Praha - Vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti firmy, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci černouhelné firmy. Společnost New World Resources (NWR), majitel OKD, to dnes uvedla na svých webových stránkách. Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, do kdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti. Nezávazný termín vypršel v pátek. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) označil stanovení termínu za vydírání. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) jde o brutální nátlak majitelů nebonitních akcií.
"Není možné, aby nám někdo dával ultimáta, hlavně ne následníci vlastníků OKD," uvedl dnes Babiš. "Firma (OKD) byla totálně vytunelovaná po všech stránkách. Peníze, majetky, byty, vlečky, vagony, všechno je pryč," dodal. Stát podle něj není připraven vstoupit do OKD ve stavu, v jakém firma je.
"Vláda neustále přesvědčuje veřejnost, že chce minimalizovat negativní dopad případné insolvence. Tento přístup nás proto udivuje a jsme z něj zklamaní. Chápeme, že rozhodnutí nelze přijmout ze dne na den, ale ministři jsou o krizi informováni již od začátku ledna," uvedl mluvčí AHG Roman Pařík. Podotkl, že pokud by skutečně insolvence nastala, vláda se jednání s AHG nezbaví. "Byli bychom hlavním věřitelem, takže stejně s námi jednat musí," řekl ČTK.
Mládek v reakci označil současné počínání AHG za brutální nátlak. "Je zcela ve stylu, který předvádějí poslední měsíc," řekl ČTK. Na dotaz, zda je pravděpodobné, že stát se s AHG do pátku domluví, uvedl, že při přístupu, který skupina má, to bude obtížné.
Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík dnes uvedl, že předpokládá, že pokud by vlastníci firmy chtěli vyhlásit insolvenci a ukončit hornickou činnost, zasáhl by stát. Tak jednoduché to ale podle něj nebude, protože ze dne na den přestat těžit úplně nelze. "Samozřejmě důl je trošku jiná instituce než běžná fabrika. Tam za prvé povinností toho, kdo měl možnost těžit, je vytěžit tyto zásoby. Odpis zásob je možný se souhlasem Českého báňského úřadu, což je institut patřící státu. Z mého pohledu to tak nemůže být," řekl Pytlík.
Odpolední schůzky zástupců ministerstev průmyslu a financí s vedením OKD se účastnil Babiš, Mládek chyběl, protože je do úterý na pracovní cestě v Egyptě a Jordánsku. "Na jednání byly podány dodatečné informace, které si pan ministr Babiš vyžádal, šlo se ještě do většího detailu. Zároveň bylo vedení OKD požádáno o další schůzku na téma dovysvětlení nějakého typu uzavřených obchodních smluv," řekl po schůzce ČTK Pařík. Přijetí nějakého finálního závěru, se podle něj jednání netýkalo. Termín dalšího setkání se aktuálně domlouvá, dodal.
Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec po jednání ČTK řekl, že Babiš se už dnes k věci vyjadřovat nebude.
AHG v neděli uvedla, že ve čtvrtek nabídla českým ministrům, že státu černouhelnou firmu prodá za méně než 150 milionů eur, tedy méně než čtyři miliardy korun. Mládek ČTK řekl, že za samotné akcie firma požadovala 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy Kč). "Nedovedu si představit, že by vláda tuto koupi bezcenných akcií odsouhlasila," dodal.
Pařík v neděli uvedl, že nabídka AHG počítá s tím, že držitelé dluhopisů také odepíší dluh NWR, potažmo OKD, za více než 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). "Při restrukturalizaci v roce 2014 pak odepsali více než 200 milionů eur," dodal Pařík.
Potenciální zájemci o OKD, podnikatelé Pavol Krúpa a Petr Paukner, dříve uvedli, že NWR podle nich nyní OKD "vysává" na půjčkách. Například podle Pauknera si NWR na úrokových sazbách inkasuje za půjčky šest až sedm procent. Jde v dnešní době o naprosto netržní úrokové sazby, podotkl.
OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.
Související
130 let od jedné z největších důlních katastrof u nás. Co se stalo v Karviné roku 1894?
Při čtvrtečním otřesu v dole na Karvinsku se zranilo 16 lidí
OKD , NWR , Jan Mládek
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák