Česká rafinérská se dohodla s Mero na podmínkách přepravy ropy

Praha - Česká rafinérská, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, se dohodla na podmínkách přepravy a úschovy ropy se státním správcem ropovodů Mero. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Nová smlouva je platná od 1. ledna 2016, jednalo se o ní od roku 2010. Společnosti by se měly ještě dohodnout o výši přepravního tarifu. Jak Unipetrol, tak Mero přiznávají, že právě na výši přepravního tarifu dosud jednání vázla především.

Mluvčí Mera Radomíra Doležalová dnes uvedla, že od poloviny roku 2013 až do začátku letošního roku žádná písemná smlouva mezi společnostmi uzavřena nebyla. "Do roku 2013 byla písemná smlouva. Od té doby obě strany pokračovaly ve spolupráci v souladu se smlouvou, která už nebyla platná," řekla ČTK Doležalová. "Dosud jednání vázla hlavně na přepravním tarifu. Obě strany se nyní dohodly na ostatních podmínkách smlouvy s tím, že přepravní tarif bude dál předmětem jednání," dodala.

Duda uvedl, že obě společnosti se zavázaly pokračovat v jednání o novém přepravním tarifu tak, aby mohl být uplatněn v průběhu letošního roku. Jednání o něm byla prodloužena do 31. března, dodal. Výši, o které se jedná, společnosti zveřejnit nechtějí. "I když k dohodě dojde, tato informace zůstane předmětem obchodního tajemství," řekla dnes ČTK Doležalová.

Generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski dnes uvedl, že nová smlouva je úspěšným vyústěním dlouhých jednání, která trvala od roku 2010. Byla uzavřena na dobu neurčitou. "Dohoda, jejíž podpis zohledňuje zájmy obou smluvních stran, je významným prvkem k posílení surovinové bezpečnosti. Jasně vymezuje podmínky spolupráce obou společností při dodávkách ropy do České republiky," uvedl dnes Świtajewski.

Obě firmy se dostaly loni do sporu. Šéf Mero Stanislav Bruna v březnu prohlásil, že polský PKN Orlen, který je vlastníkem Unipetrolu, by mohl zpracování ropy v Česku zastavit. PKN reagoval, že neplánuje ukončení výroby a uzavření rafinérií v ČR.

"Podpisem dohody jsme obnovili standardní smluvní vztah mezi společnostmi Mero ČR a Česká rafinérská a společně přispěli ke stabilizaci situace v české petrochemii," uvedl dnes Bruna.

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v Česku. Provozuje rafinérie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Roční kapacita obou českých rafinérií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy.

Nakoupená ropa proudí do ČR jednak ropovodem Družba z Ruské federace, jednak z italského Terstu ropovodem TAL do německého Vohburgu a odtud ropovodem IKL do centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou. Prostřednictvím ropovodu Družba je dopravována ropa do rafinérie v Litvínově, ropovodem IKL je zásobována rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Česká rafinérská přebírá ropu na hranici areálu a po uskladnění ji čerpá k vlastnímu zpracování.

Duda uvedl, že po nedávném podpisu dodatku smlouvy se společností Transpetrol, která provozuje ropovod Družba na Slovensku, má nyní Unipetrol podmínky pro přepravu ropy do České republiky dlouhodobě nastaveny.

Mero ČR je jediným přepravcem ropy do České republiky potrubními systémy, tj. ropovody. Předloni společnost meziročně zvýšila čistý zisk o více než 55 procent na 465 milionů korun. Tržby pak vzrostly o 14,4 procenta na 2,05 miliardy korun. Mero v roce 2014 zvýšilo i objem přepravené ropy, a to o 12,4 procenta na 7,48 milionu tun.

Související

Kancelář

Nezaměstnanost v EU a eurozóně: ČR převálcovala Německo. Starosti dělá inflace

Míra nezaměstnanosti v zemích eurozóny v červnu klesla o 0,1 bodu na 7,5 procenta a byla nejnižší od poloviny roku 2008. V celé Evropské unii pak zůstala na květnových 6,3 procenta, což je nejnižší hodnota od ledna 2000, kdy se začaly tyto údaje v nynější podobě sledovat. Ukazují to sezonně přepočtené údaje, které dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nejnižší míra nezaměstnanosti je nadále v České republice, kde činila 1,9 procenta.
Věra Jourová, eurokomisařka

Česko chce víc peněz na dopravu či boj se suchem. Zaplatí to Brusel?

Česká republika potřebuje z Evropské unie získávat peníze na investice, nikoliv na takzvané měkké projekty. Evropské finance by měly směřovat na zadržování vody v krajině nebo dopravní infrastrukturu. Na dnešním setkání se středočeskými starosty v Praze to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Poukázal na to, že Česká republika bohatne, a dostává proto z EU méně peněz. O to je podle něj důležitější, aby čerpala finance, které skutečně potřebuje.

Více souvisejících

Česká rafinérská Mero unipetrol

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy