Poplach v Dukovanech: Z potrubí uniká voda, odstaveny dva bloky

Dukovany - V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici kolem 18:00 snižovat výkon bloku číslo tři, odstaven bude v nejbližších hodinách. Během dneška už byl odstaven čtvrtý výrobní blok. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Polovina výrobní kapacity této elektrárny bude neplánovaně mimo provoz kvůli opravám netěsnosti potrubí. Zatím to vypadá tak, že odstávka potrvá několik dnů. Zbývající dva dukovanské bloky fungují naplno.

Voda uniklá z potrubí, která není radioaktivní, zatopila rovněž přilehlou stanici pitné vody sloužící elektrárně. Dodávky pitné vody byly zajištěny náhradním způsobem. Spilka vyloučil to, že by zaplavení stanice mohlo ohrozit zdraví zaměstnanců.

Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Mluvčí firmy ČEZ Barbora Půlpánová ČTK řekla, že zákazníci výpadek poloviny Dukovan nepocítí, protože trh s elektřinou se s ním umí vyrovnat.

Situaci monitoruje Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). "Tu elektrárnu není možné dlouhodobě provozovat bez toho, aby ten systém byl dokonale těsný. Ale nemá to žádný vliv na bezpečnost, ten stav, do kterého se dostali," uvedla předsedkyně úřadu Dana Drábová. Podle náměstka úřadu Zdeňka Tipka elektrárna při řešení poruchy postupuje podle předpisů.

Technická voda v systému, u kterého byla zjištěna netěsnost potrubí, v elektrárně slouží ke chlazení důležitých technických a bezpečnostních zařízení. Netěsnost vznikla minulé pondělí, tedy 3. listopadu, na druhém systému chlazení, v blízkosti stavby nových ventilátorových věží. Chlazení dvou dukovanských bloků bylo proto z poškozeného systému převedeno na zbývající dva systémy.

"Předpisy pro bezpečný provoz v takovém případě umožňují provoz bloků 3. a 4. na další tři dny," uvedl Spilka. V této době ale nebylo možné poruchu odstranit.

Na systému s technickou vodou důležitou byla podle Spilky zjištěna první porucha v téměř třicetileté historii elektrárny. Potrubí vede od mohutných chladicích věží do čerpací stanice, odtud je voda rozváděna do bloků.

Energetici budou zjišťovat, jestli k závadě vzniklé ve čtyřmetrové hloubce pod zemí nepřispěla stavba ventilátorových věží. "Ale proč se to stalo, budeme moci říci, až se to celé vybagruje," uvedl Spilka. Pak se vadná část potrubí vyřízne a podrobí analýzám. I tak se už v elektrárně připravují opatření, která dopady stavební činnosti na okolí zmírní. Na stavbě se totiž pohybuje také technika, která může vážit 20 i 30 tun. "Budou tam na tu cestu, kudy jezdí, položeny silné plechy, aby se ta váha rozložila," uvedl mluvčí.

K Dukovanům se vyjádřili i aktivisté z jihu Čech. Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí má za to, že elektrárna měla o poruše informovat dříve. "Je otázkou, zda incident nemůže souviset s důležitým aspektem, a to opotřebením komponentů," uvedla v další tiskové zprávě Daniela Magersteinová ze sdružení Jihočeské matky. Připomněla plán firmy ČEZ prodloužit životnost Dukovan proti původnímu projektu i o 20 let.

Dukovanská elektrárna má čtyři výrobní bloky. Každý z nich se podle plánu jednou ročně zastaví kvůli výměně části jaderného paliva a kontrolám. Letos už se uskutečnily tři odstávky. Loni Dukovany dodaly do sítě rekordních 15,68 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Související

Větrný rukáv

Výstraha se vyplnila: Na Sněžce řádil orkán, po celém Česku padají stromy a větve

Výstraha meteorologů na silný vítr se na řadě míst republiky vyplnila. Nejvíce foukalo dnes ráno na Sněžce, v poryvech dosáhl vítr na nejvyšší české hoře až 130 kilometrů v hodině. V nížinách naměřili nejsilnější vítr v Dukovanech a v Náměšti nad Oslavou v Kraji Vysočina, a to shodně téměř 94 kilometrů za hodinu, řekli dnes pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Více souvisejících

dukovany ČEZ jaderné elektrárny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy