Životní úroveň v ČR: Nový průzkum naznačuje změnu trendu. Je to vážné?

Praha - V květnovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) byly položeny otázky týkající se hodnocení současné ekonomické situace v ČR. Více než třetina (35 %) české veřejnosti hodnotí současnou ekonomickou situaci v zemi negativně, když 6 % ji označilo za „velmi špatnou" a 29 % za „špatnou".

Naopak příznivé hodnocení současné ekonomické situace se vyskytlo u 24 % dotázaných, kteří ji vesměs charakterizovali jako „dobrou" (23 %), zatímco odpověď „velmi dobrá" se v šetření vyskytla jen ojediněle (1 %). Dvě pětiny (40 %) lidí pak považují současnou ekonomickou situaci v ČR za „ani dobrou, ani špatnou". Zbývající 1 % oslovených se k tomuto dotazu nedokázalo vyjádřit a zvolilo odpověď „nevím".

"Oproti předchozímu šetření z dubna 2015 se hodnocení významně nezměnilo. Aktuální výsledek je sice statisticky srovnatelný s výsledkem z dubna a rovněž z února 2015, ale nominálně je o něco lepší, což znamená, že aktuální hodnocení je vůbec nejlepším od roku 2008," uvedl soc.cas.cz.

Relativně optimističtěji se o ekonomické situaci vyjadřují studenti, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, z hlediska sebezařazení na pravolevé škále politické orientace ti, kdo se hlásí k pravici nebo k pravému středu, z hlediska stranických preferencí stoupenci ANO či ODS a dotázaní, kteří důvěřují vládě.

43 % lidí má podle vlastního vyjádření dobrou životní úroveň své domácnosti, z toho 6 % ji hodnotí jako „velmi dobrou" a 37 % jako „spíše dobrou". Naopak za špatnou považuje životní úroveň své domácnosti necelá pětina (18 %) občanů, když 16 % ji označilo za „spíše špatnou" a 2 % za „velmi špatnou". Bezmála dvě pětiny (39 %) pak životní úroveň své domácnosti charakterizují jako „ani dobrou, ani špatnou". Oproti předchozímu výzkumu z dubna 2015 se hodnocení životní úrovně domácnosti významně nezměnilo.

V kontextu výzkumů z posledního období, kdy více než rok a půl podíl příznivého hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti vykazoval při každém měření meziroční přírůstky (byť ne vždy v individuálním měření statisticky významné), přičemž jeho průměr z posledních 10 měření, což je standardní počet výzkumů realizovaných během roku v rámci projektu Naše společnost, se od února 2013, kdy dosahoval 37 %, trvale zvyšoval, lze konstatovat, že hodnocení životní úrovně se v průběhu uplynulých dvou let až doposud stabilně zlepšovalo.

"Aktuální šetření je prvním po dlouhé době, kdy podíl pozitivního hodnocení naopak (byť statisticky nevýznamně) meziročně poklesl, takže aktuální průměr tohoto podílu z posledních deseti měření činí 44,5 %. Zda to signalizuje změnu dosavadního trendu zlepšujícího se hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti, nebo zda jde jen o náhodný výkyv způsobený výběrovou chybou, to ukážou až další šetření," uvedli autoři průzkumu.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy Ekonomika Životní úroveň

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy