Z tripartity je duopol odborů a ČSSD. Škodí to podnikatelům, tvrdí Dlouhý a Pilný

Praha Ve Sněmovně dnes debatovali prezident Hospodářské komory ČR a předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO). Shodli se na tom, že se z české tripartity, kde se setkávají zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů, stal duopol odborů a sociální demokracie. Tento stav prý škodí podnikatelům.

"Když se podíváme na těleso, které nemá oporu v legislativě a jmenuje se tripartita, to je něco jako mobilní operátoři mají duopol. Jsou tam dvě strany: odboráři a sociální demokracie, kteří válcují podnikatele," řekl Pilný.

Kritizoval i ministerstvo průmyslu a obchodu. Například ze 120 miliard korun z evropských fondů stihlo zatím vyčerpat jednu miliardu, uvedl. Poukázal i na to, že průměrná doba vyřizování žádostí o dotace je 351 dní.

"Je mi někdy nepochopitelné, proč někteří zástupci dokonce strany zaměstnavatelů si libují, jaký máme dobrý sociální dialog. Já si myslím, že tento sociální dialog není dobrý pro české podnikatele, ani pro ty velké, ani pro ty malé a střední," řekl Dlouhý. Soudí, že tripartita přijímá opatření, která mají často předvolební charakter. Pilný poznamenal, že některé výstupy z tripartity začínají připomínat vidle hozené do ekonomiky.

Dlouhý také kritizoval způsob, jakým česká strana organizuje čerpání evropských peněz. "Musím však říct, že pro nás, pro hospodářskou komoru, je to prostě vláda složená ze tří politických stran. A bylo by dobré, kdyby všechny zúčastněné politické strany převzaly svůj díl politické odpovědnosti," uvedl.

Související

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

Více souvisejících

tripartita Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik) Ivan Pilný ČSSD podnikatelé ministerstvo průmyslu dotace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy