Nepodmíněný příjem pro všechny může mít zajímavý benefit, ukázala studie

Líbila by se vám pravidelná garantovaná měsíční peněžní suma, i kdybyste byli bez práce? Komu ne. Podle nové studie má nástroj základního nepodmíněného příjmu i jiné výhody, o kterých se dřív nevědělo.

Potenciální výhody základního nepodmíněného příjmu se poslední léta řeší velmi bouřlivě. Podle nové studie by vyplácení příjmu každému občanovi přineslo i další vítaný postranní efekt. Americký think-tank The Roosevelt Institute si myslí, že by tento garantovaný příjem pozvedl ekonomiku a hospodářství té které země, a to z dlouhodobé perspektivy. 

Má to však jeden háček. Vláda by tyto peníze musela vyplácet na úkor státního dluhu. To znamená, že místo toho, aby navýšila daňové zatížení občanů, by musela zvednout schodek státních rozpočtů. Pouze tehdy by základní nepodmíněný příjem přinesl blahobyt na delší časy. 

Studie zvažovala tři typy základního nepodmíněného příjmu. První variantou bylo vyplácení jednoho tisíce dolarů měsíčně každému dospělému, druhá varianta počítala jen s 500 dolary a třetí s 250 dolary plus s příspěvkem na dítě. 

Při modelování plánu založeného na rostoucím státním dluhu všechny tři verze vedly k ekonomické expanzi. Největší hotovostní program 1 000 dolarů pro všechny dospělé - rozšiřuje ekonomiku o 12,56% oproti výchozí hodnotě už po osmi letech, říká výzkum. Pokud by nepodmíněný příjem byl spojený se zvýšením daní, pak by nedošlo k žádnému významnému ekonomickému efektu. 

"V podstatě by to znamenalo, že jedna ruka domácnostem dává, ale druhá ji to samé bere," dodávají akademici pro britský Independent. 

"Jinými slovy, domácnosti, které odvádí více na daních, než dostávají v hotovosti jako nepodmíněný příjem, mají nízkou tendenci ke spotřebě a ti, kteří dostávají více peněz než těch, co zaplatí na daních, mají vysokou tendenci ke spotřebě," upřesňují.

Studii pravděpodobně zpochybní ekonomové, kteří považují základní nepodmíněný příjem za nástroj, který odrazuje lidi od práce a v podstatě i od další ekonomické expanze. Stejně tak musí dojít k širší diskuzi, zda by v případě, že by vláda k tomuto nástroji sáhla, finance čerpala na úkor státního dluhu nebo zda by spíše zvýšila daně. 

Začátkem srpna přínosy nástroje okomentovali ekonom Richard Branson, zakladatel facebooku Mark Zuckerberg nebo magnát a šéf Tesly Elon Musk. Částečně funguje institut nepodmíněného příjmu ve Finsku. Příjemci dávky hodnotí nástroj jako něco, co je přimělo méně se stresovat a v případě, že nemají práci, také aktivněji ji vyhledávat. Příjem funguje také v některých městech v Kanadě, Itálii nebo ve Skotsku. 

Související

Více souvisejících

mzdy / platy finance CZK

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy