Velvyslanec: Cesta z Ukrajiny trvala 67 hodin, jednání Ruska a Ukrajiny mě optimismem nenaplňuje

Zhruba 67 hodin trvala cesta českého velvyslance na Ukrajině Radka Matuly a jeho týmu do České republiky poté, co bylo kvůli ruské invazi do země rozhodnuto o evakuaci ambasády v Kyjevě. Problémy byly na benzinových stanicích, fronta se utvořila i na ukrajinsko-rumunské hranici.

Matula to řekl v rozhovoru s ČTK. Zájmem české diplomacie je obnovit české zastoupení přímo na Ukrajině co nejdříve, v první fázi ale diplomatické pokrytí nebude možné skrze přítomnost v Kyjevě, dodal.

Matula s týmem se vrátili do ČR v neděli 27. února poté, co byly uzavřeny nejprve ambasáda v Kyjevě a posléze i generální konzulát ve Lvově. Velvyslanec stále doufal, že bude moci alespoň v omezeném formátu s redukovaným personálem ambasáda zůstat otevřená. "Chtěli jsme i tímto způsobem vyjádřit naši podporu Ukrajincům," uvedl.

Rozhodnutí o evakuaci padlo 24. února nad ránem, a to krátce po televizním vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina, který hovořil o speciální vojenské operaci na Ukrajině. "V následujících dvou hodinách, kdy jsme prováděli závěrečné kroky před odjezdem z Kyjeva, jsme už slyšeli výbuchy někde z okrajových částí Kyjeva," přiblížil Matula.

Cestu do Česka popsal jako náročnou, komplikovanou a dlouhou zhruba 67 hodin. "Prvních zhruba 15 kilometrů při výjezdu z Kyjeva jsme kvůli dopravním zácpám jeli asi tři hodiny. Prvních 100 kilometrů asi deset hodin," sdělil. Fronty byly na benzinových stanicích i ukrajinsko-rumunské hranici. "Smutný pohled na matky s dětmi, které nevěděly, co si mají počít, co s nimi bude. Jely bez mužů, protože ti již nemohli opouštět zemi," popsal. Ukrajinské úřady s ohledem na mobilizaci nepouštějí ze země muže ve věku od 18 do 60 let.

Ambasády unijních zemí na Ukrajině se snažily koordinovat své kroky. Zpočátku podle Matuly spolupráce a výměna informací fungovala dobře, krátce před evakuací už ale na koordinaci dalšího postupu nebyl čas. "Z koordinace tak pro další období zůstala jen výměna informací, abychom měli přehled, která z ambasád dočasně úřad uzavřela, kdo zůstává na místě," řekl. Za důležité to považuje proto, že pracovníci českého velvyslanectví mohli případně zvažovat poskytnutí pomoci občanům s využitím některé z unijních ambasád, které se evakuovaly později.

V době, kdy ministerstvo zahraničí začalo vydávat doporučení pro cesty a pobyt na Ukrajině, pracovníci ambasády sami obvolávali české občany na Ukrajině zaregistrované v systému Drozd, upozorňovali je na varování resortu a zjišťovali jejich plány. Obvolávali též zástupce českých firem v zemi, lektory českého jazyka a byli v kontaktu s českými členy misí EU a OBSE. "Bohužel, setkali jsme se i s ojedinělými případy, kdy se český občan, který obdržel včas varování, na nás obrátil s žádostí o pomoc, či s dotazem na možnost evakuace až ve chvíli, kdy velvyslanectví již mělo minimální možnost tuto pomoc poskytnout," dodal Matula.

Jeho tým zatím zůstává v Praze. "Naším zájmem ale je obnovit české zastoupení přímo na území Ukrajiny co nejdříve. Časově bude vše záviset na dalším vývoji bezpečnostní situace na Ukrajině," uvedl. Ministerstvo zahraničí chce informovat o způsobu diplomatického pokrytí až v době, kdy bude vše připraveno. "Je jisté, že v první fázi se nebude jednat o přítomnost v Kyjevě," sdělil Matula. Dva zaměstnanci konzulátu ve Lvově působí na nově zřízených konzulárních jednatelstvích v polské Přemyšli a slovenských Košicích.

Matula též uvedl, že při evakuaci měli pracovníci velvyslanectví podporu příslušníků českých bezpečnostních složek.

Matula: Výsledky dosavadních jednání Ruska a Ukrajiny mě optimismem nenaplňují

Dosavadní výsledky jednání mezi Ruskem a Ukrajinou nenaplňují českého velvyslance na Ukrajině Radka Matulu žádným velkým optimismem. Deklarované cíle ruské strany jsou v příkrém rozporu s ukrajinskými červenými liniemi, řekl v rozhovoru s ČTK. Zatím nevidí náznak kompromisu a pozitivního východu z dané situace. Matula s týmem se po ruské invazi na Ukrajinu vrátili do ČR.

Poprvé od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se vyjednávací týmy Ukrajiny a Ruska sešly minulé pondělí, tehdy se ale obě strany shodly pouze na tom, že se znovu setkají. Po čtvrtečním druhém jednání obě delegace oznámily pokrok díky dohodě o humanitárních koridorech a evakuaci civilistů. "Požadavky ruské strany, respektive její deklarované cíle jsou v příkrém rozporu s ukrajinskými red lines. Náznak kompromisu, náznak nějakého pozitivního východu z dané situace tedy já osobně, bohužel, zatím nevidím," uvedl Matula.

Nejen celá Evropa se podle velvyslance ocitla po ruské invazi v situaci, kterou si mnozí vůbec nedokázali představit. "Nevěřil jsem, že dojde k takovým lidským, materiálním, ekonomickým ztrátám," řekl. Bylo mu jasné, že Rusko po zveřejnění požadavků vůči Ukrajině a Západu bude chtít a muset reagovat.

"Věřil jsem však spíše názorům, že by se nutně nemuselo jednat o vojenskou akci, vojenskou operaci většího rozsahu," uvedl. Domníval se, že se bude jednat o oficiální rozmístění ruských jednotek na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky. "A jen jsem si kladl otázku, zda se Rusko při rozmisťování svých vojsk zastaví na linii dotyku konfliktu, tak jak v té době existovala, nebo půjde dál," přiblížil.

Myslel si však, že konflikt se omezí na jihovýchod Ukrajiny. "Ostřelování měst, jako je Charkov, Černihov, Kyjev, tím spíše, že se nejedná pouze o objekty vojenské infrastruktury, že se to dotýká civilního obyvatelstva, pro mě bylo a je šokem," dodal Matula.

Když byl ještě v Kyjevě, měl pocit, že ukrajinské vedení se snažilo uklidňovat obyvatelstvo a nevyvolat paniku, která by škodila ekonomice, odrazovala investory a zahraniční firmy. "Minimálně navenek nebyly patrné žádné signály toho, že by se Ukrajina intenzivně připravovala na válku - nedocházelo k mobilizaci záložáků, nějakým zásadním vojenským cvičením či přesunům jednotek. Celkově lze říct, že situace v Kyjevě byla klidná," uvedl.

Ukrajinci podle něj žili hospodářskými problémy, se situací stálého ohrožení byli dávno smířeni i vzhledem k osm let trvajícímu konfliktu na východě země. "Rovněž pro ukrajinská média byla eskalace po všech těch letech tak trochu všedním tématem. Válku považovala za pravděpodobnou méně než polovina obyvatelstva, převládal názor, že Rusko svými kroky pouze vydírá Západ. Stejné názory zastávali i různí renomovaní experti," popsal Matula.

Za hlavní úkol české diplomacie považuje podporu Ukrajiny, jejíž bezpečnost znamená bezpečnost ČR a Evropy. Česko by podle Matuly dále mělo postupovat v součinnosti s EU a NATO. Potěšil jej dosavadní jednotný postoj těchto organizací. Nemůže být podle něj pochyb o tom, že sankce budou mít na Rusko dopad. "Ale prostor je i pro národní reakci. A ta přichází. Mám na mysli především poskytování všemožné pomoci strádající Ukrajině," uvedl. Ocenil v tomto ohledu postup vlády, firem, neziskových organizací i jednotlivců.

Na konci února ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal žádost o přijetí země do EU. Podpora členství podle Matuly mezi ukrajinskými občany v posledních letech rostla. "Před začátkem poslední ruské agrese to bylo kolem 65 procent, nyní, kdy se znovu ukázala pravá tvář Ruska, stoupla tato podpora až na asi 85 procent," poznamenal. Roste podle něj též podpora evropské perspektivy země ze strany unijních států.

"Často jsem za těch pět let působení na Ukrajině Ukrajincům říkal, že Ukrajina je pro ČR důležitým, tradičním partnerem… a také sousedem, přestože nemáme společnou hranici. Ukrajina je velmi blízko. Proto ji chceme vidět jako stabilní zemi," řekl velvyslanec. Ukrajina podle něj učinila za poslední roky důležité reformní kroky. "Vždy jsem se vyjadřoval ve prospěch co největšího sbližování Ukrajiny a EU, nyní tuto potřebu cítím ještě více," dodal.

Související

Více souvisejících

Ukrajina uprchlíci Radek Matula /diplomat)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

včera

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

včera

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

včera

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

včera

včera

Čínský protiúder: Cla vůči USA zvedá na 125 %. Nebojíme se, vzkazuje Si Ťin-pching

Peking podniká další tvrdý krok v obchodní válce s Washingtonem. Odvetná cla na americké zboží narostla ze stávajících 84 % až na 125 %, oznámila v pátek Celní komise Státní rady Čínské lidové republiky. Současně však Čína naznačila, že nad tuto hranici již cla zvyšovat nehodlá.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy