Intervence ČNB co nejdéle, ideálem je ale zavedení eura, myslí si šéf firmy Brano Group

Brno – Devizové intervence by měla Česká národní banka (ČNB) udržovat co nejdéle. Myslí si to Pavel Juříček, majitel firmy Brano Group, která vyrábí autodíly a příslušenství. ČNB zavedla devizové intervence v listopadu 2013. Oslabením české měny k 27 korunám za euro se snažila bojovat proti deflaci, tedy poklesu cenové hladiny.

Juříček na odborné konferenci na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně dnes také uvedl, že při dalším pokračování intervencí by si firmy, které byly před třemi lety zajištěny proti kurzovým výkyvům, nahradily tehdejší ztráty. Ideální by však podle něj bylo co nejrychlejší přijetí eura.

Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace a tehdejší členky rady ČNB Evy Zamrazilové byly obavy z deflace neopodstatněné. „Recesně - deflační spirála, kdy při poklesu cenové hladiny spotřebitelé odkládají nákup s tím, že zboží ještě dále zlevní, se tady nikdy neroztočila," řekla.

Ćeská měna, až ČNB režim intervencí opustí, má podle ní prostor pro posilování minimálně na úroveň 25 korun za euro. „ČNB však po určitou dobu nebude chtít pustit korunu pod hladinu 26 CZK/EUR," dodala. Rada ČNB koncem září uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Jako pravděpodobné přitom vidí ukončení režimu intervencí v polovině roku 2017.

Juříček soudí, že ČNB při zavádění intervencí měla makroekonomickou analýzu, ale „naprosto jí chyběla ta mikroekonomická". „Velké průmyslové firmy byly zajištěny proti kurzovým výkyvům. Prudké oslabení koruny jim pak přineslo ztráty ve stovkách milionů korun. To se následně projevilo i ve státním rozpočtu nižším výběrem daně z příjmů," řekl Juříček.

Dodal, že aby ČNB svůj krok napravila, musela by devizové intervence držet co možná nejdéle. „Teď se přirozeně jistíme tím, že téměř všechno, včetně elektřiny nebo plynu, nakupujeme v eurech. Případným opuštěním devizových intervencí se tak nechceme nechat znovu rozkývat. V zahraničí se často diví jak taková malá země, jako je Česká republika, může mít svou vlastní měnu. Přijetí eura by bylo ideální," dodal.

Související

Více souvisejících

česká národní banka intervence

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy