Praha - Stát nepřipustí, aby černouhelná společnost OKD, která je v úpadku, skončila v konkurzu. Vládnoucí strany by přišly o politické body před podzimními parlamentními volbami. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Ministerstvo financí tento týden oznámilo, že vedení OKD oslovilo státní podnik Prisko, ve kterém resort vykonává akcionářská práva, aby zvážil možnost podání nabídky na koupi těžební firmy.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že předložení považuje za logické řešení. Odkázal přitom na vyjádření vedení OKD, podle kterého soukromí investoři nepředložili takovou nabídku, která by umožňovala reálně předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci černouhelné společnosti. Prisko má podle návrhu MF zaplatit za firmu zhruba 80 milionů korun.
Vedení OKD obdrželo podle dřívějších informací při hledání strategického investora dvě finální nabídky. Podle informací ČTK podala nabídku na koupi OKD společnost EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský. Druhým zájemcem měl být podle Hospodářských novin zahraniční hedgeový fond.
"Za dané situace je vlastně cokoli lepší než nabídka státu. Je chybou, že stát zůstane ve věci zaangažován, neboť to znamená růst nákladů pro daňového poplatníka. To, že byly nabídky soukromých investorů odmítnuty, je výsledkem zjevné zájmové koalice OKD, odborů a politiků," řekl ČTK hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.
Podle něj lze totiž předpokládat, že by oba soukromé subjekty v podniku provedly "ostrý řez", jehož výsledkem by bylo více propuštěných, než si politici přejí. "Z ekonomického hlediska však nic jiného než 'ostrý řez' nemá smysl," podotkl.
Analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl uvedl, že současná situace OKD se dala předvídat řadu let. Příběh o OKD se podle něj táhne už tak dlouho, že za normálních tržních podmínek a normální právní legislativy by se v jiném státě podobná kauza vyřešila třikrát a současní zaměstnanci OKD by si našli zaměstnání za podobných platových podmínek, jako mají dnes. "A to bez státních dotací a topení peněz. Bohužel se odbory, stát, ale i OKD postaralo o etudu formátu jihoamerické telenovely," zdůraznil.
Zájem koupit OKD měl i státní podnik Diamo, ve kterém vykonává akcionářská práva ministerstvo průmyslu. Vláda ale v únoru záměr koupit firmu za korunu neschválila. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka je rozhodnutí o tom, zda má firmu za stát koupit Diamo nebo Prisko spíše politické. "V obou firmách jsou odborníci, kteří rozumí těžbě uhlí. Jen je rozdíl v tom, kdo jim velí. Ministerstvo průmyslu i ministerstvo financí mají zájem na tom, aby OKD fakticky ovládly," dodal.
V OKD se dál těží uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam pracuje zhruba 11.000 lidí. Na konci března firma zavře ztrátový Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, který má kolem 1350 zaměstnanců. Část jich přejde do dolů na Karvinsko, asi 300 zaměstnanců bude pracovat na technické likvidaci dolů. Stovky dalších pracovníků firma propustí.
Související

130 let od jedné z největších důlních katastrof u nás. Co se stalo v Karviné roku 1894?

Při čtvrtečním otřesu v dole na Karvinsku se zranilo 16 lidí
OKD , Ministerstvo financí , Prisko , Ekonomika , volby 2017
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Trump se snaží přepsat americkou historii. Proč ale?
před 1 hodinou

Počasí bude příští týden mrazivé. Může se vrátit sněžení
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
včera

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
včera

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
včera

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
včera

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
včera

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
včera

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
včera

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
včera

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
včera

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
včera
V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.
Zdroj: Libor Novák