Praha - Takzvaný barometr Hospodářské komory ukázal, že mzdy loni zvýšilo zaměstnancům přes 80 procent středních a velkých firem. Dvě pětiny jim vyplatily i 13. plat či mimořádnou odměnu. Letos se chystají přidat tři pětiny podniků, u velkých firem to je dokonce 85 procent. Nízká nezaměstnanost vede k boji společností o zaměstnance, předhánějí se v nabídkách.
"Podíl podnikatelů, kteří hodnotili svoji situaci pozitivně, se proti zářijovým očekáváním zvýšil. Naprostá většina menších firem (83 procent) uvedla, že jejich celková ekonomická situace byla v druhém pololetí roku 2016 stejná nebo příznivější než v pololetí předchozím," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.
V návaznosti na výsledky barometru a vlastních analýz komora ale varuje před zvyšováním regulatorní zátěže ze strany státu. Zároveň upozornil na to, že podle dat malých a středních podniků dojde v letošním roce, minimálně v jeho prvním pololetí, k další vlně zdražování. Ta bude mít za následek vyšší inflaci (až tři procenta), než nyní odhaduje ministerstvo financí nebo Česká národní banka, dodal Dlouhý. MF letos odhaduje inflaci dvě procenta.
Pětina firem přidávala na mzdách přes pět procent a každá desátá je zvyšovala o více než sedm procent. Mzdy zvyšovaly hlavně střední a velké firmy (přes 80 procent).
Více než 90 procent firem bude v letošním prvním pololetí nabírat nové zaměstnance nebo zachová jejich současný počet. Stejně jako v druhé půlce loňského roku nejčastěji plánují nabírat střední firmy a zpracovatelský průmysl.
Polovina firem chce letos navyšovat mzdy až o pět procent. Téměř třetina mikro a malých firem je ale opatrnější a hlásí, že zvyšování mezd zatím neplánuje. To může souviset i s další vlnou elektronické evidence tržeb (EET).
25. března 2026 13:26
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
Související
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
firmy , Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik) , hospodářská komora , Ekonomika , mzdy / platy
Aktuálně se děje
včera
Režim v Íránu se nezměnil. Po Trumpových útocích je naopak ještě tvrdší, míní analytici
včera
Podpora Putina je nejnižší od začátku invaze na Ukrajinu
včera
Rutte poletí kvůli útokům na členy NATO za Trumpem
včera
Záchranné týmy amerického letectva provádějí jednu z nejnebezpečnějších operací moderní historie
včera
Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině
včera
Jako z filmu Terminátor. Frontovou linii na Ukrajině začínají ovládat drony a roboti
včera
Politico: Magyara čeká očistec. Orbánův systém učinil Maďarsko prakticky neovladatelné
včera
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
včera
Zelenskyj: Rusko si místo velikonočního příměří zvolilo cestu eskalace
včera
Evropa na pozadí energetického šoku zvažuje návrat k jaderným elektrárnám
včera
Posádka mise Artemis II překonala polovinu cesty k Měsíci
včera
Maska příjemného politika se hroutí. Orbánovi hrozí drtivá porážka, propagandě zasadil smrtelnou ránu internet
včera
Předpověď počasí s doporučením. Meteorologové řekli, jak bude v neděli
3. dubna 2026 21:57
StarDance bude výzva i pro kaskadérku. Na parketu se ukáže Hana Dvorská
3. dubna 2026 21:03
Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících
3. dubna 2026 20:18
Velikonoční mši vynechají dcery bývalého prince Andrewa. Rodina je ale nezavrhuje
3. dubna 2026 19:56
Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér
3. dubna 2026 19:32
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
3. dubna 2026 18:44
Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst
3. dubna 2026 17:59
Trump mluví o otevření Hormuzského průlivu. Už jím projela první západní loď
Hormuzský průliv se opět stává středem zájmu. Poprvé od začátku konfliktu jím proplula loď s vazbami na západní Evropu, zatímco se situací kolem kritického místa opět začal zabývat americký prezident Donald Trump.
Zdroj: Lucie Podzimková