Špatná zpráva pro řidiče: Ceny pohonných hmot v Česku vzrostly

Praha - Pokles cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic se zastavil a oproti minulému týdnu řidiči musejí sáhnout hlouběji do kapsy. Benzin a nafta zdražují také u našich sousedů.

Průměrná cena Naturalu 95 od minulé středy vzrostla o čtyři haléře na 29,63 Kč/l. Cena nafty oproti minulé středě vzrostla o tři haléře na průměrných 28,94 Kč/l. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.

Podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka je však současné zdražení pouze dočasné. "Do konce týdne očekáváme mírný růst cen pohonných hmot o několik haléřů. Nicméně pozitivní zprávou je, že koncem listopadu bude pokles cen pohonných hmot obnoven," řekl ČTK Tomčiak. Podle něho důvodem zlevnění bude mimo jiné vývoj cen na komoditní burze v Rotterdamu.

"Ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu v uplynulém týdnu klesaly zejména ve čtvrtek a v pátek. Benzin stagnoval, nafta zlevnila o čtyři procenta. Česká koruna proti americkému dolaru, ve kterém se na burze obchoduje, znehodnotila o procento," dodal. Spolu s dalšími analytiky se shoduje na tom, že ceny pohonných hmot v Česku by měly do konce roku spíše stagnovat.

Nejvyšší cena benzinu dál zůstává v Praze. Řidiči zaplatí v metropoli za natural průměrných 30,40 Kč za litr. Přes 30 korun za něj dají i motoristé v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Naopak nejlevněji benzin natankují lidé v Libereckém kraji, a to v průměru za 29,07 Kč za litr.

Nejdražší naftu prodávají čerpací stanice v Jihomoravském kraji, kde ho nabízejí za průměrných 29,72 koruny za litr. V Praze je nafta o šest haléřů levnější. Nejméně, průměrných 28,45 Kč, stojí litr dieselu v Ústeckém kraji.

V Polsku za poslední týden zdražila nafta, průměrná cena benzinu se nezměnila. Podle stránek www.fuel-prices-europe.info zaplatí aktuálně motoristé za litr benzinu v průměru 4,2 zlotého (26,72 Kč), nafta zdražila na 4,12 zlotého (26,22 Kč). V Německu šly ceny benzinu a nafty dolů. Super E10, který je obdobou Naturalu 95, zlevnil na 1,339 eura (36,19 Kč) za litr. Nafta se aktuálně prodává v průměru po 1,149 eura (31,05 Kč) za litr.

Ceny se mírně zvýšily také v sousedním Slovensku, pro lidi žijící poblíž hranic je však stále výhodné tam tankovat naftu, litr tam v přepočtu podle webu www.fuel-prices-europe.info stojí 27,30 koruny, litr benzinu vyjde v přepočtu na 30,27 koruny.

Například motoristům z jižní Moravy se vyplatí tankovat v Rakousku. Litr naturalu tam stojí 1,05 eura, v přepočtu 28,38 koruny. Za naftu tam zaplatí pouze euro za litr, což je 27,03 koruny, tedy o tři koruny méně než v kraji.

Související

Ilustrační fotografie.

MOL hlásí nedostatek paliv ve svých čerpacích stanicích

Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř celé své síti čerpacích stanic v Maďarsku. Firma sdělila agentuře Reuters, že hlavním důvodem nedostatku paliv je nízký dovoz. Upozornila rovněž, že řada lidí si začala hromadit zásoby pohonných hmot. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu, píše Reuters.

Více souvisejících

pohonné hmoty Benzinky

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 34 minutami

před 49 minutami

Rusko, ilustrační foto

Rusko se stává rájem HIV. Nemoc se zde šíří rychleji než v afrických zemích

Rusko je podle dat z loňského roku mezi pěticí zemí, ve kterých se nejrychleji šíří virus HIV, způsobující nemoc AIDS, napsal dnes ruský list Kommersant s odvoláním na údaje Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) a Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Z 1,5 milionu nových případů ve světě na Rusko připadlo 3,9 procenta. HIV se zde šíří rychleji než v Tanzanii či v Ugandě.

před 54 minutami

Průmysl, ilustrační foto

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 procenta. Vliv na výsledky měla výroba aut, která stála také za meziměsíčním poklesem produkce o 3,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 procenta, proti září objednávek ubylo. Čísla dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy korun, který byl meziročně o deset miliard větší. Hlavní příčinou schodku zůstávají vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V deficitu je obchodní bilance devátý měsíc v řadě.

před 1 hodinou

Stavebnictví, ilustrační foto

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. V září stavební produkce zaznamenala po revizi meziroční pokles 2,9 procenta. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bydlení v Praze, Černý Most.

Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték stoupla nepatrně na 6,34 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem prosince činila 6,34 procenta a za poslední měsíc stoupla nepatrně o 0,03 procentního bodu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se od jara zpracovává podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda na Donbasu popravila 21 dezertérů

Ruská armáda zabila na ukrajinském Donbasu 21 ruských dezertérů, uvedl v úterý ve svém pravidelném večerním hlášení ukrajinský generální štáb. Mezi dezertéry podle štábu bylo 13 trestanců naverbovaných do bojů z věznic.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Donald Trump

Firma exprezidenta Trumpa byla shledána vinnou z daňového podvodu

Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla dnes u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Informuje o tom agentura AP, která výsledek soudu charakterizuje jako jasné odmítnutí finančních praktik vysokých manažerů v Trumpově společnosti.

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko připraví plán zpřístupnění cest zavřených po požáru

Správa národního parku České Švýcarsko připraví do konce letošního roku harmonogram prací na postupném zpřístupnění cest zavřených pro turisty po letním rozsáhlém požáru. Ministerstvo pro životní prostředí se bude snažit zrychlit práce na geologickém průzkumu území, které oheň zasáhl. Novinářům to po dnešním setkání se starosty obcí v Českém Švýcarsku a novým ředitelem správy parku Petrem Křížem řekl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na dnešní schůzku přizval kandidáta na nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL).

včera

Polsko lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy Patriot

Polský ministr obrany Mariusz Blazsczak lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot. Polsko bude nyní jednat s Německem o jejich rozmístění na svém území, uvedl dnes Blaszczak na twitteru. To byl původní plán Berlína.

Zdroj: ČTK

Další zprávy