Češi si musí koupit nové televizory. Sněmovna schválila přechod na vysílání DVB-T2

Praha - Sněmovna schválila vládní novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2. Tato změna má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. S úplným přechodem se počítá v roce 2021. Novelu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

Novela se také týká mobilních operátů. Zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu stejně jako pokuty operátorům, podle vlády také víc ochrání spotřebitele v oblasti elektronických komunikací. Vláda si od tlaku na konkurenci mezi operátory slibuje zlepšení služeb spotřebitelům.

Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Celkem DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř. Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) je přechod na nový standard nutný, protože ČR musí uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro mobilní služby.

Poslanci přijali návrh hospodářského výboru, který stanoví, že ukončení vysílání v dosavadním formátu DVB-T může vláda stanovit nejpozději na 1. únor 2021.

Před náklady domácností na výměnu televizorů varoval budoucí ministr financí Ivan Pilný (ANO). Postihne to podle něj hlavně tu skupinu lidí, která přijímače vyměňuje nikoli v cyklu přirozené obměny, ale až když jsou "na šrot". Obdobně se vyjádřil poslanec ČSSD Jiří Koskuba. "Zapomínáme na seniory, pro které je televize často jediným společníkem," poznamenal. Přelaďovat digitální televize nebo digitální rádia na nový systém podle něj není pro seniory snadná věc.

Návrh zákona kritizuje Česká asociace satelitních operátorů. Podle ní se v novele přiznává veřejná podpora soukromým společnostem, která je v rozporu se soutěžním právem EU. Koncem března proto podala asociace stížnost Evropské komisi.

Ministr Havlíček tvrzení asociace dnes odmítl. Zájmem asociace je podle něj získat maximum pro svůj obchodní prospěch. "Jedná se jednoznačně o konkurenční boj a o snahu připravit domácnosti o bezplatnou televizní platformu," uvedl. Samotné schválení zákona podle něj veřejnou podporu nezakládá, ale určuje pravidla, podle nichž může být podpora stanovena. Provozovatelé pozemního digitálního vysílání dostanou kvůli přechodu na nový standard DVB-T2 od státu kompenzaci kolem 650 milionů korun, uvedl již dříve ředitel regulace Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.

Poslanci schválili návrh Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), aby Česká televize musela nabízet při vysílání zahraničních dabovaných filmů nebo seriálů také jejich alternativu v původním znění s titulky.

Zákon také zavádí možnost ukládat operátorům pokuty procentem z jejich obratu. To kritizoval hlavně Ivan Adamec (ODS) a argumentoval tím, že to pro může být až likvidační. Neúspěšně navrhoval pokuty podle obratu z novely vypustit. Lhůta pro změnu mobilního operátora se má zkrátit ze 42 na deset dní.

Pilný uvítal usnadnění přechodu mezi operátory nebo to, že operátor nebude moci změnit smlouvu bez souhlasu uživatele. Norma ale v této oblasti podle něj nejde dost daleko. "Já jsem tam postrádal něco ve prospěch virtuálních mobilních operátorů, protože zatím ČTÚ pro ně dělá opravdu málo a oni jsou víceméně nuceni prodávat jenom hlas. Na data nemají šanci," řekl.

Novela vzbudila v souvislosti s operátory pozornost již při projednávání ve vládě. S kritikou se setkal návrh bývalého ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), aby operátoři nemohli nabízet jiné ceny než ty ceníkové. Spor byl nakonec hlavní příčinou Mládkova konce ve vládě. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve vyjádřil přesvědčení, že novela pomůže zlevnit mobilní data. Někteří poslanci to později zpochybnili.

Ohledně služeb mobilních operátorů přijali poslanci několik návrhů Leo Luzara (KSČM). Nově by tak mělo například platit, že pokud klient neudělí prokazatelný souhlas s prodloužením smlouvy na dobu určitou, mění se tato smlouva na dobu neurčitou. Sjednocuje také délku výpovědních lhůt u služeb elektronických komunikací na nejvýše 30 dní.

Související

telekomunikační služby

Na vysílání DVB-T2 přešly v Česku již dvě třetiny TV vysílačů

Na nový standard televizního vysílání DVB-T2 přešlo 64 procent všech pozemních vysílačů. Po přechodu na DVB-T2 na severní Moravě, který začíná příští týden a skončí během října, bude zbývat osm procent vysílačů se starším standardem DVB-T. ČTK to dnes řekla mluvčí Českých Radiokomunikací Petra Miterová.
Ilustrační foto

Přechod na formát DVB-T2 se možná obnoví v červenci

Přechod na nové televizní vysílání DVB-T2, který v polovině března zastavilo šíření nového typu koronaviru, by se mohl obnovit v červenci a skončit v říjnu. Předběžně s tím počítají České Radiokomunikace, definitivní slovo bude mít vláda, informoval dnes Radiožurnál. Celý proces by se tak zpozdil zhruba o čtyři měsíce.

Více souvisejících

DVB-T2 Poslanecká sněmovna televize Jiří Havlíček (ČSSD) Jan Mládek Ekonomika Ivan Pilný domácnosti

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 15 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy