Investiční terno? Ceny barevných drahokamů strmě vzrostly, diamanty už netáhnou

Praha - Z kategorie barevných drahých kamenů se nejvýrazněji zhodnocují turmalíny, smaragdy a rubíny. Ceny turmalínů za posledních deset let vzrostly o 213 procent, smaragdů o 139 procent, rubínů o 59 procent a safírů o 39 procent. Vyplývá to z dat portálu Gemval.com. Analytici upozorňují, že poroste cena stříbra.

Stále více lidí ukládá své dlouhodobé úspory do investičních šperků se zmíněnými drahokamy.

Barevné varianty turmalínů mají rozdílnou hodnotu. Nejvzácnějším a nejcennějším je tyrkysově neonový turmalín, který byl objeven na severovýchodě Brazílie v roce 1989. Velmi kvalitní kusy o váze tři až pět karátů dosahují i cen přes 10.000 dolarů za karát, a jsou tak dražší než nejkvalitnější bílé diamanty stejné váhy, uvedl klenotník a majitel společnosti ALO diamonds Alojz Ryšavý.

Smaragdy se těžily již ve starověkém Egyptě. Hodnota těchto drahých kamenů velmi výrazně vyskočila za poslední čtyři roky. Smaragdy jsou podle Ryšavého známé velmi častým výskytem malých prasklinek, které nemají výrazný vliv na jejich cenu.

Rubíny patří mezi nejžádanější drahé kameny. Jejich dodávky na světové trhy jsou ale kvůli nedostačující těžbě dlouhodobě nestabilní. Podle těžařské společnosti Mustang Resources ceny rubínů za posledních osm let stouply o 63 procent. Poptávka po těchto kamenech roste stále rychleji, a to zejména v Asii.

Safír je nejvíce známý díky sytě modrému zbarvení. Vyskytuje se ale také ve žlutých, růžových, oranžových, lososových, purpurových i nazelenalých odstínech. Dříve se těžily v Jizerských horách. Jedny z největších safírů na světě obsahuje Svatováclavská koruna.

Cena surových diamantů vzrostla za posledních deset let o 35 procent. Za posledních pět let jsou však diamanty níže o 10,3 procenta a za poslední rok o dvě procenta. Diamanty se navzdory celkovému cenovému růstu v poslední dekádě potýkají zejména od konce roku 2014 s povážlivým zlevňováním, řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Zlato se za posledních deset let zhodnotilo k dnešnímu dni o 55 procent na 1324 dolarů za unci. Poroste cena stříbra, protože tento drahý kov je podhodnocený. Poptávku po stříbře táhne spotřeba v průmyslu. Od roku 2001 jeho cena na světových trzích strmě roste. V roce 2001 stálo stříbro čtyři dolary za unci, dnešní cena se pohybuje okolo 17 dolarů za unci. Za posledních deset let stříbro, měřeno dolarem, navýšilo hodnotu o 36 procent, upozornil obchodní ředitel společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Související

Více souvisejících

drahokamy Šperky Zlato Stříbro Diamanty investice Ekonomika

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 14 minutami

před 41 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy