Hedvábná stezka: Osm tisíc kilometrů dlouhá trasa spojila Asii s Evropou

HISTORIE - Lidé se již od nepaměti pohybovali z místa na místo a vyměňovali si zboží, dovednosti a myšlenky. Kontinent Eurasie tak v minulosti protkala řada suchozemských i námořních obchodních stezek. Některé z nich postupně zformovaly to, čemu dnes říkáme hedvábná stezka. Vedle přepravy hedvábí a dalších výrobků sloužila jako prostředek pro rozšiřování kultury, literatury, myšlenek, náboženství, řemesel, vědeckých poznatků a technologických znalostí. Na její tradici se v současnosti snaží navázat čínský prezident Xi Jinping se svým projektem nové hedvábné stezky.

Hedvábná stezka je novodobé označení, jež roku 1877 poprvé použil německý geograf Ferdinand von Richthofen. Hedvábí je textilie původem z Číny, která se získává z kokonu nočního motýla bource morušového. Ten tvoří jediné nepřerušené hedvábné vlákno o délce 300-900 m.

Jeho výroba je doložena již okolo třetího tisíciletí př. n. l. a původně bylo určeno pouze pro panovnický dvůr či jako diplomatický dar. Přísně střežené čínské tajemství výroby bylo nakonec prozrazeno a hedvábí se tak začalo postupně vyrábět i v Indii, Japonsku, Persii a v 6. století n. l. i v Evropě.

Jak na svých stránkách uvádí mezinárodní organizace UNESCO, hedvábí představovalo jeden z prvních katalyzátorů obchodu. Vedle něj se po hedvábné stezce převážely i další textilní látky, koření, obilí, ovoce, zelenina, nářadí či drahokamy. Hedvábná stezka nebyla jediná trasa, ale tvořilo ji několik cest přes Střední Asii a Indický oceán, které byly využívány až do 19. století.

Původní obchodní spojení mezi starověkým Římem a Čínou ovládli v 8. století n. l. Arabové. V 15. století se portugalskému mořeplavci Vascovi da Gama podařilo obeplout Afriku a doplout až do Indie, čímž obešel arabsko-osmanský monopol na obchod s Čínou. Význam hedvábné stezky dlouhé 8000 kilometrů se tak začal postupně zmenšovat.

Hedvábná stezka významným způsobem přispěla k výměně kulturních zvyklostí a rozšiřování technologií. Díky ní se do Evropy dostaly vynálezy jako je papír, tiskařský lis a závlahové systémy. Na jejím počátku stojí vyslání diplomata a cestovatele Zhanga Qiana za čínské hranice, jenž se měl ve 2. století př. n. l. pokusit uzavřít spojenectví s kmeny ve Střední Asii. Jeho geografické a etnografické poznatky byly klíčové pro vznik obchodního spojení mezi Čínou a starověkým Římem.

Architekturu hedvábné stezky lze obdivovat dodnes

Po hedvábné stezce se rozšiřovaly i náboženské myšlenky. Evropané po ní vysílali diplomatické a náboženské mise směrem na východ. Tímto způsobem se ve 13. století n. l. dostal františkánský mnich Giovanni Carpini k Mongolům a Marco Polo do Číny. Opačným směrem se šířil budhismus, jehož svatyně lze obdivovat až u afghánského města Bámiján či v indonéském Borobuduru.

Ještě dnes lze navštívit některé z mnoha karavanserájů, orientálních hostinců vystavěných podél hedvábné stezky. Jejich intenzivní výstavba započatá v 10. století n. l. pokračovala až do 19. století. Tyto středověké obdoby hotelů vystavěné ve vzdálenosti 30-40 km jeden od druhého vytvořily síť středisek pro setkávání obchodníků, jež můžeme dodnes obdivovat na území Číny, Íránu, Ruska, Turecka nebo severní Afriky.

Dědictví hedvábné stezky začali objevovat noví cestovatelé. Archeologové, geografové a dobrodruzi se opět vydávají na cestu přes starodávnou spojnici mezi Evropou a Asií. Dokonce i Čína se rozhodla navázat na její tradici a obnovení hedvábné stezky v moderní podobě patří k nejvyšším prioritám prezidenta Xi Jinpinga.

Čína má připravené stovky miliard dolarů

Cílem čínského plánu, který Nadège Rollandová popisuje ve svém nedávno zveřejněném článku pro časopis Washington Quarterly, je propojení největšího světového kontinentu. Peking chce vybudovat mohutnou dopravní, energetickou, finanční, politickou a telekomunikační infrastrukturu a propojit tak Singapur s Moskvou či Vladivostok s Lisabonem.

Xi Jinping tento projekt představil v roce 2013 v rámci projevu na Nazarbajevově univerzitě v Kazachstánu. Jeho financování má zajistit Asijská banka pro investice do infrastruktury, Fond hedvábné stezky a Čínská rozvojová banka, které disponují stovkami miliard amerických dolarů.

Hlavní překážku čínského plánu představuje regionální nestabilita a nespokojenost lidí s čínským hospodářským pronikáním. Tyto problémy se Peking pokouší vyřešit zajištěním sociálních jistot. Čína totiž nahlíží na chudobu a zaostalost jako na původce násilí, nespokojenosti a radikalizace. Zlepšení životních podmínek by tak mohlo pomoci vymýtit nestabilitu a tři zla v podobě extrémismu, separatismu a terorismu. Čínský vliv se ovšem snaží vyvažovat státy jako Indie a Rusko, které v regionu mají své vlastní zájmy.

Obnova hedvábné stezky podle čínských představ  

Velké infrastrukturní projekty můžou Pekingu pomoci udržet solidní ekonomický růst, jenž je důležitý k zajištění sociální stability a k udržení Komunistické strany Číny u moci. Obnova hedvábné stezky by mohla čínským komunistům umožnit přežití bez potřeby provádět dalekosáhlé reformy.

Čína se snaží získat vliv v okolních státech bez toho, aby u kohokoliv vyvolala negativní reakci. Říše středu využívá veškerou svou sílu, tj. banky, bezpečnostní specialisty, diplomacii, média a vědce, k jednomu politickému cíli, jímž je získat větší význam ve světě.

Jak daleko to může zajít? Ve střednědobém výhledu by Čína mohla přetvořit sousední státy v odolné autoritářské systémy pod svým vlivem, které potlačují sebemenší projev nesouhlasu s vládou. Tyto státy by sjednocovaly nové hospodářské, politické a regionální instituce, jejichž pravidla by vycházela z čínských hodnot a sloužila by zájmům Pekingu.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.
Americký prezident Joe Biden.

Američanům se děje přesně to, co si nepřáli. Jde o vliv v Asii

Spojeným státům se nedaří uplatnit svůj vliv v Asii. Po dlouhou dobu se Američané snažili přenést svou pozornost z Blízkého východu, administrativy jednotlivých prezidentů ale jednaly nekoherentně a Washington to stálo důležité mocenské postavení. Čína je teď na vzestupu a USA s tím nemohou moc dělat. 

Více souvisejících

Asie AIIB (Asijská banka pro investice) Čína historie Hedvábná stezka

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 32 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy