Veterány mrzí, že si výročí nepřipomínají společně, posteskl si šéf legionářů

Veterány z druhé světové války velmi mrzí, že si dnešní 75. výročí jejího konce letos nemohou připomenout společně jako v jiných letech. Mnoha z nich je přes 90 let, kvůli epidemii nového typu koronaviru tak jako nejohroženější skupina zůstávají většinu času doma, řekl dnes v rozhovoru s ČTK předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský. Zúčastnil se slavnostního odhalení sochy Obětem válek na budově Karolina, kde sídlí rektorát Univerzity Karlovy.

"Někteří to nesou velmi nelibě. Mnoho z nich má skoro sto let a každý rok říkají, že už je to možná naposledy, co si výročí připomínají," řekl Budinský. Podle něj se těšili zejména na rekonstrukci ostravské operace. "Je to pro ně hodně citlivé a nenesou to dobře," dodal.

Oslavy na konci dubna v Ostravě, které počítaly s bojovými ukázkami a účastí desítek historických vozidel, letadel či tanků a stovek vojáků v dobových uniformách, byly kvůli epidemii zrušeny. V roce 1945 se dva měsíce trvajícího střetu účastnilo přes 265.000 vojáků Rudé armády včetně československé tankové brigády a letecké divize. Proti nim stálo 150.000 Němců.

I v době koronavirové epidemie se podle Budinského ukazuje, že jsou váleční veteráni psychicky velmi silní. "Berou to tak, že život nějak šel, nějak jde a nějak půjde. Jsou to lidé hodně zocelení a pevní a nepodléhají nějakým emocím," uvedl. "Na rozdíl od mnoha našich občanů jsou uvědomělí. Když se něco řekne, tak požadavky společnosti plní. Pro mnohé by měli být vzorem," prohlásil.

Československá obec legionářská se o veterány, kterých eviduje přes 600, v době epidemie také více stará. "Spolupracujeme na roznášení roušek nebo potravin, které potřebují," uvedl Budinský. Její dobrovolníci spolupracují v regionech s krizovými štáby i zdravotní službou.

Pamětní bronzová deska, která dnes byla odhalena, nese nápis Universitas Carolina a Obětem válek. Je na ní zpodobněna postava bohyně Níké se zlomenou palmovou ratolestí, která v řecké mytologii symbolizuje paradox vítězství, jež přináší radost i oběti. Jejím autorem je akademický sochař Jakub Vlček.

"Do mnoha lidských životů, nejen z Univerzity Karlovy, vstoupilo válečné běsnění a ukončilo je předčasnou smrtí. Pamětní deska jako celek symbolizuje vzdělanost, jež se univerzita snaží rozvíjet a šířit a která má trvalou hodnotu," uvedl rektor Tomáš Zima. Připomněl také, že studenti a pedagogové univerzity umírali jak na frontách, tak v koncentračních táborech.

Budinský řekl, že každý člověk, který ve válce zemřel, znamenal i ztrátu potenciálu, znalostí a talentu. "Válka vede k materiálním škodám, které ale společnost nikdy neochudí tak jako ztráta lidské bytosti s její tvořivostí a umem," dodal.

Dopoledne si výročí připomněli u hrobu neznámého vojína na pražském Vítkově také politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Podobu pietního aktu letos výrazně ovlivňují opatření proti šíření nového typu koronaviru, politici na místo přijíždějí tak, aby se nepotkali.

Den, kdy nacistické Německo podepsalo v roce 1945 kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek. V komorním duchu a bez účasti veřejnosti se konají piety také na dalších místech České republiky. Pandemie ovlivnila oslavy výročí také v jiných evropských zemích. Například Rusko odložilo každoroční vojenskou přehlídku.

Související

Více souvisejících

II. světová válka Armáda České Republiky oslavy konce války Vítkov

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 26 minutami

před 49 minutami

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 4 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

před 4 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem

Maďaři povolí Rosatomu dostavět dva bloky jaderné elektrárny ve městě Paks. Dnes o tom jednal premiér Viktor Orbán s generální ředitelem společnosti Alexejem Lichačovem. Orbán sám sebe vydává na nemilost Evropské unii, zatímco si nemůže být jistý, že v Paksu bude stát bezpečná jaderná elektrárna. Například do Záporožské JE Rusové poslali nekvalifikovaný personál a prakticky ji rozkradli. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Europoslanec Zahradil nebude znovu obhajovat mandát. Nahradí ho Vrecionová

Europoslanec za ODS Jan Zahradil už nebude znovu obhajovat mandát.Nadále sice zůstane členem ODS, později chce ale svou politickou kariéru ukončit. Uvedl to dnes na tiskové konferenci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy