Do roku 2020 zůstanou veřejné finance v přebytku, slibuje vláda

Praha - Do roku 2020 by měly zůstat veřejné finance v přebytku, vyplývá z rozpočtové strategie a konvergenčního programu, které dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Loni skončily veřejné finance poprvé v přebytku, a to 0,58 procenta hrubého domácího produktu. Letos by měl přebytek veřejných financí podle konvergenčního programu klesnout na 0,4 procenta HDP, v roce 2018 na 0,3 procenta HDP a v letech 2019 a 2020 stoupnout na zhruba 0,5 procenta HDP.

Ze schválené rozpočtové strategie pak vyplývá, že výdaje rozpočtu a státních fondů by měly být příští rok maximálně 1,394 bilionu Kč. V roce 2019 by podle rozpočtové strategie měly být maximální výdaje 1,426 bilionu korun a o rok později 1,455 bilionu Kč.

Dokument Rozpočtová strategie sektoru veřejných institucí je připraven podle zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který byl schválen letos. Nový zákon vychází z požadavků EU, podle kterých se stanovení výdajových rámců řídí novým pravidlem založeným mimo jiné na obezřetném nastavení vládní rozpočtové politiky. Podle starých pravidel loni Sněmovna schválila výdajové rámce pro rok 2018 1,274 bilionu korun a v roce 2019 1,299 bilionu korun.

Navržené částky podle materiálu mohou být během přípravy státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů a jejich střednědobých výhledů změněny pouze v případě odlišné makroekonomické prognózy nebo prognózy celkových příjmů. Dokument v následujících letech počítá s růstem ekonomiky kolem 2,4 procenta ročně.

Rozpočtová strategie je schvalována vládou a představuje závazný dokument pro přípravu návrhu státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů a jejich střednědobých výhledů.

Způsob určení výdajových rámců se nově odvíjí od pravidel stanovených zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Konstrukce pravidel bude podle materiálu zajišťovat, že hospodaření vládních institucí nepřekročí střednědobý rozpočtový cíl, kterým je pro Českou republiku strukturální deficit ve výši jednoho procenta HDP. To je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu.

Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech. Do Bruselu jej vláda musí poslat do konce dubna.

Program přitom počítá příští rok se schodkem státního rozpočtu 50 miliard korun, v roce 2019 30 miliard korun a v roce 2020 s vyrovnaným rozpočtem. Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 60 miliard korun. Loni především díky přílivu peněz z EU rozpočet vykázal rekordní přebytek téměř 62 miliard korun.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Více souvisejících

veřejné finance Vláda ČR Bohuslav Sobotka Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy