Podmínky v českém průmyslu jsou nejlepší od srpna 2018, index PMI stoupl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu zlepšily, když index PMI stoupl na na 53,9 bodu z říjnových 51,9 bodu. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Index je tak nejvyšší od srpna 2018. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Za růstem indexu je především silnější zákaznická poptávka, přičemž objemy nových zakázek vzrostly nejrychlejším tempem od července 2018. K růstu indexu přispělo i zhoršení dodávek. Poruchy v dodavatelských řetězcích vedly ke zvýšení nákupu materiálu pro výrobu nejprudším tempem za více než dva roky. Firmy se tak snažily si zajistit výrobní zásoby.

Listopadové PMI z průmyslu nad očekávání 53,9, trh očekával 51. Firmy potvrzují růst nových zakázek, ale zvýšení PMI šlo také na vrub delším časům subdodávek - ty však byly opět narušeny durhou vlnou pandemie. Listopadové PMI je tak mírně nadhodnoceno, stejně jako bylo na jaře pic.twitter.com/dg6zhbCUm4

— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) December 1, 2020

Naopak výroba rostla jen mírným tempem, které bylo nejpomalejší od srpna kvůli omezení kapacit způsobené restrikcemi spojenými s pandemií. Výrobci zároveň kvůli nejistotě ohledně pandemie váhali s novými nábory zaměstnanců.

"Data PMI v listopadu nabídla povzbudivější obrázek zdraví českého zpracovatelského sektoru. I přestože se firmy potýkaly s restrikcemi okolo covidu-19 a nemocností mezi zaměstnanci, silnější poptávka povzbudila jeho celkový růst," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Tuzemský průmysl se tak podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče zotavuje z prudkého poklesu výroby a objednávek, jež způsobily jarní uzavírky spojené s první vlnou pandemie koronaviru. Druhá vlna pandemie navíc podle něj nevedla k uzavírkám ve výrobních podnicích anebo k omezením v zahraničních obchodu. "Pro vývoj v dalších měsících bude důležité, zda se průmysl a mezinárodní obchod podaří uchránit od přímých uzavírek souvisejících s koronavirem. Výraznou pomocí bude samozřejmě vakcinace obyvatelstva, k níž by v Evropě mohlo začít docházet již v prvních měsících roku 2021," uvedl.

I podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové listopadové ukazatele potvrzují odolnost domácího průmyslu i ve stavu obtížné pandemické situace. "Významnou roli hraje situace v průmyslu v eurozóně, především v Německu, kde indexy PMI také dosahují vysokých úrovní. To pak prospívá i exportně orientovaným českým průmyslovým podnikům," uvedla.

Růst aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny zpomalil

Index aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny se v listopadu snížil na 53,8 bodu z říjnových 54,8 bodu. Zůstal však nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Ačkoli jeho tempo v době nových omezení zpomalilo z říjnového 32měsíčního maxima, pokračující růst (zpracovatelského sektoru) by měl pomoci zmírnit ekonomické dopady covidových restrikcí, které těžce zasáhly sektor služeb," uvedl Chris Williamson ze společnosti IHS Markit. "Výsledky průzkumu jsou další známkou toho, že tento region se v posledním čtvrtletí roku vyhne podobnému rozsahu hospodářského poklesu, jaký zaznamenal ve druhém kvartálu," dodal.

Latest PMI data indicated a further improvement in operating conditions across the Eurozone manufacturing sector in November. Germany remained the best-performing country, followed by the Netherlands and Ireland. Read more: https://t.co/rxtCE8uPSp pic.twitter.com/iysaH6qwuA

— IHS Markit PMI™ (@IHSMarkitPMI) December 1, 2020

Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se ve druhém čtvrtletí propadl o rekordních 11,8 procenta. Ve třetím čtvrtletí se sice zvýšil o rekordních 12,6 procenta, nyní však hospodářské oživení podkopává vzestup počtu případů nákazy koronavirem a související restrikce.

Související

Průmysl, ilustrační foto

Zastaví změny počasí, může konkurovat USA. Evropa má v ruce klíč k průmyslové revoluci

Evropská unie hledá nový způsob, jak podpořit svůj průmysl a zároveň bojovat proti klimatickým změnám. Klíčovým nástrojem by se mohly stát veřejné zakázky zaměřené na ekologicky šetrné produkty. Tento koncept, který už dříve přinesl úspěchy v oblasti veřejné dopravy či železnic, by mohl pomoci vytvořit evropské průmyslové šampiony a snížit závislost na dovozu z Číny či Spojených států.
Průmysl, ilustrační foto

EU stojí před nemožnou volbou. Dnes rozhodne o své budoucnosti a o tom, co je třeba obětovat

Na levém břehu Rýna stojí třetí největší hliníkárna Evropské unie. Její čtyři vysoké komíny nevypouštějí kouř, obří tavicí pece vychladly a už nikdy nebudou znovu uvedeny do provozu. Když v roce 2023 závod Rheinwerk ukončil výrobu primárního hliníku kvůli rostoucím cenám energií, Německo se ocitlo tváří v tvář hrozbě deindustrializace. Ztráta pracovních míst a konec šedesátileté tradice v městě Neuss byl šokem nejen pro zaměstnance, ale i pro celou zemi.

Více souvisejících

Průmysl Ekonomika zakázky eurozóna

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

včera

včera

Ilustrační foto

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých

V italském regionu Kampánie došlo ve čtvrtek k vážné nehodě lanovky, která si vyžádala čtyři lidské životy a jednoho člověka v kritickém stavu. Tragédie se odehrála na vrcholu Monte Faito, přibližně 45 kilometrů jihovýchodně od Neapole. Informaci potvrdily horské záchranné složky i hasiči.

včera

včera

Donald Trump

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou obchodní strategii, jejímž cílem je izolovat Čínu ze světového trhu. Podle informací deníku Wall Street Journal chce Bílý dům přesvědčit více než 70 obchodních partnerů USA, aby omezili své hospodářské vztahy s Pekingem výměnou za snížení amerických cel. Jedná se o dosud nejambicióznější krok v pokračující obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví

Po tragické středě se i dnešek nese ve znamení smrtelných nehod na českých silnicích. V obci Kolaje na Nymbursku srazilo auto několik osob stojících u odstaveného vozu, dva lidé přišli o život, další dva utrpěli vážná zranění. Ke druhé tragické události došlo krátce před polednem na Orlickoústecku, kde mladý řidič nezvládl řízení a se spolujezdcem zahynul při nárazu do stromu.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

včera

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

včera

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

včera

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

včera

včera

včera

včera

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy