Jak církev naloží s penězi z restitucí? Finišuje jednání o druhém fondu

Praha - Katolická církev bude spolupracovat s dalším investičním fondem. V těchto dnech dokončuje jednání s Českou spořitelnou, banka má spravovat jeden z podfondů. "Věřím, že je těsně před otevřením," řekl ČTK generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Hlavní investiční fond, který se už začal starat o stamiliony korun z církevních restitucí, spravuje ČSOB. Jde o fond s proměnným kapitálem, takzvaný SICAV, který umožňuje pružné vkládání i výběr peněz.

"Je možné mít podfondy s různými poskytovateli a toho my jsme využili. Jsme jedni z prvních, kteří to v České republice vůbec budou mít," uvedl Holub. Jak se bude dál rozvíjet, je podle něj zatím otázkou. "Jsme na úplném začátku. Církev plánuje dlouhou spolupráci. Věříme, že s touto bankou vydržíme 30 let," dodal. Pro katolíky je fond základem, z něhož by se měl do budoucna financovat život církve.

Z jeho výnosů by se tedy měla platit celá církevní služba včetně některých služeb, například v sociální oblasti, jako je bydlení či péče o seniory a vážně nemocné pacienty v hospicích. Do fondu by měly vkládat peníze jednotlivé diecéze a v budoucnu i některé řády.

Mluvčí Finanční skupiny České spořitelny Pavla Kozáková se ke spolupráci nechtěla vyjadřovat. "V této věci jsme vázaní mlčenlivostí," odpověděla ČTK. Katolický fond, pro který investiční společnost ČSOB Asset Management už zajišťuje administraci i obhospodařování portfolii, funguje od července minulého roku. Zda budou do fondu moct investovat i jiní investoři než církev, rozhodují podle mluvčí ČSOB Pavly Hávové podílníci fondu, kteří schvalují jednotlivé kandidáty a návrh správní rady.

Holub již dříve řekl, že zisk bude výnosem pro vkladatele, tedy jednotlivé diecéze. Ty jsou svobodné v tom, kolik peněz do fondu vloží. Diecéze nebo řeholní řády výnosy použijí na investice do škol, hospiců, oprav kulturních památek nebo na platy. Postupně jim totiž budou klesat příspěvky od státu. Fond respektuje při svých investicích morální a etická hlediska. Vyloučeny jsou třeba společnosti vyrábějící alkohol či zbraně.

Podle zákona o majetkovém vyrovnání má stát 16 církvím a náboženským spolkům do roku 2043 vyplatit jako náhradu za nevydaný majetek dohromady 59 miliard korun navýšených o inflaci. Mluvilo se také o tom, že by část této částky dostaly formou dluhopisů. V restitucích mají církve dostat také nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Zároveň se církvím postupně snižuje příspěvek na podporu činnosti, který v době přijetí zákona činil asi 1,5 miliardy korun ročně.

Související

Kroměříž

Květná zahrada v Kroměříži zůstane státu, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud potvrdil verdikt, podle kterého Květná zahrada v Kroměříži, památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, zůstane ve vlastnictví státu. Rozhodnutí Okresního soudu v Kroměříži a zlínského krajského soudu zůstávají v platnosti, sdělila ČTK bez dalších podrobností kroměřížská soudkyně Jana Ivánková. Dovolání proti verdiktu podávalo olomoucké arcibiskupství.
Ústavní soud ČR

Cisterciácké opatství Osek prohrálo. Na vrácení majetku nemá nárok, potvrdil ÚS

Ústavní soud zamítl stížnost Cisterciáckého opatství Osek a potvrdil rozsudky nižších soudů, podle kterých opatství nemá nárok na vrácení majetku konfiskovaného v roce 1945. Opatství se dožadovalo vrácení majetku podle pravidel pro restituce církevního majetku zabaveného komunisty po roce 1948. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Více souvisejících

církevní restituce ČSOB Tomáš Holub

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy