ROZHOVOR | Zákaz dovolené v Tunisku. Resort zdravotnictví jedná protiprávně a vytváří novou železnou oponu, říká Papež

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež považuje zákaz cestování do Tuniska od příštího týdne ze strany ministerstva zdravotnictví za neférový a hlavně protiprávní. Resort se ale obává šíření nákazy mutací koronaviru, a tak na seznam rizikových zemí zařadil i atraktivní letovisko. „Neuveřejnil však žádná relevantní data a rovněž nechápu, na základě čeho zakáže lidem cestovat. Ministerstvo se může řídit jedině zákonem o ochraně veřejného zdraví, ale ten má účinnost jen na území České republiky. Vzniká tady panika a vytváří se nová železná opona,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Papež.

Je svědkem nespočetných nářků od kolegů, ale i klientů. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež tvrdí, že za rozhodnutím ministerstva zdravotnictví, které na seznam extrémně rizikových zemí zařadilo kromě Tuniska i Ruskou federaci, stojí politické rozhodnutí. „Vůbec nejde o epidemiologickou situaci, vždyť Němci, kteří se řídí přísným Institutem Roberta Kocha, do Tuniska létají, ale naše asociace pyká za dlouhodobou kritiku ministerstva zdravotnictví, které je arogantní a za patnáct měsíců pandemie se s námi setkalo jedinkrát. Resort bohužel i díky náměstkovi pro legislativu Radku Policarovi naprosto ignoruje zákony,“ praví majitel cestovní kanceláře, který tvrdí, že je nejvyšší čas na adresnou i jmenovitou kritiku. „Cestovní ruch jako resort nedostal od vypuknutí pandemie žádné kompenzační bonusy. Další restrikce mohou mít pro náš obor fatální následky. Pevně věřím, že u volebních uren si naši lidé i klienti na prapodivné chování vlády vzpomenou.“

Muž, který se v cestovním ruchu pohybuje třicet let, pustil i do Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která by podle jeho slov měla být zrušena. „Nemá žádný oficiální statut, kdo ji vlastně platí, vede nějaké účetnictví? Nic o ní nevíme a přitom ministr zdravotnictví Vojtěch Adam ji na slovo poslouchá, protože chce z politiky odejít tak, aby neměl žádnou odpovědnost za případné další komplikace. MeSES jedná na hranici kriminality, nemá nic v gesci, ale klíčově přitom ovlivňuje epidemiologické dění v zemi. O její činnost by se měly zajímat jisté orgány. Adam Vojtěch se chová papežtěji  než papež, “ rozčiluje se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Papež.

POKUD PADNOU POBYTY I V EGYPTĚ, HROZÍ FATÁLNÍ NÁSLEDKY

Pane Papeži, co jako Asociace cestovních kanceláří říkáte rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které od příštího týdne zakáže cestovat i do Tuniska, vyhledávaného turistického letoviska? Oblast považuje za extrémně rizikovou?

Zatím neznáme důvody, proč se resort tak rozhodl, protože doposud nepředložil žádná relevantní data. Z rozhodnutí jsme ale rozčarovaní, protože například Světová zdravotnická organizace (WHO) nehlásí z Tuniska žádná dramatická čísla onemocnění na covid-19. Verdikt ministerstva tedy považujeme za neférový. U nás ale resort zdravotnictví vše schovává za kouzelné slůvko, kterým je prevence. Jenže za něj se může schovat úplně všechno, aniž by bylo nutné cokoli zdůvodňovat. Ano, uvědomujeme si, jak je koronavirus nebezpečný, proto naprosto souhlasíme s rušením pobytů v zemích jako je Indie či Brazílie, ale u Tuniska jde o přehnaný krok. Podívejte se na Němce, kteří se řídí přísným Institutem Roberta Kocha, a přitom do Tuniska létají. Podle mě za verdiktem zakázat zájezdy do Tuniska stojí politické rozhodnutí, nikoli epidemiologická situace.“

Nejedná se z vaší strany až o příliš silná slova?

V žádném případě. Naše asociace totiž pyká za dlouhodobou kritiku ministerstva zdravotnictví, které je arogantní a za patnáct měsíců pandemie se s námi setkalo jedinkrát. Resort bohužel i díky náměstkovi pro legislativu Radku Policarovi naprosto ignoruje zákony. Vše je jim jedno. Zatímco ministerstvo zahraničních věcí se s námi schází každý týden a o situaci pravidelně rokujeme, ministerstvo zdravotnictví nás přehlíží. Absolutně netuším, zda si uvědomují, že jejich jednání může mít pro náš obor fatální následky. Už je opravdu nejvyšší čas, aby kritika byla adresná a jmenovitá. Například do složité situace se může dostat stát i pojišťovny, a to kvůli poukazům. Loni si je klienti převedli na letošek, ale pokud nebudou mít kam vycestovat, na konci léta budou hromadně žádat o jejich proplacení. A že se nebude jednat o zanedbatelnou částku, nemusím snad zmiňovat.

Neobáváte se, že ve čtvrtek může kabinet na svém zasedání zákaz rozšířit o další atraktivní destinaci, kterou je Egypt?

Pokud by vláda tak rozhodla, jednalo by se ještě o větší ránu, než za jakou považujeme Tunisko. Hrozily by ještě fatálnější následky. Kdybychom spojili Tunisko s Egyptem, rázem by o dovolenou přišlo kolem sta tisíc lidí. A znovu opakuji, ani Světová zdravotnická organizace nehlásí žádná znepokojivá data. Pevně věřím, že až lidé půjdou k volebním urnám, tak si na prapodivné chování vlády vzpomenou, stejně jako personál z našeho oboru, který za patnáct měsíců trvající pandemie nedostal žádné kompenzační bonusy. Máme pocit, že vláda z případného nárůstu infekce je stejně připravena obvinit právě cestovní kanceláře i klienty, že nezůstali doma a do tuzemska přitáhli další mutace. Ano, jsme obchodníci, ale ne bezhlaví. Mě jako majitele cestovní kanceláře by nenapadlo protestovat, že ruším pobyty v Indii či Brazílii, kde je situace nesmírně vážná a kritická. Data z Tuniska či Egypta ale nic podobného nevykazují.

Na cestovatelských diskuzních fórech jsem zaregistroval, jak si lidé radí, aby do Tuniska případně do Egypta letěli například z Vídně, kde žádné restrikce vůči africkým zemím zatím neplatí. Jaký má tedy význam zákaz ministerstva zdravotnictví?

Žádný a opět se dostáváme k mému tvrzení, že za vším stojí politické rozhodnutí a nikoli epidemiologické. Kdyby hrálo klíčovou roli, pak by i sousední země k restrikcím přistoupily. Navíc, když se vrátím z Tuniska přes Polsko, Mnichov, či Vídně, tak nikdo ani nezjistí, že dotyčný byl právě v Tunisku. A o politické rozhodnutí se jedná i v souvislosti s Ruskem. Ani tamní turisté nepřiletí k nám, aby třeba v Karlových Varech či Praze podpořili úplně vyprahlý cestovní ruch. Když se podívám na data, tak vůbec nechápu, proč se Rusko ocitlo na seznamu, ale chybí na něm třeba Velká Británie či Francie, kde je situace mnohem horší než v Ruské federaci. Proto trvám na svém přesvědčení, že za vším stojí politické rozhodnutí.

Na základě čeho vlastně může ministerstvo zdravotnictví zakázat občanovi svobodné a svrchované země, že nemůže vycestovat do libovolné země?

Položil jste vynikající otázku. Díky neustálým přešlapům vlády se ze mě pomalu stává právník. O pandemický zákon se nemůže vůbec opřít, a to ani od 22. února, kdy se seznam rizikových zemí začal uveřejňovat. Ministerstvo zdravotnictví se může řídit jedině zákonem o ochraně veřejného zdraví, ale ten má účinnost či platnost jen na území České republiky. Nemůžeme vám tedy zakázat vycestovat do zahraničí. Vzniká tady panika a vytváří se nová železná opona. Opět se dostáváme k osobě náměstka pro legislativu Radka Policara. Zákony ignoruje, a když mu nařízení shodí soud, je jim výsledek stejně lhostejný a jedou si po své ose dále. Například resort za souhlasu pana Policara nám dal na seznam úplně neoprávněně Keňu. Z přehledu vypadla až po zásahu soudu. A nyní zase vymysleli Tunisko. Opravdu nevím, proč ohledně jeho nemůžeme zvolit stejný postup jako Německo, kde lidé po návratu z této země musejí povinně absolvovat PCR test a pak být v pětidenní karanténě. Bohužel, co se týče epidemiologické situace u nás, tak hlavní slovo má Mezioborová skupiny pro epidemické situace (MeSES), kterou je třeba rozpustit a rozprášit. Ministr zdravotnictví Vojtěch Adam ji na slovo poslouchá, protože chce z politiky odejít tak, aby neměl žádnou odpovědnost za případné další komplikace. Adam Vojtěch se chová papežtěji než papež.

ŘIĎME SE HLAVNĚ PODLE MEDICÍNSKÉHO HLEDISKA

Co vám na Mezioborové skupině pro epidemiologické situace tolik vadí? Vždyť se v minulosti její členové vymezovali proti krokům vlády a často s ní souzní i opozice?

MeSES považuji spikleneckou skupinu, která není nikde registrovaná, je to vlastně volné sdružení občanů. Nemá žádný oficiální statut, kdo ji vlastně platí, vede nějaké účetnictví? Nic o ní nevíme. MeSES jedná na hranici kriminality, nemá nic v gesci, ale klíčově přitom ovlivňuje epidemiologické dění v zemi. O její činnost by se měly zajímat jisté orgány.

Váš názor vám neberu, ale nějaká odborná skupina složená z vědců, lékařů by měla nad pandemii bdít a hlídat nařízení vlády, nemyslíte?

Souhlasím s vámi, ale musí se jednat o oficiální uskupení. Neustále premiéra Andreje Babiše nabádáme, aby i u nás vznikla obdoba Institutu Roberta Kocha. V Německu lidem vše a jasně vysvětlí a pak nevzniká chaos a zmatek. Pan Babiš vždy odpoví, že i my budeme mít takový podobný institut. Ale už nyní se do něj hlásí lidé z MeSES, zase chtějí mít jistotu teplého místečka. Tady jde ale o běžné lidi. Všichni už jsou z nejasných opatření vyčerpaní. A teď, když si mohli v létě na chvíli odpočinout, vypnout, tak neodletí do Tuniska a možná ani do Egypta. A přitom se tolik těšili. Nedivím se zlobě klientů.

Vy v oblasti cestovního ruchu pracujete třicet let. Pamatujete obdobnou krizi, jakou nyní prožíváte?

Dovolil bych si vás poopravit. My nyní nezažíváme žádnou krizi, ale neuvěřitelný chaos ze strany vlády i ministerstva zdravotnictví, kde vládne neuvěřitelná arogance. Kdyby se situace zohledňovala podle medicínského hlediska, budu mlčet. Ale když se podívám na oficiální zahraniční weby, například ve Velké Británii, pak zjistím, že tamní smrtnost u mutace delta je mnohem nižší než u původní verze. Stejně tak jihoafrická a brazilská mutace je nebezpečnější než delta. Řiďme se tedy relevantními daty a ne jen pocity, které neustále zaobalujeme do prevence. Jinak lidé v cestovním ruchu jsou na krize zvyklí. Vypořádali jsme se s tsunami i sopkami, které neumožňovaly létat, ovšem bojovat s arogancí, nepodloženými fakty či s politickými rozhodnutími je opravdu složité.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor cestovní kanceláře cestování Tunisko ministerstvo zdravotnictví Egypt

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy