Ceny volání a mobilních dat v Česku zůstávají jedny z nejvyšších v Evropě, aukce kmitočtů k jejich snížení zatím nevedla. V tiskové zprávě to dnes uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který se zaměřil na to, jak v letech 2018 až 2022 nakládal Český telekomunikační úřad (ČTÚ) s financemi a majetkem státu. NKÚ dále zjistil, že se náklady na poskytování základních poštovních služeb mezi roky 2013 a 2020 zdvojnásobily, přestože jejich objem klesl na polovinu.
Z hlediska účelnosti a hospodárnosti výdajů ve vybraných oblastech hospodaření kontrola nedostatky nezjistila. Podle kontrolorů se ČTÚ ale dopustil porušení rozpočtové kázně ve výši 4,7 milionu korun. S tím regulátor nesouhlasí, vysoké ceny volání a mobilních dat nerozporuje, uvedla Tereza Meravá z tiskového oddělení ČTÚ.
Český telekomunikační úřad je ústřední správní úřad České republiky pro výkon státní správy ve věcech stanovených zákonem, včetně regulace trhu a stanovování podmínek pro podnikání v oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb.
"Aukce kmitočtů rádiového spektra, kterou ČTÚ uspořádal v roce 2020, nenaplnila očekávání. Měla mj. vést ke snížení ceny mobilních dat a ke zvýšení konkurence na trhu. Ceny volání a mobilních dat v ČR byly i v roce 2021 jedny z nejvyšších v Evropě a o kmitočty se bez výrazného soutěžení rozdělili tři stávající velcí operátoři," uvedli kontroloři. Příjem z aukce 5,6 miliardy korun byl podle nich výrazně nižší, než ČTÚ plánoval. Pro státní rozpočet chtěl z aukce získat sedm miliard korun.
Vysoké ceny volání a mobilních dat potvrzuje studie zpracovaná pro Evropskou komisi a rovněž mezinárodní srovnání, které vypracoval NKÚ na základě dat ČTÚ. Ze srovnání například vyplývá, že zatímco v Polsku, Německu a Rakousku cena balíčku obsahujícího 100 volání (188 minut) a 2 GB dat činila v průměru 338 korun, zákazníky v ČR stál stejný balíček 1151 korun, o 17 korun vyšší cena byla už jen v Maďarsku, uvedl NKÚ. ČTÚ v reakci uvedl, že na situaci opakovaně poukazuje ve své analýze trhu a opakovaně se snaží prosadit u Evropské komise nápravná regulační opatření, která by měla mít vliv i na koncové ceny na maloobchodním trhu. "Evropská komise však naše opatření zatím neposvětila," uvedla Meravá.
Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí je znepokojivý fakt, že ČTÚ neoprávněně nakládal se státními penězi a udělil veřejné zakázky napřímo bez výběrového řízení na vypracování analýzy velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám s pěti dodavateli. "Ještě více zarážející je to, že NKÚ se snaží tyto finanční machinace ve své zprávě zamaskovat opisem starých informací z neplatné analýzy trhu, která již byla Evropskou komisi vetována,” dodal prezident asociace Jiří Grund.
Kontroloři také upozornili na to, že náklady na poskytování základních poštovních služeb se mezi roky 2013 a 2020 zdvojnásobily, přestože jejich objem klesl na polovinu. Zatímco objem služeb se snížil ze 477,6 milionu na 247,4 milionu kusů, celkové náklady na jejich poskytování se vyšplhaly z 948 milionů korun na 1,87 miliardy korun. V roce 2013 činil podle NKÚ průměrný jednotkový náklad dvě koruny za poskytnutou službu, v roce 2020 vzrostl už na 7,40 koruny. "Přitom vzhledem k rozvoji datových schránek lze v následujících letech předpokládat další snižování objemu poskytovaných základních služeb. Stát bude s občany stále více komunikovat elektronicky, a nebude tedy v takové míře využívat základní poštovní služby," podotkli kontroloři. Podle ČTÚ jsou vysoké jednotkové náklady dány hustou sítí poboček, jejichž minimální počet určuje vláda, a také povinností doručovat každý den, kterou stanovuje evropská legislativa.
Porušení rozpočtové kázně se týká podle NKÚ neoprávněného rozdělení veřejné zakázky na právní a poradenské služby a zadání její části konkrétním dodavatelům napřímo. Kontroloři zjistili, že ČTÚ v rozmezí 19 dnů uzavřel smlouvy na vypracování analýzy velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám s pěti dodavateli napřímo bez výběrového řízení, ačkoliv předmět plnění tří z těchto smluv tvořil prokazatelně jeden funkční celek. "ČTÚ tak postupoval v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Dodavatelé vzájemně spolupracovali a odevzdali stejné nebo obdobné, případně související výstupy," uvedl NKÚ.
Regulátor ale upozornil na rozpor v právním posouzení daného případu. "Dle názoru ČTÚ k porušení rozpočtové kázně nedošlo. Služby netvořily veřejnou zakázku jako celek, ale jednalo se o samostatné veřejné zakázky, které spolu neměly věcnou ani funkční souvislost, neboť jednotliví vybraní dodavatelé byli experty v odlišných oborech, nepůsobících na stejných trzích a vzájemně nezastupitelní," sdělil úřad. Sloučení do jedné zakázky by podle něj naopak vedlo k omezení soutěže a výrazně ztížilo nalezení dodavatele.
Související
Přelomový verdikt: Policie může přistupovat do telefonů lidí, kteří nejsou podezřelí
Zákaz, který přišel draho. Izraelci při útoku na členy Hizballáhu využili zranitelnost
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
před 3 hodinami
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
před 4 hodinami
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
před 4 hodinami
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
před 5 hodinami
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
před 6 hodinami
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
před 6 hodinami
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
před 6 hodinami
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
před 7 hodinami
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
před 8 hodinami
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
před 8 hodinami
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
před 8 hodinami
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
před 9 hodinami
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
před 9 hodinami
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
před 10 hodinami
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
před 10 hodinami
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
před 11 hodinami
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
před 11 hodinami
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
před 12 hodinami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě