Praha - Čínský projekt Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB) láká mnohé země, čímž přidělává Spojeným státům vrásky na čele. Přidá se i Česko?
S projektem AIIB přišla v roce 2013 Čína jako s nástrojem pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být rovněž Čína, která také slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu v celkové sumě 50 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč).
"Já si myslím, že nelze v tuto chvíli definitivně konstatovat, jestli to členství v AIIB je pro Českou republiku výhodné, či nikoli, tady potřebujeme podrobnější analýzu ministerstva financí," uvedl dnes premiér Bohuslav Sobotka při interpelacích ve Sněmovně. Ministerstvo financí už minulý týden sdělilo, že možnost stát se zakládajícím členem banky vyhodnocuje.
Psali jsme: Světová banka má nového konkurenta. Státy se hrnou, USA žárlíPodle premiéra je třeba poměřovat výši případného vkladu v bance s možnými zisky, které by z účasti mohla česká strana získat, například zda by česká účast otevřela českým firmám další možnosti k podnikání na asijském trhu. Vláda by se podle něj měla rozhodnout v řádu týdnů, nejvýše měsíců. "Nemělo by to být nějaké příliš dlouhé období," poznamenal.
Zakládajícími členy AIIB bude kromě řady asijských zemí například Británie, Německo, Francie, Itálie, Rakousko, Švýcarsko, Austrálie, Jižní Korea, Brazílie nebo Rusko. Zájem o účast v projektu projevily například Maďarsko. nebo Polsko.
Náměstek polského ministra financí Artur Radziwill uvedl, že o vstupu do banky definitivně rozhodne vláda po "komplexním zhodnocení sjednaných článků stanov a podrobností o podmínkách členství".
Účast v AIIB Polsku umožní maximalizovat výhody ze založení nové instituce pro polskou ekonomiku. Jak informuje iHned.cz, Radziwill poukázal na perspektivu zlepšení podmínek podnikání pro polské firmy v Asii, včetně přednostního přístupu k investičním projektům a jejich financování. Polsko podle něj rovněž získá lepší pozici pro získávání nových asijských investorů.
Související
Asijská banka AIIB přijala sedm nových členů, včetně tří z Evropy
Hedvábná stezka: Osm tisíc kilometrů dlouhá trasa spojila Asii s Evropou
AIIB (Asijská banka pro investice) , Bohuslav Sobotka , Ministerstvo financí
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
před 1 hodinou
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
před 2 hodinami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 3 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 5 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 6 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 7 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 8 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 9 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 10 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 12 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
Francie se vyrovnává s úmrtím legendární herečky a zpěvačky Brigitte Bardotové. Upřímnou soustrast rodině vyjádřil i úřadující prezident Emmanuel Macron. Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let.
Zdroj: Lucie Podzimková