Podmínky v českém průmyslu jsou nejlepší od srpna 2018, index PMI stoupl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu zlepšily, když index PMI stoupl na na 53,9 bodu z říjnových 51,9 bodu. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Index je tak nejvyšší od srpna 2018. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Za růstem indexu je především silnější zákaznická poptávka, přičemž objemy nových zakázek vzrostly nejrychlejším tempem od července 2018. K růstu indexu přispělo i zhoršení dodávek. Poruchy v dodavatelských řetězcích vedly ke zvýšení nákupu materiálu pro výrobu nejprudším tempem za více než dva roky. Firmy se tak snažily si zajistit výrobní zásoby.

Listopadové PMI z průmyslu nad očekávání 53,9, trh očekával 51. Firmy potvrzují růst nových zakázek, ale zvýšení PMI šlo také na vrub delším časům subdodávek - ty však byly opět narušeny durhou vlnou pandemie. Listopadové PMI je tak mírně nadhodnoceno, stejně jako bylo na jaře pic.twitter.com/dg6zhbCUm4

— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) December 1, 2020

Naopak výroba rostla jen mírným tempem, které bylo nejpomalejší od srpna kvůli omezení kapacit způsobené restrikcemi spojenými s pandemií. Výrobci zároveň kvůli nejistotě ohledně pandemie váhali s novými nábory zaměstnanců.

"Data PMI v listopadu nabídla povzbudivější obrázek zdraví českého zpracovatelského sektoru. I přestože se firmy potýkaly s restrikcemi okolo covidu-19 a nemocností mezi zaměstnanci, silnější poptávka povzbudila jeho celkový růst," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Tuzemský průmysl se tak podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče zotavuje z prudkého poklesu výroby a objednávek, jež způsobily jarní uzavírky spojené s první vlnou pandemie koronaviru. Druhá vlna pandemie navíc podle něj nevedla k uzavírkám ve výrobních podnicích anebo k omezením v zahraničních obchodu. "Pro vývoj v dalších měsících bude důležité, zda se průmysl a mezinárodní obchod podaří uchránit od přímých uzavírek souvisejících s koronavirem. Výraznou pomocí bude samozřejmě vakcinace obyvatelstva, k níž by v Evropě mohlo začít docházet již v prvních měsících roku 2021," uvedl.

I podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové listopadové ukazatele potvrzují odolnost domácího průmyslu i ve stavu obtížné pandemické situace. "Významnou roli hraje situace v průmyslu v eurozóně, především v Německu, kde indexy PMI také dosahují vysokých úrovní. To pak prospívá i exportně orientovaným českým průmyslovým podnikům," uvedla.

Růst aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny zpomalil

Index aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny se v listopadu snížil na 53,8 bodu z říjnových 54,8 bodu. Zůstal však nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Ačkoli jeho tempo v době nových omezení zpomalilo z říjnového 32měsíčního maxima, pokračující růst (zpracovatelského sektoru) by měl pomoci zmírnit ekonomické dopady covidových restrikcí, které těžce zasáhly sektor služeb," uvedl Chris Williamson ze společnosti IHS Markit. "Výsledky průzkumu jsou další známkou toho, že tento region se v posledním čtvrtletí roku vyhne podobnému rozsahu hospodářského poklesu, jaký zaznamenal ve druhém kvartálu," dodal.

Latest PMI data indicated a further improvement in operating conditions across the Eurozone manufacturing sector in November. Germany remained the best-performing country, followed by the Netherlands and Ireland. Read more: https://t.co/rxtCE8uPSp pic.twitter.com/iysaH6qwuA

— IHS Markit PMI™ (@IHSMarkitPMI) December 1, 2020

Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se ve druhém čtvrtletí propadl o rekordních 11,8 procenta. Ve třetím čtvrtletí se sice zvýšil o rekordních 12,6 procenta, nyní však hospodářské oživení podkopává vzestup počtu případů nákazy koronavirem a související restrikce.

Související

Více souvisejících

Průmysl Ekonomika zakázky eurozóna

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 8 minutami

před 35 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy