Praha - Index očekávání firem v ČR ve čtvrtém čtvrtletí 2017 vzrostl o 12,5 bodu na dosud nejvyšší hodnotu 41,6 bodu. Na 56 procent zástupců malých nebo středních firem a živnostníků říká, že objem jejich investic za uplynulý rok byl vyšší než v roce předchozím.
Vyplývá to z pravidelného průzkumu ČSOB, který čtvrtletně zjišťuje náladu a plány sektoru malých a středních podniků v oblastech poptávky, investic a rozšiřování podnikání.
"Optimismus v sektoru malých a středních firem vyplývá z výborné celkové ekonomické situace v české ekonomice a hospodářské i finanční stability. Otázkou je, jak dlouho se podobnou náladu podaří udržet, poněvadž budeme svědky tlaku na marže českých podniků, které se budou snažit přilákat zaměstnance i s pomocí zvyšování mezd," uvedl výkonný ředitel útvaru firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.
Mezičtvrtletně stoupl podíl podnikatelů vykazujících meziroční růst objemu investic o čtrnáct procentních bodů. Naproti tomu jen pětina oznámila meziroční investiční útlum. "To, že více než polovina podnikatelů hlásí nárůst svých investic, je v období stále ještě výhodných úrokových sazeb velmi potěšující zprávou. Je ale nepochybné, že éra levných peněz směřuje ke konci," upozornil Manda.
Rozšířit podnikání podle průzkumu plánuje v horizontu jednoho roku čtvrtina oslovených podnikatelů a firem, což bylo mezikvartálně více o pět procentních bodů. Naproti tomu jen necelých pět procent podnikatelů uvažuje o omezení, přerušení nebo ukončení podnikání.
Se současnou ekonomickou situací jsou spokojeny tři čtvrtiny oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem, což je zatím nejvíce za dobu sledování. Takřka 15 procent z těchto podnikatelů je s ekonomickou situací ČR spokojena rozhodně. Spokojenost s ekonomickou situací v ČR mezikvartálně vzrostla o šest procentních bodů.
Související
Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
firmy , živnostníci , ČSOB , Ekonomika , investice
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě