Koruna se propadá k dolaru, zdražování je nevyhnutelné. Co na to ČNB?

Praha - Koruna vůči dolaru se dnes propadla na nejslabší úroveň za deset let. Americká měna se přechodně prodávala i za 25 korun. Česká národní banka sice trhy uklidňuje, nicméně zdražování nás nemine. Porostou především ceny počítačů a elektroniky z Asie, také si připlatíme za exotické dovolené.

Od začátku prosince americká měna vůči koruně zpevnila o 12 procent, meziročně pak o 24 procent. Kvůli tomu by ceny některých počítačů nebo elektroniky vyrobených v Asii mohly být už v únoru až o desetinu vyšší, řekli ČTK prodejci. Například podle mluvčí internetového obchodu Mall.cz Michaly Gregorové si změny kurzu ubírali dodavatelé i obchodníci z marže, nyní už to ale není únosné. "První zdraží pevné disky, zřejmě už během příštího týdne. Následovat budou flash disky a notebooky, tam zdražení nastane postupně během února," dodala.

Původně se předpokládalo, že porostou ceny jen některých značek počítačů a jen o několik procent, protože se s nimi obchoduje v eurech, sílící dolar ale začíná prodražovat také součástky, ze kterých se PC skládají. U mobilních telefonů z Asie je podle obchodníků situace odlišná a v brzké době zřejmě zdražovat nebudou. Důvodem je silná konkurence i vyšší marže, které umožňují část zdražení absorbovat. U nových modelů se ale aktuální kurz zřejmě promítne.

Exotické zájezdy by kvůli sílícímu dolaru mohly v dalších týdnech zdražit o sedm až deset procent, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Ceny již prodaných dovolených by stoupnout neměly, uvedli prodejci.

Nejvíce se zdražení podle Asociace CK dotkne zájezdů do Spojených států, Latinské Ameriky, části Karibiku a části Afriky, zejména Egypta a Tuniska. Naopak by se nemělo týkat Středomoří a destinací, kde mohou mít cestovní kanceláře smlouvy v eurech, tedy Kuby, části nabídky do Dominikánské republiky a Mexika. U Asie záleží na tom, jaké vztahy si cestovní kanceláře nastavily.

Po oslabení koruny vůči euru na 28,50 Kč/EUR se investoři obávali, že by ČNB mohla chtít posunout cílovou úroveň pro kurz koruny z nynějších 27 korun ke slabším úrovním. Guvernér ČNB ale trhy uklidnil oznámením, že centrální banka zatím nemá důvod reagovat.

V rozhovoru pro dnešní vydání slovenského listu Hospodárske noviny nicméně Singer uvedl, že ČNB bude patrně uplatňovat hranici 27 korun k euru jako kurzový závazek déle, než původně předpokládala. Důvodem je skutečnost, že v dohledné době zřejmě nebude potřeba zpřísnit v ČR měnovou politiku Analytiky aktuální Singerovo vyjádření nepřekvapilo a očekávají, že centrální bankéři zřejmě na svém zasedání na počátku února prodlouží režim devizových intervencí nejméně na konec roku 2016.

ČNB vyvrací mýtus

Pokles vnější kupní síly koruny, ke kterému oslabení jejího kurzu o zhruba 5 % vedlo, zhorší v uvedeném rozsahu postavení těch českých subjektů, které všechny své příjmy inkasují v korunách a všechny své výdaje hradí v eurech. A takových je relativně málo. Stejně tak se sníží čisté jmění jen těch domácností a podniků, které drží všechna svá (finanční) aktiva - jako jsou peníze na bankovních účtech, spořicí dluhopisy, akcie atd. v korunách a mají všechny své závazky (půjčky a z nich vyplývající splátky či jiné pravidelné platby) vyjádřené v eurech. V eurech (resp. obecně v cizích měnách) probíhá přirozeně valná část našeho zahraničního obchodu. Podniky do něj zapojené přirozeně inkasují i platí v těchto cizích měnách, ale jen cca 20 % podnikových úvěrů je v eurech.

U domácností je pak podíl úvěrů v cizí měně de facto nulový. V tom se odráží vysoká důvěra našich subjektů v českou korunu, daná dlouhodobou cenovou stabilitou s inflací pohybující se v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle a nízkými úrokovými sazbami, což je výsledek úspěšného provádění měnové politiky ze strany ČNB. V jiných zemích, kde je zadluženost domácností a firem v cizí měně vysoká, by oslabení kurzu domácí měny mohlo mít na ekonomickou aktivitu negativní důsledky. V České republice však oslabení kurzu povede k příznivému vývoji hospodářství, vysvětluje cnb.cz.

Související

Česká pošta

Česká pošta zdražuje čtyřikrát rychleji, než jaká je inflace

Státní podnik Česká pošta pořádně přidal na tempu zdražování svých služeb. Obyčejný dopis vyšel ještě v říjnu na 19 korun, od února to již bude 23 korun. Pokud by tímto tempem Česká poštu zdražovala i nadále, za rok se daná cena zvedne o přibližně 63 procent, což odpovídá čtyřnásobku celoroční průměrně inflace v roce 2022.
Zdražení vody či tepla v Moravskoslezském kraji bude větší než obvykle

Zdražení vody či tepla v Moravskoslezském kraji bude větší než obvykle

Lidé v Moravskoslezském kraji od Nového roku zaplatí více za vodu i teplo. Jejich ceny se zvedají každoročně, tentokrát bude ale zdražení kvůli růstu nákladů ve všech firmách podstatně větší než obvykle. Města se snaží lidem pomoci tím, že nezvedají poplatky za odpad či cenu jízdného v hromadné dopravě, zjistila ČTK.

Více souvisejících

zdražování CZK ČNB

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy