Zatažení do podvodu s DPH? Mnoho firem riziko podceňuje, ukázal průzkum

Praha - Jak ukázal průzkum společnosti Deloitte, až 70 procent českých firem nepovažuje riziko nevědomého zatažení do podvodu s DPH za reálné a pouze 44 procent podniků prověřuje obchodní partnery s každou objednávkou, nebo alespoň jednou za půl roku. Advokátka ale upozornila, že se tento přístup nemusí vyplatit.

Zatažení do podvodu je přitom stále častější hrozbou. V listopadu přibylo podle statistik společnosti Bisnode 483 nových nespolehlivých plátců DPH. Je to dosud třetí nejvyšší meziměsíční přírůstek a současně největší nárůst za posledních 11 měsíců. Celkový počet nespolehlivých plátců DPH v ČR tak ke konci listopadu dosáhl 6926.

"Podceňování možného zapojení přímých obchodních partnerů nebo subdodavatelů do podvodu na DPH vede k tomu, že plátci daně často problém zjistí a řeší až během daňové kontroly. Pak už ale jen obtížně prokazují, že si kdysi v minulosti počínali přiměřeně opatrně," uvedla advokátka z Ambruz & Dark Deloitte Legal Jiřina Procházková.

Už dávno neplatí, že podnikatel zodpovídá jen za své vlastní daňové povinnosti. Aktivita finanční správy zaměřená na potírání daňových podvodů jej činí do jisté míry odpovědným i za chování jeho obchodních partnerů, upozornila ředitelka v oddělení nepřímých daní v Deloitte Radka Mašková.

Zkušenosti z daňových kontrol potvrzují, že nejlepší obranou před nevědomým zatažením do daňového podvodu je včasná a účinná prevence. Průběžně s každou objednávkou nebo alespoň jednou za půl roku, své obchodní partnery prověřuje pouze 44 procent firem, 38 procent z nich tak činí jen před zahájením spolupráce, nikoliv tedy pravidelně a opakovaně v průběhu spolupráce. Nadpoloviční většina těchto společností však spolehlivost obchodního partnera ověřuje jen manuálním vyhledáváním. "Riziko nepřesností a nedůslednosti vyvolané selháním lidského faktoru tak významně snižuje účinnost a spolehlivost přijatých opatření," dodal Petr Čapoun z Deloitte.

V průzkumu 87 procent respondentů uvedlo, že nejčastěji prověřují své obchodní partnery právě v registru nespolehlivých plátců, dále kontrolují platnost DIČ prostřednictvím systému VIES (63 procent).

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.
Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

Více souvisejících

firmy podvody s DPH průzkumy

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy