Konec podomních prodejů? Města jsou neúprosná

Praha - Stále více měst na území České republiky se snaží chránit své obyvatele a zakazují podomní prodeje. Některá města tak rovněž reagují na na nesolidní jednání některých prodejců zboží nebo služeb, jiná chrání seniory a sociálně slabší.

Pochůzkový a podomní prodej zakazuje v Ústeckém kraji vyhláškou 13 měst a obcí. Ze sedmi statutárních měst je to jen Ústí nad Labem, Děčín a Chomutov. ČTK to řekla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Města mají povinnost hlásit existenci vyhlášky právě krajskému úřadu. Podle zástupců městských policií podomní prodej téměř vymizel.

Podomní prodej zakázalo ve Zlínském kraji asi 50 obcí z celkových 307. Některé další nařízení připravují, číslo však nelze specifikovat, neboť přípravu nemusí krajskému úřadu hlásit, řekla dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Gabriela Sýkorová Dvorníková. Obce, které zákaz zavedly, jsou se svým rozhodnutím spokojeny, zjistila ČTK. Důvodem zákazu byla zejména ochrana seniorů a sociálně slabých skupin obyvatel.

Většina větších měst, ale i některé menší obce v Karlovarském kraji už také zakázaly podomní prodej. Reagovaly tak většinou na nesolidní jednání některých prodejců zboží nebo služeb. Podle údajů krajského úřadu platí zákaz nejméně v 16 obcích a městech, sdělila ČTK mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Zhruba pětina z 673 jihomoravských obcí včetně Brna a okresních měst vydala tržní řád, v němž zakázala podomní prodej, případně jej chystá. Snahou obcí je ochránit především seniory od nekalých praktik prodejců, kteří jim nutí změnu dodavatele energií, případně draze prodávají zboží pochybné hodnoty. V polovině roku mělo takový tržní řád 120 obcí a dalších 43 žádalo o konzultaci při přípravě, sdělila ČTK mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančiková.

Podomní prodej už v Olomouckém kraji zakázalo zhruba šest desítek měst a obcí, které tak chtějí ochránit své obyvatele před nepoctivými a často i agresivními prodejci. Někteří dealeři ale zákaz nerespektují a navzdory hrozbě až dvousettisícové pokuty stále obcházejí domácnosti s často nevýhodnými nabídkami na koupi různého zboží a služeb. Radnice kvůli tomu rozdaly několik pokut a někteří úředníci přiznávají, že obrana proti nájezdům podomních prodejců je i po zákazu složitá.

Podomní a pouliční prodej reguluje zhruba desetina měst a obcí v Libereckém kraji. Z deseti největších měst v kraji omezující nařízení nemají jen v Novém Boru na Českolipsku, Frýdlantu na Liberecku a Tanvaldu na Jablonecku, zjistila ČTK.

Na Vysočině je podomní prodej zakázán ve všech pěti největších městech a prodejce od domovních dveří vykázala i řada dalších samospráv. Podle údajů krajského úřadu jich je dohromady kolem 50. V Jihlavě už padlo za porušení zákazu deset pokut celkem za 150.000 korun. Strážníky zavolali sami obyvatelé domů, u nichž podomní prodejce zvonil. V některých dalších městech kraje zatím k zákazu nepřistoupili, mezi ně patří třeba Telč a Humpolec.

V Jihočeském kraji zakázaly nebo regulují podomní a pochůzkový prodej především větší města. Nařízení se ve větší míře začalo šířit od roku 2012. Podomní a pochůzkový prodej doposud zakázalo nebo reguluje 19 měst v regionu. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl vedoucí odboru legislativy a vnitřních věcí krajského úřadu Lukáš Glaser.

Z patnácti pověřených obcí v Pardubickém kraji nezakazují podomní prodej pouze Polička na Svitavsku a Holice na Pardubicku. Ostatní města vykazují prodejce nejčastěji od loňska. Podle zástupců měst má nařízení výsledky, obchodníků ubylo, zjistila od nich ČTK.

Většina větších měst v Plzeňském kraji na svém území zakázala nebo zredukovala podomní a pochůzkový prodej. Některé radnice, například Plzeň, mají samostatná nařízení, jinde se zákaz podomního a pochůzkového prodeje řeší jako součást tržního řádu. Města nařízeními často reagují na stížnosti lidí na prodejce, kteří se jim snažili prodat levnější energie, pojistky či zboží, zjistila ČTK.

Související

Ilustrační foto

Přímý prodej v Česku zažívá boom. Které zboží jde nejvíc na dračku?

Obrat společností, které se zabývají přímým prodejem, jako je Amway, Mary Kay, Oriflame nebo Vorwerk, vzrostl loni v Česku o 9,5 procenta na 7,67 miliardy korun. ČTK to dnes sdělili zástupci Asociace osobního prodeje ČR. Nejvíce se prodává kosmetika a produkty pro osobní péči, které dohromady představují zhruba třetinu trhu, následují se skoro 31 procenty výrobky pro domácnost a zboží dlouhodobé spotřeby, třetí nejprodávanější skupinou je wellness a doplňky stravy.
Ilustrační foto

Konec omezení prodeje o svátcích? Může na něj přistoupit Senát

Senát možná doporučí zrušit zákon, podle něhož musí mít velké obchody o vybraných státních svátcích zavřeno. Doporučil mu to jeho hospodářský výbor. Rozhodl se tak změnit novelu, podle níž by o svátcích mohly mít otevřeno velkoobchody. Podobná snaha TOP 09 o zrušení zákona byla při březnovém schvalování novely Sněmovnou neúspěšná. Senát se předlohou bude zabývat za týden.

Více souvisejících

prodejci Obchody Byty

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy