Konec podomních prodejů? Města jsou neúprosná

Praha - Stále více měst na území České republiky se snaží chránit své obyvatele a zakazují podomní prodeje. Některá města tak rovněž reagují na na nesolidní jednání některých prodejců zboží nebo služeb, jiná chrání seniory a sociálně slabší.

Pochůzkový a podomní prodej zakazuje v Ústeckém kraji vyhláškou 13 měst a obcí. Ze sedmi statutárních měst je to jen Ústí nad Labem, Děčín a Chomutov. ČTK to řekla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Města mají povinnost hlásit existenci vyhlášky právě krajskému úřadu. Podle zástupců městských policií podomní prodej téměř vymizel.

Podomní prodej zakázalo ve Zlínském kraji asi 50 obcí z celkových 307. Některé další nařízení připravují, číslo však nelze specifikovat, neboť přípravu nemusí krajskému úřadu hlásit, řekla dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Gabriela Sýkorová Dvorníková. Obce, které zákaz zavedly, jsou se svým rozhodnutím spokojeny, zjistila ČTK. Důvodem zákazu byla zejména ochrana seniorů a sociálně slabých skupin obyvatel.

Většina větších měst, ale i některé menší obce v Karlovarském kraji už také zakázaly podomní prodej. Reagovaly tak většinou na nesolidní jednání některých prodejců zboží nebo služeb. Podle údajů krajského úřadu platí zákaz nejméně v 16 obcích a městech, sdělila ČTK mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Zhruba pětina z 673 jihomoravských obcí včetně Brna a okresních měst vydala tržní řád, v němž zakázala podomní prodej, případně jej chystá. Snahou obcí je ochránit především seniory od nekalých praktik prodejců, kteří jim nutí změnu dodavatele energií, případně draze prodávají zboží pochybné hodnoty. V polovině roku mělo takový tržní řád 120 obcí a dalších 43 žádalo o konzultaci při přípravě, sdělila ČTK mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančiková.

Podomní prodej už v Olomouckém kraji zakázalo zhruba šest desítek měst a obcí, které tak chtějí ochránit své obyvatele před nepoctivými a často i agresivními prodejci. Někteří dealeři ale zákaz nerespektují a navzdory hrozbě až dvousettisícové pokuty stále obcházejí domácnosti s často nevýhodnými nabídkami na koupi různého zboží a služeb. Radnice kvůli tomu rozdaly několik pokut a někteří úředníci přiznávají, že obrana proti nájezdům podomních prodejců je i po zákazu složitá.

Podomní a pouliční prodej reguluje zhruba desetina měst a obcí v Libereckém kraji. Z deseti největších měst v kraji omezující nařízení nemají jen v Novém Boru na Českolipsku, Frýdlantu na Liberecku a Tanvaldu na Jablonecku, zjistila ČTK.

Na Vysočině je podomní prodej zakázán ve všech pěti největších městech a prodejce od domovních dveří vykázala i řada dalších samospráv. Podle údajů krajského úřadu jich je dohromady kolem 50. V Jihlavě už padlo za porušení zákazu deset pokut celkem za 150.000 korun. Strážníky zavolali sami obyvatelé domů, u nichž podomní prodejce zvonil. V některých dalších městech kraje zatím k zákazu nepřistoupili, mezi ně patří třeba Telč a Humpolec.

V Jihočeském kraji zakázaly nebo regulují podomní a pochůzkový prodej především větší města. Nařízení se ve větší míře začalo šířit od roku 2012. Podomní a pochůzkový prodej doposud zakázalo nebo reguluje 19 měst v regionu. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl vedoucí odboru legislativy a vnitřních věcí krajského úřadu Lukáš Glaser.

Z patnácti pověřených obcí v Pardubickém kraji nezakazují podomní prodej pouze Polička na Svitavsku a Holice na Pardubicku. Ostatní města vykazují prodejce nejčastěji od loňska. Podle zástupců měst má nařízení výsledky, obchodníků ubylo, zjistila od nich ČTK.

Většina větších měst v Plzeňském kraji na svém území zakázala nebo zredukovala podomní a pochůzkový prodej. Některé radnice, například Plzeň, mají samostatná nařízení, jinde se zákaz podomního a pochůzkového prodeje řeší jako součást tržního řádu. Města nařízeními často reagují na stížnosti lidí na prodejce, kteří se jim snažili prodat levnější energie, pojistky či zboží, zjistila ČTK.

Související

Ilustrační foto

Přímý prodej v Česku zažívá boom. Které zboží jde nejvíc na dračku?

Obrat společností, které se zabývají přímým prodejem, jako je Amway, Mary Kay, Oriflame nebo Vorwerk, vzrostl loni v Česku o 9,5 procenta na 7,67 miliardy korun. ČTK to dnes sdělili zástupci Asociace osobního prodeje ČR. Nejvíce se prodává kosmetika a produkty pro osobní péči, které dohromady představují zhruba třetinu trhu, následují se skoro 31 procenty výrobky pro domácnost a zboží dlouhodobé spotřeby, třetí nejprodávanější skupinou je wellness a doplňky stravy.
Ilustrační foto

Konec omezení prodeje o svátcích? Může na něj přistoupit Senát

Senát možná doporučí zrušit zákon, podle něhož musí mít velké obchody o vybraných státních svátcích zavřeno. Doporučil mu to jeho hospodářský výbor. Rozhodl se tak změnit novelu, podle níž by o svátcích mohly mít otevřeno velkoobchody. Podobná snaha TOP 09 o zrušení zákona byla při březnovém schvalování novely Sněmovnou neúspěšná. Senát se předlohou bude zabývat za týden.

Více souvisejících

prodejci Obchody Byty

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy