47 000 absolventů bez práce

Praha - Rekordní počet studentů zůstane bez uplatnění. Firmy je nechtějí ani s dotačními programy ministerstva práce. Letos tak bude pravděpodobně nejvíc nezaměstnaných absolventů škol za posledních šest let. V pátečním vydání o tom informují Lidové noviny (LN).

"V září očekáváme prolomení maxima z roku 2005, kdy jsme evidovali celkově 47 tisíc nezaměstnaných absolventů a mladistvých," řekl LN Jiří Vojtěch, vedoucí oddělení potřeb trhu práce Národního ústavu odborného vzdělávání. Aktuálně je uchazečů o zaměstnání, kteří školu dokončili v posledních dvou letech nebo jsou mladiství, zhruba 37 tisíc. Z toho dvaadvacet tisíc jsou čerství absolventi bez práce. Mnoho dalších si na léto našlo brigádu nebo si užívají prázdnin, v září jich však podle expertů tisíce dorazí na úřady práce.

Rozdíl proti minulým letům je, že letos zůstanou na úřadech práce i absolventi z minulých let. "V předchozích letech je trh vždy absorboval. Nyní to však již nepůjde," tvrdí Vojtěch. Oslovení odborníci se shodují, že na vině je hospodářská krize. Zaměstnavatelé jsou nuceni omezovat stavy. Pokud mají nového zaměstnance, tak dají přednost někomu s praxí. Téměř jedinou výjimkou jsou větší firmy jako banky či pojišťovny, které nabízejí odborné absolventské pozice. Ty jsou však zaměřeny na vysokoškolské studenty. "Primárně na ně cílíme již během jejich studia. Podporujeme vzájemnou spolupráci na diplomových a seminárních pracích a také studentské stáže," říká Vendula Voláková z České spořitelny.

Dalším zdrojem náboru absolventů jsou semináře na vysokých školách a kariérové veletrhy. I když jsou na tom absolventi vysokých škol ze všech kategorií relativně nejlépe, i u nich je vidět pokles. Výjimku tvoří strojírenské a technologické obory. Dlouhodobě nejhůře na trhu práce jsou na tom podle údajů v Informačním systému o uplatnění absolventů škol lidé nižšího středního vzdělání s výučním listem.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží nárůst počtu mladých bez práce zmírnit různými opatřeními. Například motivují zaměstnavatele k vytváření společensky účelných pracovních míst pro absolventy, které je dotováno úřady práce. V rámci dohody je zaměstnavateli poskytnut příspěvek až do výše vyplacených mezd takto umístěného absolventa, což je pro firmy výhodné. Program ale platí maximálně půl roku. Přesto podniky nemají o tento nástroj z různých důvodů zájem.

Související

Ilustrační fotografie.

Odstartovaly turnusy jarních prázdnin. Tady je velký přehled termínů

Plánování zimních radovánek vyžaduje přesné načasování. Jarní prázdniny v Česku republice trvají tradičně jeden týden, ale jejich termín se liší podle toho, v jakém okrese se nachází škola vašeho dítěte. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozděluje republiku do šesti vln, které se střídají od začátku února až do poloviny března. 

Více souvisejících

Školství nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

před 52 minutami

včera

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo

Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.

včera

HC Sparta Praha

Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem

Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.

včera

včera

včera

Tomáš Portlík

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

včera

včera

včera

Andrej Babiš a Karel Havlíček přicházejí na zasedání nové vlády

Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám

V Uzbekistánu zakončili premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba ANO) pracovní cestu po střední Asii. Delegaci doprovázela podnikatelská mise čítající přibližně 50 zástupců českých firem. Na programu byla i účast na česko-uzbeckém podnikatelském fóru, jednání s nejvyššími představiteli země i návštěva průmyslových podniků. Škoda Group podepsala miliardový kontrakt o dodávce a servisu elektrických vlaků.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

HC Dynamo Pardubice slaví na Pernštýnském náměstí s fanoušky zisk titulu

Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka

Tuzemská extraligová sezóna 2025/26 je po úterku definitivně minulostí. To proto, že Východočeši ovládli šestý finálový zápas mezi Třincem a Pardubicemi a celou finálovou sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Průběh závěrečného zápasu byl vyrovnaný, takže za stavu 4:4 musel jít až do prodloužení. To však trvalo pouhých 57 vteřin, neboť právě za tak krátkou dobu rozhodl ten z nejzkušenějších – Roman Červenka, který se díky dvěma brankám v tomto zápase dostal na metu 201 gólů v české extralize a je tak výrazně pod tímto titulem pro Pardubice podepsán.

včera

včera

Aun Schan SuŤij

Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení

Barma zmírnila trest pro opoziční političku Aun Schan Su Ťij, kterou stát zadržuje přes pět let. Nositelku Nobelovy ceny míru přesunuli z věznice do domácího vězení, kde si má odpykat zbytek trestu. Ve čtvrtek to oznámila státní televize, informovala CBC. 

včera

včera

Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto

Českou republiku čeká víkend ve znamení slunečného počasí a výrazného oteplování. S příchodem května se rtuť teploměru vyšplhá až k letním hodnotám. Srážky se v nejbližších dnech očekávají pouze ojediněle, a to až během nedělního večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy