Praha - Hodnota těžební společnosti New World Resources (NWR) klesla od května 2008, kdy se začala obchodovat na pražské a londýnské burze, více než dvousetnásobně. Uvedli to analytici, které dnes oslovila ČTK. Podle nich může za pokles především markantní zlevnění koksovatelného uhlí, někteří z nich zmiňují i dopady vysokého dluhu firmy a zvýšení počtu akcií v důsledku restrukturalizace v roce 2014. NWR vlastní černouhelné doly OKD, minulou středu ji opustil dosavadní akcionář Zdeněk Bakala.
"Akcie NWR vstupovala v roce 2008 na burzu za cenu 425 Kč, což tehdy oceňovalo společnost NWR na zhruba 110 miliard Kč," řekl ČTK analytik Fio Banky Jan Raška. "Podle aktuálního kurzu akcie ve výši zhruba osmi haléřů se tržní hodnota NWR pohybuje pouze kolem 500 milionů Kč," dodal.
Analytik BH Securities Petr Hlinomaz připomněl, že v průběhu roku 2008 stoupla cena akcií společnosti až k 600 korunám za kus, čímž hodnota společnosti proti úpisu stoupla ještě o asi 50 procent. Poté však přišel zlom, který byl podle analytiků způsoben především snížením cen uhlí na trzích.
Pokles cen koksovatelného uhlí začal zhruba od poloviny roku 2011. "Zatímco ještě v polovině roku 2011 NWR prodávalo koksovatelné uhlí za asi 200 euro za tunu, tak v loňském roce to bylo v průměru pouze za 90 euro za tunu," uvedl Raška. "Hospodaření firmy se od té doby začalo zhoršovat, od posledního čtvrtletí roku 2012 je společnost v provozní ztrátě," dodal.
Podle Hlinomaze začalo firmu trápit i zadlužení. "Společnost jej sice v restrukturalizaci v roce 2014 vydělila dvěma, stále je tu zde asi 300 milionů eur (8,1 miliardy korun) dluhopisů. To je závaží, které by bylo dobré sejmout," dodal.
Bakala vstoupil do NWR v roce 2004. Při úpisu na burze v roce 2008 se očekávalo, že společnost získá za nabízené akcie přes 34 miliard korun. Bakala tehdy vlastnil NWR nepřímo ze zhruba 40 procent, což z něj činilo dolarového miliardáře. Když minulý týden společnost CERCL Mining, ve které má finančník poloviční podíl, firmu opouštěla, učinila tak zdarma. Do té doby jí patřilo 50,5 procent akcií NWR.
"Pokud se potvrdí, že stávající majitelé převáděli (akcie) za nula Kč kus, tak je to silná informace o ceně OKD," komentoval to tehdy ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Představenstvo NWR opustil Bakala již na valné hromadě loni v dubnu.
Novým vlastníkem NWR se minulý středu stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC. Má 60 procent hlasovacích práv. Předseda představenstva NWR Gareth Penny tehdy ČTK řekl, že změnou vlastníka firma uzavřela kapitolu, která se týkala minulosti OKD a otevřela kapitolu novou.
S tím Hlinomaz úplně nesouhlasí. "Hodně se píše o tom, že osoba pana Bakaly byla v jednáních o nějaké pomoci státu společnosti tou hlavní bariérou nějaké dohody. Přiznám se, že si nejsem vědom, že by to tak někde zaznělo a osobně nevnímám, že by z pohledu státu jako jedné z jednajících stran měla být AHG nějakou skokovou pozitivní změnou," řekl ČTK.
Mluvčí AHG Roman Pařík v pondělí uvedl, že prioritou skupiny je stabilizace NWR. "Rádi bychom, aby všechny zainteresované strany, mezi které patří investoři, vláda i odbory, vytvořily plán, který zajistí udržitelnost OKD. Restrukturalizace a obnova společnosti si s největší pravděpodobností vyžádá další investice. Pokud všechny zainteresované strany podpoří restrukturalizační plán a vláda bude ochotná rozšířit možnou podporu, pak je AHG za odpovídajících podmínek připravena investovat další finanční prostředky," dodal.
Související
Ostravský soud zamítl žalobu OKD na NWR a Bakalu o 24,5 miliardy korun
Bakala neuspěl s ústavní stížností, miliardový spor může řešit česká justice
NWR , OKD , Zdeněk Bakala
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák