Praha - Kolem letiště ve Vodochodech se už nebudou moci stavět obytné domy. Úřad pro civilní letectví okolo letiště vytvořil ochranné hlukové pásmo, které novou výstavbu neumožňuje. Dotčené obce, které většinou nesouhlasí s plánovaným rozšiřováním Vodochod, musí pásmo zapracovat do svých územních plánů. Jde zejména o Bášť, Panenské Břežany a Dolany, okrajově pak o Máslovice, Zlončice, Postřižín, Odolenou Vodu, Klíčany a Vodochody. Vyplývá to z dokumentu, který má ČTK k dispozici. Podle starostky Panenských Břežan Lucie Fiury se kvůli pásmu stanou pozemky a nemovitosti v něm zahrnuté v podstatě neprodejnými.
Ochranné pásmo se týká současné infrastruktury a úrovně provozu. Pokud by se letiště rozšiřovalo, muselo by požádat úřad o vytvoření nového pásma. Uvnitř pásma je 50 staveb, u kterých musí letiště zajistit plnění všech hlukových limitů, případně je od majitelů vykoupit.
"Kromě ochrany samotného letiště je vyhlášení ochranného hlukového pásma důležité i pro ochranu lidí před spekulanty, kteří ve spolupráci s některými obcemi totálně ignorují existenci letiště a snaží se umísťovat rezidenční zástavbu do jeho těsné blízkosti. Lidem pak domy prodávají s tím, že žádné letiště nebude," řekl ČTK generální ředitel letiště Martin Kačur. "Zároveň nám ochranné hlukové pásmo umožní garantovat plnění závazků, jež máme vůči armádě až do roku 2027," dodal.
Starostka Panenských Břežan ČTK řekla, že připomínky k vytvoření hlukového pásma dávala obec už před třemi lety a za tu dobu nepřišlo jejich vypořádání. S dokumentem o vyhlášení pásma se nyní starostka seznamuje. Podle ní právní zástupce iniciativy Stop letišti Vodochody připravuje způsob, jakým se bránit. "Další kroky určitě budou," uvedla Fiury.
Podle starostky Máslovic Vladimíry Sýkorové si starostové nejdříve v nejbližších dnech několikasetstránkový dokument nastudují a poté rozhodnou o dalším postupu. Proti vytvoření pásma je i vedení obce Bašť. "Zasáhne to do pravidel výstavby. Určitě se s tím nemíříme a budeme bojovat dál," řekla ČTK starostka Iva Cucová.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes ČTK sdělilo, že ochrana před hlukem je po odborné stránce zcela v kompetenci ministerstva zdravotnictví a jím řízených krajských hygienických stanic. MŽP nyní opět projednává posudek vlivu na životní prostředí pro rozšíření Letiště Vodochody, předloni ho zrušilo pro údajné chyby. "Přesný termín jeho vydání v tuto chvíli nelze odhadnout," uvedla mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová.
Podobně má ochranné hlukové pásmo vytvořené i pražské Letiště Václava Havla, i když s výjimkami z plnění hygienických limitů hluku, a dále vojenská letiště. U jiných letišť v ČR zatím hlukové pásmo vyhlášeno nebylo. Jde tak o precedentní rozhodnutí Úřadu pro civilní letectví.
Letiště Vodochody kvůli plánovanému rozšíření již několik let usiluje o posouzení vlivu na životní prostředí EIA. To získalo v roce 2013, ale ministerstvo životního prostředí kladné stanovisko o rok později zrušilo. Po soudních sporech městský soud na začátku roku 2016 rozhodnutí ministerstva zrušil. Ministerstvo by tak mělo vydat závaznou podobu stanoviska podle nového zákona o EIA, od dubna tak ale podle Kačura neučinil. "Vyzvali jsme ministerstvo životního prostředí, aby závaznou podobu stanoviska vydalo do poloviny listopadu, jinak se kvůli nečinnosti ministerstva životního prostředí znovu obrátíme na soud," řekl Kačur.
Podle Kačura stát dlouhodobě nezákonně brání naplnění privatizačního projektu Aera Vodochody, jehož součástí je i projekt rozvoje letiště, se kterým jej vláda skupině Penta v roce 2006 prodávala.
Související
Středočeské obce nepochodily se stížností proti Letišti Vodochody. Evropský soud ji odmítl
Letiště Vodochody má platný posudek EIA, je blíž rozšíření
Letiště Vodochody , Ministerstvo životního prostředí
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 52 minutami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 1 hodinou
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 1 hodinou
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 2 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 4 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 4 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 5 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 7 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 8 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
včera
Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem
včera
Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29
Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.
Zdroj: Libor Novák