Bezvládí v ERÚ? Začal nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem

Praha - Od Nového roku nastal ohledně statutu vedení tuzemského Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Úřad už dříve varoval, že kvůli tomu, že jeho vedení přejde od začátku letošního roku pod služební zákon, nastane bezvládí.

Ministerstvo průmyslu dosud argumentovalo tím, že funkce předsedkyně i organizace úřadu zůstanou stejné do konce července 2017, kdy předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové končí současný mandát. Úpravu energetického zákona, která by to měla potvrdit, nicméně MPO předložilo. Poslanci ji ale zatím neschválili, ve třetím čtení ji projednají zřejmě tento měsíc.

"Od 1. ledna 2016 reálně nastane bezvládí, protože vláda schválila systematizaci, že celé vedení úřadu přechází pod služební zákon, což neumožňuje energetický zákon. A novela se zasekla, protože jsou obstrukce kvůli elektronické evidenci tržeb," řekl již dříve ČTK mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Nová Rada ERÚ má podle nového energetického zákona vzniknout v srpnu 2017, tedy po skončení mandátu Vitáskové. Má mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden má být jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky.

Služební zákon uvádí, že z jeho působnosti jsou vyjmuti mimo jiné členové Rady ERÚ, mezi které má patřit i její šéf. Funkci předsedy ERÚ do doby, než rada vznikne, ale nezmiňuje vůbec. Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého proto pozice pod služební zákon patří.

V polovině listopadu Postránecký Vitáskovou vyzval, aby urychleně sama sebe a své místopředsedy pod služební zákon zařadila. Ta to ale s odkazem na energetický zákon odmítla. Pokud by pod služební zákon přešla, musela by funkci kvůli svému trestnímu stíhání opustit.

Státní zástupce na začátku prosince navrhl šéfce ERÚ devítiletý trest za ve vězení s ostrahou za zneužití pravomoci úřední osoby. Týká se případu solárních podvodů se dvěma solárními elektrárnami v Chomutově. Těm byla udělena licence v posledních hodinách roku 2010, čímž jim byla přiznána výhodnější výkupní cena za energii dodanou do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní ceny snížily na polovinu. Vitásková obvinění striktně odmítá. Loni 11. prosince u krajského soudu v Brně uvedla, že obžalobu považuje za vykonstruovanou, nepodloženou a především nepravdivou. Zdůraznila, že na ERÚ nastoupila až v srpnu 2011 a nemohla tedy udílení licencí ovlivnit.

Vitásková má dlouhodobě řadu kritiků. Zatím naposledy byla ministerstvem průmyslu i oborovými organizace kritizována za to, že odmítala vypsat podporu obnovitelným zdrojům energie ve výši 42 miliard korun pro letošní rok. ERÚ podporu vypsal až na základě nařízení vlády toto úterý. Cenové rozhodnutí ale nepodepsala Vitásková, která je na dlouhodobé dovolené v zahraničí, ale místopředseda úřadu Jan Nehoda.

Server IHNED.cz ve středu napsal, že se rodí plán, jak Vitáskovou z čela ERÚ odstavit. Na "úřednické" místo Vitáskové má dohlížet přímo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten pak také rozhodne o tom, zda ji postaví mimo službu nebo ne.

"Ten, kdo se stane takzvaným služebním orgánem vůči paní Vitáskové, pak bude muset posoudit její situaci. Pokud je úředník stíhán pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin proti veřejnému pořádku, je postaven mimo výkon služby," řekl webu Postránecký.

Související

Energetický regulační úřad

ERÚ vydal nové cenové rozhodnutí, které zohledňuje vládní pomoc firmám

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal nové cenové rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro odběratele na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Reagoval tak na dodatečnou dotaci na podporu energeticky náročných podniků ve výši 3,5 miliardy korun, o které rozhodla vláda. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

Energetický regulační úřad ministerstvo průmyslu Služební zákon

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy