Panama Papers: 283 Čechů využívalo podezřelých služeb firmy Mossack Fonseca

Praha - Kdo z Čechů uvázl ve skandálu s daňovými ráji? Českých jmen se v uniklé databázi objevilo dokonce 283. Zhruba tolik českých podnikatelů patrně využívá výhod daňových rájů, kde šetří na daních nebo perou špinavé peníze. Padla rozhodně zajímavá jména.

Samozřejmě nelze bez důkladnějšího šetření ještě tvrdit, že každý, kdo vlastní firmu na Seychelách, na Britských Panenských ostrovech nebo v Panamě nutně pere peníze nebo se zbavuje daňových povinností a "ulejvá" si peníze. Přesto je pozoruhodné, kolik a jakých českých podnikatelů lákají obskurní státečky světa, aby si v nich založili firmu nebo uložili peníze.

Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které se také podílelo na ověřování informací, je mezi těmito podnikateli 283 Čechů. "Samotných dokumentů, které se vztahují k českým klientům, je přes 250 tisíc. Ty obsahují jak právní listiny (zakládací listiny, akcie, certifikáty), tak i e-mailovou komunikaci nebo komentáře ke smlouvám," uvádí centrum.

"Nejoblíbenější destinací, kam čeští klienti schovávají své firmy, jsou bezkonkurenčně Seychely, kde pro ně Mossack Fonseca založila přes 800 firem. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, Niue, Panama nebo ostrov Samoa," uvádí centrum.

"Daňové ráje klamou svým názvem. Nejsou to ráje a často se netýkají daní, ale finančních tajemství. Na mnohých českých korupčních případech vidíme, že se spíš než o daňové ráje jedná o korupční pekla zakrývající skutečné vlastníky společností nebo napomáhající praní špinavých peněz," říká k problematice Petr Janský, ekonom a expert na daňové ráje spolupracující na projektu Tax Justice Network.

Z firem se sídlem v uvedených destinacích jsou pro české vyšetřovatele informace v rámci mezinárodní trestní pomoci obtížně dosažitelné, řekla Hospodářským novinám pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "Většinou se nedostaneme k účetnictví, které je pro nás klíčové. Následně nelze rozkrýt praní špinavých peněz," uvedla Bradáčová.

V databázi Panama Papers má nejbohatší Čech Petr Kellner se ženou několik firem na Britských Panenských ostrovech, miliardář Daniel Křetínský vlastní firmu na Britských Panenských ostrovech, uvedlo centrum. Dokumenty zmiňují i Radovana Krejčíře, který byl nedávno v Jihoafrické republice odsouzen mimo jiné za pokus o vraždu na 35 let. "V databázi Panama Papers lze najít e-mailovou výměnu z roku 1998, kdy si Krejčíř vyvedl peníze z vlastní firmy Corado Holding do své druhé firmy na Britských Panenských ostrovech se jménem Ducane Finance. Přestože se případem podezřelé transakce zabývala policie, soud na ní neshledal nic, co by porušovalo zákon," uvádí tisková zpráva centra.

Psali jsme: Na Ukrajině to vře kvůli daňovým machinacím ve firmě Rošen, Porošenko stíhán nebude V Panama Papers jsou i Putinovi přátelé. O Rusku jen špatně, putinofobie, čertí se Kreml
 

Čeští miliardáři tvrdí, že nic nelegálního nepodnikali. "Křetínský nevyužívá a nikdy nevyužíval jakýchkoliv panamských ani jiných anonymních struktur k zakrývání skutečného vlastnictví společností. Rovněž nevyužíval ani nevyužívá nelegální nebo neetické postupy v daňovém plánovaní," sdělil ČTK mluvčí Evropského průmyslového holdingu, který Křetínský spoluvlastní. Společnost Wonderful Yacht Holdings Ltd, jejímž vlastníkem Křetínský je, je registrována na Britských Panenských ostrovech (BVI). Jejím jediným účelem je podle mluvčího vlastnictví katamaránu, který její původní vlastník prodával ne jako aktivum, ale právě spolu s touto společností, jíž na BVI založily výhradně za účelem vlastnictví této lodě.

"Manželé Kellnerovi mají na Britských Panenských ostrovech majetek a podnikatelské aktivity (převážně nemovitosti) pocházející z období, kdy tam dlouhodobě pobývali. Tento majetek je tedy logicky spravován společnostmi, které byly založeny a fungují na Britských Panenských ostrovech," uvedla skupina PPF, jejíž většinu Kellner vlastní.

Mezi českými jmény, které se v tisících dokumentů objevily, centrum našlo několik majitelů a jednatelů solárních elektráren, lobbistů a aktérů privatizace z 90. let. Politici se podle Holcové schovávají za hradby právníků, firem z daňových rájů, bílých koní a zprostředkovatelů.

Jednotlivé případy obchodování na hraně zákona plánuje České centrum pro investigativní žurnalistiku postupně rozkrývat na serveru Investigace.cz.

Gabriela Štěpanyová z tiskového odboru ministerstva financí ČTK řekla, že jeho finanční analytický útvar (FAÚ) kvůli povinnosti mlčenlivosti nijak nepotvrzuje ani nevyvrací kauzy, které mohou být předmětem jeho šetření.

"V tomto konkrétním případě je možné obecně konstatovat, že pokud by FAÚ takovými dokumenty disponoval, zcela jistě by v souladu se zákonem proti praní peněz pečlivě analyzoval jejich obsah, a to v rozsahu oprávnění, které FAÚ má. Případné šetření by bylo zaměřeno především na možnou legalizaci výnosů z trestné činnosti a potřebu detekce trestné činnosti, která takové legalizaci předcházela," uvedla pouze.

Češi ovšem nejsou zdaleka jediní ze seznamů - tam figurují desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států.

Jaká jsou to jména? Vladimir Putin, rodina čínského prezidenta, ukrajinský prezident Porošenko, sestra španělského krále a mnoho mnoho dalších. Ti všichni se objevili na seznamu investigativních novinářů, kteří se dostali k tajným dokumentům.

V dokumentech je údajně i desítka ukrajinských lídrů či členů čínského politbyra. Materiály hovoří rovněž o masivních převodech ve výši dvou miliard dolarů (47 miliard korun) lidmi z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina a offshoreových společnostech s vazbami na rodinu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Dokumenty získal z anonymního zdroje německý deník Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) a s více než stovkou médií v 78 zemích. Podle britského deníku The Guardian jde o únik většího množství dokumentů, než v roce 2010 zveřejnil portál Wikileaks či před třemi lety spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Novináři je analyzovali a ověřovali více než rok. Podle nich mají politici a podnikatelé ukryté miliardy na kontech v daňových rájích.

Související

Sídlo Deutsche Bank

Razie v Deutsche Bank pokračuje i dnes, hodnota akcií klesá

Policejní razie v největší německé bance Deutsche Bank dnes kvůli značnému objemu dokumentů pokračuje. Oznámila to mluvčí frankfurtské prokuratury. Úřad později potvrdil, že prohledávány jsou kanceláře nejvyššího managementu. Kriminální policie, prokuratura a daňová inspekce začaly už ve čtvrtek prohledávat šest poboček banky ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli obviněním z praní špinavých peněz spojeným s takzvanými Panamskými dokumenty.
Sídlo Deutsche Bank

Policisté vtrhli do poboček Deutsche Bank. Instituce "vyprala" 311 milionů eur?

Šest poboček největší německé banky Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem a okolí dnes prohledávalo na 170 členů kriminální policie, prokuratury a daňové inspekce. Hledali důkazy o praní špinavých peněz, oznámila kancelář státního zástupce. Vyšetřovatelé zkoumají činnost dvou zaměstnanců banky, kteří údajně pomáhali klientům zakládat firmy v daňových rájích za účelem praní špinavých peněz.

Více souvisejících

Panama Papers češi Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy