Průměrná mzda v ČR roste. Ale většina lidí na ní nedosáhne

Praha - Průměrná mzda v České republice stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 1019 korun, tedy o 3,9 procenta, na 27.297 Kč. Reálně, po odečtení inflace, vzrostla o 3,7 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí stoupla o 0,8 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Za celé pololetí dosáhla průměrná mzda 26.898 korun, o 4,2 procenta více než loni. Letošní růst reálné výše mzdy za pololetí i druhé čtvrtletí je nejvýraznější za posledních devět let.

Oproti prvnímu čtvrtletí tohoto roku meziroční růst průměrné hrubé mzdy zpomalil. V prvním čtvrtletí podle aktuálních údajů statistiků činil růst 4,5 procenta na 26.493 korun, reálně rovná čtyři procenta. I ekonomové odhadovali, že růst mzdy ve druhém čtvrtletí zpomalí, ale čekali zvýšení o 4,2 procenta a reálně o čtyři procenta.

Výrazněji rostla průměrná mzda za druhé čtvrtletí v podnikatelské sféře, a to o 3,9 procenta, reálně o 3,7 procenta. V nepodnikatelské sféře se výdělek zvýšil o 3,6 procenta, a po odečtení inflace o 3,4 procenta.

Stále platí, že většina lidí na průměrnou mzdu nedosáhne. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, totiž činil 23.047 korun. Medián představuje číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj, a druhá polovina zase nižší. Meziročně vzrostl medián o 4,5 procenta. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly mzdu mezi 11.238 Kč a 43.752 Kč.

Za celé první pololetí letošního roku vzrostla mzda o 1074 korun, tedy o 4,2 procenta na 26.898 Kč. Spotřebitelské ceny se ale v tomto období zvýšily o 0,4 procenta, takže reálně mzda stoupla o 3,8 procenta. Růst mzdy po odečtení inflace je tak za letošní 1. pololetí i druhé čtvrtletí nejvýraznější od roku 2007, tedy od období před celosvětovou hospodářskou krizí. Vůbec nejvyšší čtvrtletní reálný růst mzdy za posledních devět let byl zaznamenán v ČR ve čtvrtém čtvrtletí roku 2009, a to 4,2 procenta.

Loni za první pololetí rostla mzda o 2,3 procenta na 25.823 korun, za celý rok stoupla o 2,7 procenta na 26.467 korun, a po odečtení inflace o 2,4 procenta."Mzdové žně českých zaměstnanců se přenesly i do letošního druhého kvartálu, byť s nepatrně nižší úrodou. V reálném vyjádření patří přírůstkem mezd poslední kvartál i tak mezi nejlepší období po roce 2007. Oproti prvnímu kvartálu se poněkud setřely rozdíly v dynamice mezd mezi jednotlivými odvětvími. Z řady vyčuhují zejména problémy postižené odvětví těžby, kde nominální růst mezd zpomalil na pouhé procento, a odvětví jako ubytování a stravování (+6.0% meziročně), kde hraje významnou roli zvyšování minimální mzdy. Díky načasování bonusů si výrazně přilepšili zaměstnanci ve finančním odvětví (6.9% meziročně). Také regionální rozdíly v dynamice mezd se proti prvního čtvrtletí zmírnily a Praha přestala citelně zaostávat. Zajímavostí, vyvolanou čirou náhodou, je srovnání průměrné mzdy v podnikatelské sféře s nepodnikatelskou na rozdíl menší než stokorunu. Z hlediska vývoje zaměstnanosti je ve většině odvětví nadále patrná poptávka po pracovní síle, výjimky tvoří jen odvětví těžby a stavebnictví. Mírné zpomalení meziročního přírůstku mezd je dáno výhradně vyšší loňskou základnou. Pro zbylé dva kvartály letošního roku předpokládáme, že se ve větší míře začne promítat do mezd nedostatek pracovních sil, což zvedne meziroční dynamiku opět nad čtyřprocentní hranicí. Spolu se stále nízkou inflací a ušetřené prostředky z prvního půlroku ponechává předpokládaný vývoj mezd solidní prostor pro růst soukromé spotřeby, a tedy životní úrovně. Rizikem, a to zejména pro rok 2017, je finanční vyčerpání některých podniků a jejich následný útlum. Tato situace může zejména hrozit v odvětví stravování a ubytování v případě, že vláda přežene své ambice při zvyšování minimální mzdy", říká pro EuroZprávy.cz hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek."Růst mezd a vyšší jistota zaměstnání oproti předchozím rokům se kladně odráží na ochotě českých domácností utrácet. Důkazem je trvalý růst tržeb obchodníků. Konkrétně v červenci tržby vzrostly po očištění o nestejný počet pracovních dnů o 5,1 % meziročně. I nadále platí, že i v červenci byl větší zájem o nepotravinářské zboží a stále více nákupů se realizovalo prostřednictvím internetu. Kamenné obchody tak stále častěji slouží jako místo, kde si zákazníci vyzvednou zboží, které si objednali přes internet", sdělil pro EuroZprávy.cz analytik Akcenty Miroslav Novák.

"Růst mezd by neměl polevit ani ve druhé polovině roku, což je dobrá zpráva jak pro maloobchodní prodejce, tak i pro stát, který realizuje vysoké daňové příjmy. Spotřeba domácností se rovněž stane hlavním tahounem ekonomického růstu", dodal.

Související

Peníze, ilustrační fotografie.

Průměrná mzda loni vzrostla o tři tisíce korun. Reálně se však snížila

Průměrná mzda činila v loňském roce 43 341 korun, v meziročním srovnání byla o více než tři tisíce korun vyšší. Reálně se však snížila o téměř tři procenta kvůli zvýšení spotřebitelských cen. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla průměrná mzda o 6,3 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). 
CZK

Průměrná mzda se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila, ta reálná ale klesla

Průměrná mzda v Česku se v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšila meziročně o 7,9 procenta na 43.412 korun. Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla 15,7 procenta, se ale mzda reálně snížila o 6,7 procenta. Klesla tak páté čtvrtletí za sebou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Více souvisejících

průměrná mzda mzdy / platy Český statistický úřad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy