Kolem letiště ve Vodochodech se už nesmí stavět domy

Praha - Kolem letiště ve Vodochodech se už nebudou moci stavět obytné domy. Úřad pro civilní letectví okolo letiště vytvořil ochranné hlukové pásmo, které novou výstavbu neumožňuje. Dotčené obce, které většinou nesouhlasí s plánovaným rozšiřováním Vodochod, musí pásmo zapracovat do svých územních plánů. Jde zejména o Bášť, Panenské Břežany a Dolany, okrajově pak o Máslovice, Zlončice, Postřižín, Odolenou Vodu, Klíčany a Vodochody. Vyplývá to z dokumentu, který má ČTK k dispozici. Podle starostky Panenských Břežan Lucie Fiury se kvůli pásmu stanou pozemky a nemovitosti v něm zahrnuté v podstatě neprodejnými.

Ochranné pásmo se týká současné infrastruktury a úrovně provozu. Pokud by se letiště rozšiřovalo, muselo by požádat úřad o vytvoření nového pásma. Uvnitř pásma je 50 staveb, u kterých musí letiště zajistit plnění všech hlukových limitů, případně je od majitelů vykoupit.

"Kromě ochrany samotného letiště je vyhlášení ochranného hlukového pásma důležité i pro ochranu lidí před spekulanty, kteří ve spolupráci s některými obcemi totálně ignorují existenci letiště a snaží se umísťovat rezidenční zástavbu do jeho těsné blízkosti. Lidem pak domy prodávají s tím, že žádné letiště nebude," řekl ČTK generální ředitel letiště Martin Kačur. "Zároveň nám ochranné hlukové pásmo umožní garantovat plnění závazků, jež máme vůči armádě až do roku 2027," dodal.

Starostka Panenských Břežan ČTK řekla, že připomínky k vytvoření hlukového pásma dávala obec už před třemi lety a za tu dobu nepřišlo jejich vypořádání. S dokumentem o vyhlášení pásma se nyní starostka seznamuje. Podle ní právní zástupce iniciativy Stop letišti Vodochody připravuje způsob, jakým se bránit. "Další kroky určitě budou," uvedla Fiury.

Podle starostky Máslovic Vladimíry Sýkorové si starostové nejdříve v nejbližších dnech několikasetstránkový dokument nastudují a poté rozhodnou o dalším postupu. Proti vytvoření pásma je i vedení obce Bašť. "Zasáhne to do pravidel výstavby. Určitě se s tím nemíříme a budeme bojovat dál," řekla ČTK starostka Iva Cucová.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes ČTK sdělilo, že ochrana před hlukem je po odborné stránce zcela v kompetenci ministerstva zdravotnictví a jím řízených krajských hygienických stanic. MŽP nyní opět projednává posudek vlivu na životní prostředí pro rozšíření Letiště Vodochody, předloni ho zrušilo pro údajné chyby. "Přesný termín jeho vydání v tuto chvíli nelze odhadnout," uvedla mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová.

Podobně má ochranné hlukové pásmo vytvořené i pražské Letiště Václava Havla, i když s výjimkami z plnění hygienických limitů hluku, a dále vojenská letiště. U jiných letišť v ČR zatím hlukové pásmo vyhlášeno nebylo. Jde tak o precedentní rozhodnutí Úřadu pro civilní letectví.

Letiště Vodochody kvůli plánovanému rozšíření již několik let usiluje o posouzení vlivu na životní prostředí EIA. To získalo v roce 2013, ale ministerstvo životního prostředí kladné stanovisko o rok později zrušilo. Po soudních sporech městský soud na začátku roku 2016 rozhodnutí ministerstva zrušil. Ministerstvo by tak mělo vydat závaznou podobu stanoviska podle nového zákona o EIA, od dubna tak ale podle Kačura neučinil. "Vyzvali jsme ministerstvo životního prostředí, aby závaznou podobu stanoviska vydalo do poloviny listopadu, jinak se kvůli nečinnosti ministerstva životního prostředí znovu obrátíme na soud," řekl Kačur.

Podle Kačura stát dlouhodobě nezákonně brání naplnění privatizačního projektu Aera Vodochody, jehož součástí je i projekt rozvoje letiště, se kterým jej vláda skupině Penta v roce 2006 prodávala.

Související

Ilustrační fotografie

Středočeské obce nepochodily se stížností proti Letišti Vodochody. Evropský soud ji odmítl

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku se odmítl zabývat stížností středočeských obcí, které se dlouhodobě staví proti rozšíření Letiště Vodochody. Obce v žalobě na Českou republiku tvrdily, že před českými soudy nemohly uplatnit námitky při posuzování vlivů stavby na životní prostředí. Napsal to dnes server E15.cz. Projekt připravuje společnost Letiště Vodochody ze skupiny Penta.

Více souvisejících

Letiště Vodochody Ministerstvo životního prostředí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

Slovák, který donášel Rusům, míří za mříže. Neplatil udělenou pokutu

Specializovaný trestní soud na Slovensku poslal Bohuše Garbára do vězení za vyzvědačství pro Rusko a braní úplatků. Soud nevyhověl žádosti odsouzeného o odpuštění zbytku dříve uloženého finančního trestu. Garbár si má nově odsedět přes rok a půl, proti rozsudku podal stížnost.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy