Podpora energie v Česku? Zbývající notifikace z EU by mohly být do února

Praha - Podporované zdroje energie v Česku, které dosud nemají schválení Evropské komise (EK) a u kterých stát o takzvanou notifikaci zažádal, by ji mohly získat do února příštího roku. V rozhovoru s ČTK to řekla náměstkyně ministra průmyslu pro sekci energetiky Lenka Kovačovská. Schválení EK dosud chybí zdrojům kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) spuštěným začátku od roku 2013.

"Doufáme, že zbývající notifikace budou vydány v lednu nebo únoru 2017," řekla ČTK Kovačovská. Podle dřívějšího vyjádření předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové jde zhruba o pět procent českých zdrojů KVET.

Podle dat operátora trhu s elektřinou (OTE) činila loni celková podpora KVET v ČR asi 1,9 miliardy korun. Chybějící schválení se tak týká maximálně podpory v řádu nižších stovek milionů korun. Vitásková už dříve uvedla, že tyto zdroje budou mít na výplatu nárok, až schválení z Bruselu získají.

V polovině prosince ERÚ do svých cenových rozhodnutí zahrnul podporu obnovitelným zdrojům spuštěným v období 2006 až 2012. Šlo o převážnou většinu ze zdrojů, u kterých dříve odmítal podporu pro příští rok vypsat. Také výplatu peněz těmto zdrojům podmiňoval ERÚ schválením EK. Komise to učinila na konci listopadu. Provozovatelé zmíněných zdrojů tak mají příští rok nárok na zhruba 40 miliard korun. Těsně před Vánoci se schválení podpory pro příští rok dočkaly zdroje KVET spuštěné do konce roku 2012.

Psali jsme: ERÚ: Plyn příští rok zlevní až o pět procent. Cena elektřiny zatím nejistá  

Kovačovská potvrdila dřívější informace, podle kterých EK požaduje u výplaty podpor zeleným zdrojům po ČR do února 2019 zavedení mechanismu proti nadměrné podpoře, tzv. překompenzaci. "To, co jsme notifikovali, bylo schéma provozní podpory elektřiny. Komise po nás požaduje zjistit, zda kromě podpory podle tohoto schématu daný konkrétní subjekt dostával i nějakou jinou podporu, především investiční. Je potřeba zajistit, aby kombinace těch podpor nezpůsobovala překompenzaci," uvedla.

Upozornila, že Evropská komise však uznává pravidlo, že individuální přezkumy se neprovádí u zdrojů, jejichž součet podpor během tří let nepřekročí 200.000 eur. U hlavního "balíčku" zdrojů, který obdržel notifikaci v listopadu, je podle ní takových subjektů zhruba 87 procent.

Ministerstvo podle ní zařadí mechanismus do novely zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou chce příští rok začít připravovat. Jak konkrétně by měla vypadat, ale nespecifikovala. "Musíme si vydiskutovat všechny výhody i nevýhody všech možných řešení," dodala.

Podporu zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí OTE na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na loňských 43,5 miliardy korun. Celkem tak bylo na podporu zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno více než 205 miliard korun.

Související

Zástupci ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřeli partnerství za přítomnosti premiéra Fialy. (29.10.2024)

Česko chce být lídrem v jedné oblasti. ČEZ uzavřel klíčové partnerství

Česko chce být lídrem ve vývoji malých modulárních reaktorů. Dnes proto došlo k uzavření partnerství mezi ČEZ a Rolls-Royce SMR. Podle ministerstva průmyslu a obchodu jde o další významný milník v naplňování cílů Fialovy vlády. Malé modulární reaktory mají zajistit energetikou bezpečnost a soběstačnost i budoucím generacím. 

Více souvisejících

ministerstvo průmyslu Energetický regulační úřad Elektřina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy