESPEKT_CZ https://t.co/ubx6zHjUcA #FreeBelarus pic.twitter.com/Mz4UFFcLyu

— Milan Jaroš (@milanjaros09) August 23, 2020

Akci pořádala iniciativa Bělorusové v České republice. Podle organizátorů odkazuje na události z 23. srpna 1989, kdy čtvrtina obyvatel pobaltských států vytvořila živý řetěz s délkou 670 kilometrů a spojila tak hlavní města Tallinn, Rigu a Vilnius. Cílem tehdejšího protestu bylo dokázat, že Estonsko, Litva a Lotyšsko se touží zbavit sovětské okupace a obnovit svou nezávislost.

Také v pobaltských zemích byly dnes podle iniciativy naplánovány podobné akce jako v ČR. Z litevského hlavního města Vilniusu k přibližně 30 kilometrům vzdáleným hranicím s Běloruskem utvořilo řetěz asi 50.000 lidí, zapojil se do něj i litevský prezident Gitanas Nauséda a jeho předchůdkyně Dalia Grybauskaitéová. V Rize na akci na podporu Bělorusů přišlo podle ruské redakce BBC asi 400 lidí včetně lotyšského prezidenta Egilse Levitse.

V centru Minsku se dnes více než 100.000 lidí domáhalo odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, který v čele země stojí od roku 1994. Protesty se konaly také v Brestu, Grodnu, Vitebsku a dalších běloruských městech.

Masové protesty v Bělorusku propukly po prezidentských volbách z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala deset procent. Hodně Bělorusů pokládá tento výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako Evropská unie, výsledek voleb neuznává. Protesty, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, dnes pokračovaly patnáctým dnem.

Související

Praha

Noční život v Praze se mění. Tahy po hospodách skončily

Praha se rozhodla zakročit proti takzvaným "pub crawls", organizovaným nočním toulkám po barech, které pořádají specializované agentury a které jsou spojeny s hlučnými skupinami opilých turistů. V pondělí tento zákaz schválila Rada hlavního města Prahy.

Více souvisejících

Praha Bělorusko život Demonstrace za Bělorusko (23. 8. 2020)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Aktualizováno před 12 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 27 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?

Ačkoli je pro lidi s trestním záznamem na Floridě obvykle obtížné znovu získat právo volit, bývalý prezident Donald Trump dnes při hlasování žádné problémy mít nebude. Upozornil na to CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy