Veterány mrzí, že si výročí nepřipomínají společně, posteskl si šéf legionářů

Veterány z druhé světové války velmi mrzí, že si dnešní 75. výročí jejího konce letos nemohou připomenout společně jako v jiných letech. Mnoha z nich je přes 90 let, kvůli epidemii nového typu koronaviru tak jako nejohroženější skupina zůstávají většinu času doma, řekl dnes v rozhovoru s ČTK předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský. Zúčastnil se slavnostního odhalení sochy Obětem válek na budově Karolina, kde sídlí rektorát Univerzity Karlovy.

"Někteří to nesou velmi nelibě. Mnoho z nich má skoro sto let a každý rok říkají, že už je to možná naposledy, co si výročí připomínají," řekl Budinský. Podle něj se těšili zejména na rekonstrukci ostravské operace. "Je to pro ně hodně citlivé a nenesou to dobře," dodal.

Oslavy na konci dubna v Ostravě, které počítaly s bojovými ukázkami a účastí desítek historických vozidel, letadel či tanků a stovek vojáků v dobových uniformách, byly kvůli epidemii zrušeny. V roce 1945 se dva měsíce trvajícího střetu účastnilo přes 265.000 vojáků Rudé armády včetně československé tankové brigády a letecké divize. Proti nim stálo 150.000 Němců.

I v době koronavirové epidemie se podle Budinského ukazuje, že jsou váleční veteráni psychicky velmi silní. "Berou to tak, že život nějak šel, nějak jde a nějak půjde. Jsou to lidé hodně zocelení a pevní a nepodléhají nějakým emocím," uvedl. "Na rozdíl od mnoha našich občanů jsou uvědomělí. Když se něco řekne, tak požadavky společnosti plní. Pro mnohé by měli být vzorem," prohlásil.

Československá obec legionářská se o veterány, kterých eviduje přes 600, v době epidemie také více stará. "Spolupracujeme na roznášení roušek nebo potravin, které potřebují," uvedl Budinský. Její dobrovolníci spolupracují v regionech s krizovými štáby i zdravotní službou.

Pamětní bronzová deska, která dnes byla odhalena, nese nápis Universitas Carolina a Obětem válek. Je na ní zpodobněna postava bohyně Níké se zlomenou palmovou ratolestí, která v řecké mytologii symbolizuje paradox vítězství, jež přináší radost i oběti. Jejím autorem je akademický sochař Jakub Vlček.

"Do mnoha lidských životů, nejen z Univerzity Karlovy, vstoupilo válečné běsnění a ukončilo je předčasnou smrtí. Pamětní deska jako celek symbolizuje vzdělanost, jež se univerzita snaží rozvíjet a šířit a která má trvalou hodnotu," uvedl rektor Tomáš Zima. Připomněl také, že studenti a pedagogové univerzity umírali jak na frontách, tak v koncentračních táborech.

Budinský řekl, že každý člověk, který ve válce zemřel, znamenal i ztrátu potenciálu, znalostí a talentu. "Válka vede k materiálním škodám, které ale společnost nikdy neochudí tak jako ztráta lidské bytosti s její tvořivostí a umem," dodal.

Dopoledne si výročí připomněli u hrobu neznámého vojína na pražském Vítkově také politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Podobu pietního aktu letos výrazně ovlivňují opatření proti šíření nového typu koronaviru, politici na místo přijíždějí tak, aby se nepotkali.

Den, kdy nacistické Německo podepsalo v roce 1945 kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek. V komorním duchu a bez účasti veřejnosti se konají piety také na dalších místech České republiky. Pandemie ovlivnila oslavy výročí také v jiných evropských zemích. Například Rusko odložilo každoroční vojenskou přehlídku.

Související

Více souvisejících

II. světová válka Armáda České Republiky oslavy konce války Vítkov

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy