Špatná zpráva pro řidiče: Ceny pohonných hmot v Česku vzrostly

Praha - Pokles cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic se zastavil a oproti minulému týdnu řidiči musejí sáhnout hlouběji do kapsy. Benzin a nafta zdražují také u našich sousedů.

Průměrná cena Naturalu 95 od minulé středy vzrostla o čtyři haléře na 29,63 Kč/l. Cena nafty oproti minulé středě vzrostla o tři haléře na průměrných 28,94 Kč/l. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.

Podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka je však současné zdražení pouze dočasné. "Do konce týdne očekáváme mírný růst cen pohonných hmot o několik haléřů. Nicméně pozitivní zprávou je, že koncem listopadu bude pokles cen pohonných hmot obnoven," řekl ČTK Tomčiak. Podle něho důvodem zlevnění bude mimo jiné vývoj cen na komoditní burze v Rotterdamu.

"Ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu v uplynulém týdnu klesaly zejména ve čtvrtek a v pátek. Benzin stagnoval, nafta zlevnila o čtyři procenta. Česká koruna proti americkému dolaru, ve kterém se na burze obchoduje, znehodnotila o procento," dodal. Spolu s dalšími analytiky se shoduje na tom, že ceny pohonných hmot v Česku by měly do konce roku spíše stagnovat.

Nejvyšší cena benzinu dál zůstává v Praze. Řidiči zaplatí v metropoli za natural průměrných 30,40 Kč za litr. Přes 30 korun za něj dají i motoristé v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Naopak nejlevněji benzin natankují lidé v Libereckém kraji, a to v průměru za 29,07 Kč za litr.

Nejdražší naftu prodávají čerpací stanice v Jihomoravském kraji, kde ho nabízejí za průměrných 29,72 koruny za litr. V Praze je nafta o šest haléřů levnější. Nejméně, průměrných 28,45 Kč, stojí litr dieselu v Ústeckém kraji.

V Polsku za poslední týden zdražila nafta, průměrná cena benzinu se nezměnila. Podle stránek www.fuel-prices-europe.info zaplatí aktuálně motoristé za litr benzinu v průměru 4,2 zlotého (26,72 Kč), nafta zdražila na 4,12 zlotého (26,22 Kč). V Německu šly ceny benzinu a nafty dolů. Super E10, který je obdobou Naturalu 95, zlevnil na 1,339 eura (36,19 Kč) za litr. Nafta se aktuálně prodává v průměru po 1,149 eura (31,05 Kč) za litr.

Ceny se mírně zvýšily také v sousedním Slovensku, pro lidi žijící poblíž hranic je však stále výhodné tam tankovat naftu, litr tam v přepočtu podle webu www.fuel-prices-europe.info stojí 27,30 koruny, litr benzinu vyjde v přepočtu na 30,27 koruny.

Například motoristům z jižní Moravy se vyplatí tankovat v Rakousku. Litr naturalu tam stojí 1,05 eura, v přepočtu 28,38 koruny. Za naftu tam zaplatí pouze euro za litr, což je 27,03 koruny, tedy o tři koruny méně než v kraji.

Související

Více souvisejících

pohonné hmoty Benzinky

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 44 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy