Ukradená nebo zneužitá platební karta: Pomůže banka, policie i pojištění

Ztráta platební karty, krádež či vyloupení účtu po zadání citlivých informací na internetu. To jsou situace, do kterých se může dostat každý. Server EuroZprávy.cz proto oslovil banky s dotazem, jak v takových situacích postupovat a zda jim lze nějak předejít.

Ztráta či krádež platební karty je velmi nepříjemná věc a všechny banky se shodují, že v takovém případě je nejlepší problém okamžitě začít řešit. „Je dobré mít v telefonu uložené číslo, na kterém kartu zablokujete,“ uvedla pro EuroZprávy.cz mluvčí ČSOB Pavla Hávová. „Doporučujeme okamžitě kartu zablokovat,“ potvrdila pro náš server mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. Podobný postup doporučuje i MONETA. Podle její mluvčí Lucie Leixnerové je možné zablokovat kartu i přes mobilní aplikaci.

Shoda panuje také na tom, zda nejprve kontaktovat policii nebo banku. „Doporučovali bychom nejdříve kontaktovat banku – telefonát na policii nemá účinek převzetí odpovědnosti za kartu,“ řekl pro EuroZprávy.cz mluvčí České spořitelny (ČS) František Bouc. Podle mluvčího Fio banky Zdeňka Kováře se upřednostněním hovoru do banky snižují možné škody za zneužití. „Poté doporučujeme obrátit se na policii a krádež ohlásit,“ doplnil Kovář. V podobném duchu se vyjádřily i ostatní bankovní instituce. Preferovat při ztracené či odcizené kartě jako první telefonát bance však není pouze přáním společností, u kterých máte uložené své peníze. Stejný názor má i Policie ČR. „Doporučujeme ihned tuto skutečnost nejprve nahlásit pracovníkům příslušné banky, aby došlo k zablokování karty a tím pádem majitel účtu předejde k jeho zneužití. Poté je potřeba krádež nahlásit na příslušném oddělení policie,“ odpověděla serveru EuroZprávy.cz na dotaz vrchní komisařka z tiskového oddělení Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Pozor na platby na internetu

Dalším častým problémem kromě ztráty karty jsou také případy, kdy klient banky platí na internetu a následkem toho je mu vykraden účet. V tomto případě hodně záleží na okolnostech. „Pokud se při šetření potvrdí, že došlo ke zneužití platební karty způsobem nezaviněným klientem, částku kompenzujeme,“ vysvětlil mluvčí ČS Bouc. Reklamace vyšetřuje také MONETA. V případě jejich uznání klientům nahrazuje plnou částku. „Reklamaci může klient podat až 13 měsíců od podezření,“ informovala mluvčí MONETY Leixnerová.

I v tomto případě je dobré po nahlášení zapojit policisty. „Doporučujeme nahlásit situaci na policii, které poskytneme maximální součinnost,“ zdůraznil mluvčí Fio banky Kovář. Banky se shodují na tom, že každý takový případ se posuzuje individuálně. Také upozorňují, že klienti by měli vyhledávat pouze zabezpečené a ověřené platební brány.

Mluvčí ČSOB Hávová nabídla seznam opatření jak podobným případům přecházet:

1. Používání zabezpečeného počítače a telefonu2. Chránění přihlašovacích údajů a bezpečnostních údajů z platební karty3. Přihlašování se pomocí SMS klíče4. Přihlašování se pouze na stránkách internetového bankovnictví5. Platby pouze u důvěryhodných obchodníků6. Neotvírání neznámých souborů z internetu a nedůvěryhodných e-mailů7. Čtení komunikace s bankou

Je možné se pojistit?

Všechny oslovené banky nabízí pojištění proti zneužití karty a také nastavení limitu pro internetové platby. Obě dvě opatření se doporučují. Pojištěním se zákazník může ochránit proti situaci, kdy otevře podvodný e-mail, je mu odcizena karta nebo dokonce pro případ loupežného přepadení před bankomatem. Některé banky nabízí i pojištění osobních věcí (klíče, telefon) v případě, že se ztratí společně s kartou.

Užitečný je také limit pro internetové platby. Případný zloděj tak nemůže překročit nastavený denní, týdenní či měsíční limit. V případě okamžitého jednání lze kartu ještě ten samý den zablokovat a zloděj neukradne více, než kolik je nastaveno v limitu na jeden den.

Související

Více souvisejících

banky platební karty krádeže

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy