Děsivé odhalení: Firma nedá politické straně peníze, na trhu si neškrtne?

Praha - Závažné zjištění vyplynulo z výzkumu Centra aplikované ekonomie. Podle něj firmy, které darují peníze politickým partajím, získávají o 50% víc veřejných zakázek než ty, které stranám nepřispívají. Za zkoumané období získaly vůbec největší objem darů ODS (přes 794 milionů korun), ČSSD (téměř 316 milionů) a TOP 09 (téměř 173 milionů).

Vedle rizika střetu zájmů upozorňuje analýza i na konkrétní pochybení politických stran nebo porušení zákona z jejich strany. Toho se podle analýzy v minulosti dopustily ODS, ČSSD, KDU-ČSL nebo KSČM, když přijaly dary od městských podniků, což je nezákonné.

"Jako první jsme zpracovali úplnou databázi darů politickým stranám posledních let a propojili ji s informacemi o zakázkách, dotacích a jiných rizikových faktorech. Výsledky ukazují na zásadní problém v systému financování a kontroly politických stran - jsou zde evidentní obrovská rizika střetu zájmů, využívání bílých koňů i reálná porušení zákona," komentoval výsledky výzkumu předseda sdružení Jiří Skuhrovec.

Studie, která se zaměřila na období mezi roky 2006 a 2013, ukázala, že firmy darující politickým stranám za tuto dobu získaly veřejné zakázky za zhruba 390 miliard korun. Darující společnosti přitom dostávají o 46 až 57 procent více veřejných zakázek než ty, které politické strany nepodporují.

Dary, které u hlavních českých politických stran tvoří od deseti do 30 procent všech jejich příjmů, pochází nezřídka od firem, které nemají oficiálně žádné zaměstnance, jsou registrovány na hromadné adrese, nedají se zjistit jejich skuteční majitelé, nebo sídlí v daňových rájích.

Studie, která využívala data serveru PolitickeFinance.cz, upozorňuje například na to, že u sociální demokracie, lidovců, ODS nebo TOP 09 tvoří více než 30 procent darů příspěvky firem, které získaly veřejné zakázky. U stejných stran je také více než 20procentní podíl příspěvků od společností čerpající evropské dotace.

"Přílišná závislost stran na soukromých dárcích vcelku pochopitelně vede k tomu, že strany často takovým dárcům musejí něco slíbit. V některých zemích se snaží této hrozbě předcházet tím, že jsou nastaveny limity pro výši darů od jednotlivých dárců. Jenomže strany pak často hledají způsoby, jak velké dary od jednoho dárce různými způsoby „rozepisovat" na množství menších, popřípadě je schovávají za členské příspěvky," říká k problematice financování stran politolog Jiří Pehe.

"Přílišná závislost na státním financování je ovšem také problematická. Může například vést k prorůstání stran se státem, před čímž varuje i česká ústava, a což byl také důvod proč prezident Václav Havel dosáhl v roce 2000 u Ústavního soudu zrušení části zákona o financování politických stran, když soud uznal, že státní příspěvek jednoho milionu korun za každého poslance a senátora pro tu kterou stranu je příliš vysoký," dodal Pehe.

Související

Průmysl, ilustrační foto

Podmínky v českém průmyslu jsou nejlepší od srpna 2018, index PMI stoupl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu zlepšily, když index PMI stoupl na na 53,9 bodu z říjnových 51,9 bodu. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Index je tak nejvyšší od srpna 2018. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Více souvisejících

zakázky firmy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy